Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chf kurs nbp

§  PL: Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Spodziewamy się, że liczba pełnych etatów zwiększyła się o 2,8% r/r, po wzroście o 2,7% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus wynosi 2,7% r/r. W przypadku przeciętnej miesięcznej płacy w sektorze przedsiębiorstw nasza prognoza wskazuje na jej wzrost o 10,1% r/r, a więc podobnie jak miesiąc wcześniej. Mediana prognoz rynkowych jest nieco niższa i kształtuje się na poziomie 9,5% r/r. Realizacja naszych oczekiwań potwierdziłaby stopniową poprawę popytu na pracę w sektorze firm i brak negatywnych skutków wygaszania wsparcia w ramach tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wydarzenia i komentarze

§  PL:

Narodowy Bank Polski opublikował w piątek wyliczenia miar inflacji bazowej w czerwcu. Obniżyły się wszystkie cztery obliczane wskaźniki. W szczególności najczęściej analizowany indeks – CPI po wyłączeniu cen żywności i energii spadł do 3,5% r/r z 4,0% r/r w maju. Jest to najniższa wartość wskaźnika od początku wybuchu pandemii Covid-19. W ujęciu miesiąc do miesiąca natomiast wskaźnik CPI bez żywności i energii obniżył się do 0,0% m/m z 0,3% m/m w maju. Odczyt ten okazał się sporo niższy od naszych oczekiwań.

Struktura danych CPI nie daje naszym zdaniem jednoznacznej odpowiedzi,

czy obniżenie się inflacji bazowej ma trwalszy charakter. Podtrzymujemy, że ryzyka dla kształtowania się procesów inflacyjnych w Polsce są skierowane w górę. W przypadku inflacji bazowej obliczanej jako indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii spodziewamy się, że średnio w całym 2021 r. wyniesie ona 3,8% r/r, a więc przewyższy górne ograniczenie (3,5% r/r) dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Rosną ponadto ryzyka dla braku realizacji celu w 2022 r.

§  US:

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 0,6% m/m po spadku o 1,7% m/m w maju (dane za maj zostały zrewidowane w dół). Odczyt ten przewyższył konsensus prognoz, który wynosił 0,0% m/m. Struktura danych potwierdza wysoką skłonność amerykańskich gospodarstw domowych do wydatków: sprzedaż odzieży wzrosła o 2,6% m/m, elektroniki o 3,3% m/m, sprzedaż w grupie „różne sklepy detaliczne" o 3,4% m/m.

Warto odnotować czwarty z rzędu wzrost m/m sprzedaży w restauracjach i barach,

Reklama

co jest zgodne z oczekiwaniami stopniowego wzrostu popytu w tej branży. Dane za czerwiec stanowią pozytywną niespodziankę i potwierdzają nadal mocną koniunkturę w amerykańskim handlu detalicznym pomimo rosnącej konkurencji ze strony odmrażanych usług (rozrywka, zakwaterowanie). Popytowi sprzyja dobra sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, co powinno utrzymywać wysoką aktywność w handlu detalicznym także w kolejnych miesiącach.

Komentarz dzienny – Tydzień z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i licznymi danymi krajowymi - 2Komentarz dzienny – Tydzień z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i licznymi danymi krajowymi - 2

Rynki na dziś

Złoty konsoliduje się w wąskim przedziale 4,56 – 4,5930 PLN za EUR oczekując na nowe impulsy. Nie znajdujemy obecnie argumentów za kontynuacją przeceny polskiej waluty, stąd w perspektywie całego tygodnia liczymy na zbliżenie się kursu EUR/PLN do dolnej bariery. Wydarzeniem tygodnia na rynkach globalnych będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bank na początku lipca dokonał rewizji strategii celu inflacyjnego, a prezes Ch.Lagarde zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu (czwartek) EBC dokona rewizji forward guidance.

Dokonane podwyższenie celu inflacyjnego sprawia,

że polityka pieniężna w strefie euro prawdopodobnie pozostanie łagodna przez dłuższy okres czasu – co wspierać będzie także łagodną narrację w Polsce (prezes Narodowego Banku Polskiego wielokrotnie wskazywał na powiązanie decyzji z działaniami największych banków centralnych świata). W kierunku osłabienia światowych trendów reflacyjnych oddziaływać będzie ponadto porozumienie kartelu OPEC+ w sprawie zwiększenia wydobycia ropy naftowej.

Cena surowca tanieje dziś do okolic miesięcznego minimum

Uzupełnieniem wydarzeń będzie krajowy zestaw danych makroekonomicznych. Będzie on jednak jedynie tłem dla sentymentu globalnego. Tym bardziej, iż publikacje nie będą miały przełożenia na zmianę narracji Rady Polityki Pieniężnej. Do czasu kolejnej projekcji makroekonomicznej NBP (listopad) oczekujemy bowiem stabilizacji stóp procentowych.

Reklama

Komentarz dzienny – Tydzień z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i licznymi danymi krajowymi - 1Komentarz dzienny – Tydzień z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i licznymi danymi krajowymi - 1

Rynek krajowy

Złoty zakończył trudny dla siebie tydzień kolejnym osłabieniem. Kurs EUR/PLN raz jeszcze zwyżkował do 2-miesięcznego maksimum na poziomie 4,59 jako konsekwencja słabszego sentymentu globalnego (zniżka par EUR/USD i EUR/CHF) oraz spiętrzenia negatywnych czynników lokalnych. W kierunku słabszego złotego oddziałuje przede wszystkim wciąż łagodna – mimo argumentów w najnowszej projekcji makroekonomicznej Narodowego Banku Polski – narracja Rady Polityki Pieniężnej.

Najnowszym źródłem presji sprzedających na polską walutę jest natomiast ponowne zaognienie sporu na linii Polska

– Unia Europejska w kwestii praworządności. Na krajowym rynku długu piątek – jak i większość tygodnia – upłynęła zaś pod znakiem spadków dochodowości, które podczas minionej sesji wzmacniały zakupy obligacji przez NBP w ramach jedynej lipcowej operacji outright-buy. Przed nami kolejny tydzień, który w naszej ocenie powinien przynieść stabilizację kursu EUR/PLN wokół bieżącego poziomu.

Wsparciem dla złotego stanowić będą liczne krajowe dane makroekonomiczne

Nie powinny być one jednak wyłącznie przeciwwagą dla wciąż nienajlepszych nastrojów, które wyznaczać będą najnowsze doniesienia dotyczące zachorowań na COVID-19 w Europie, czy wstępne odczyty indeksów PMI, które mogą przynieść pewne odreagowanie w stosunku do maksimów obserwowanych w wielu krajach Starego Kontynentu. Najciekawszym wydarzeniem – zgodnie z zapowiedziami prezes Ch.Lagarde – może być jednak posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Ma ono rzucić więcej światła na cele banku wynikające z dokonanego niedawno przeglądu strategii EBC.

Rynki zagraniczne

Eurodolar obniżył się nieznacznie podczas piątkowej sesji, co było spójne z obrazem notowań w całym zakończonym tygodniu. Notowania EUR/USD konsekwentnie realizują zatem scenariusz techniczny, który został zainaugurowany w połowie czerwca, gdy zawiązał się kanał spadkowy. Wycenie euro do dolara „nie przeszkadzały” piątkowe dane makroekonomiczne, jakie napłynęły na rynek. Mimo, iż odczyt indeksu Michigan był słabszy od oczekiwań, to amerykańska waluta i tak zyskała na wartości.

Do wzrostów powróciła zaś para EUR/CHF,

Reklama

która – w szerszym układzie - porusza się w już ponad 3-miesięcznym kanale spadkowym. Solidne zmiany obserwowane były natomiast w notowaniach obligacji bazowych. Dochodowość Bunda zmalała aż o 4 bps do poziomu -0,35%. O 5 bps do 1,32% zniżkowała zaś rentowność amerykańskiej 10-latki.

Czytaj więcej