Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny pierwsza gospodarka

LEPSZY 2022:

Rynki azjatyckie rozczarowały w tym roku. Z wolniejszymi i bardziej interwencjonistycznymi Chinami oraz strategią niskiej tolerancją na Covid w całej Azji. To oznacza lepszy rok 2022. Luka w wycenie w stosunku do USA wynosi rekordowe 35 proc. (patrz wykres) i daje dużo miejsca na ponowne otwarcie gospodarek. To zróżnicowany region, z 14 głównymi rynkami i 4,5 miliardem ludzi. Indie zajęły drugie miejsce na świecie, uzyskując w tym roku wzrost o 25 proc. i wyprzedzając Chiny o rekordowe 45 proc.

 

CHINY

Światowy producent nr 1 wchodzi w 2022 rok, zmieniając oczekiwania dotyczące spowolnienia wzrostu PKB i nieruchomości oraz regulacji technologicznych. Wyceny są teraz tańsze, a władze wykorzystują elastyczność swojej strategii, podobnie jak inne podmioty zaczynają zaostrzać politykę. Drugi co do wielkości rynek akcji na świecie jest niedostateczny i jest źródłem znaczącej generacji alfa. Przywództwo technologiczne, od sztucznej inteligencji do pojazdów elektrycznych, jest napędzane o 50 proc. większą liczbą zgłoszeń patentowych niż w przypadku numeru 2 (USA).

 

JAPONIA I TECHNOLOGIA

Reklama

Korea/Tajwan dominują w globalnych łańcuchach dostaw technologii. Są tanie i korzystają ze stabilizujących się Chin oraz solidnego, ale starzejącego się cyklu technologicznego. Japonia jest „zapomnianym rynkiem" świata, ale nadal trzecim co do wielkości. Gospodarka walczy, ale to globalnie konkurencyjne przedsiębiorstwa czerpią korzyści z silnego globalnego wzrostu i słabego jena.

 

EKSPOZYCJA

Potencjał Azji jest nadal ogromny. Ekspozycja jest możliwa za pośrednictwem ETF-ów (AAXJ) lub inteligentnego portfela @AsiaDragons. Ekspozycja tematyczna za pośrednictwem @ChinaTech i @ChinaCar. Chiny są teraz bardziej skoncentrowane na rynkach lokalnych lub Hongkongu po rozprawieniu się z ADR-ami.

 

Azję czeka lepszy rok - analiza makroekonomiczna  - 1Azję czeka lepszy rok - analiza makroekonomiczna  - 1

Czytaj więcej