Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny rudy żelaza wykres

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych uwagę inwestorów zwróciły dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pojawiły się one już w niedzielę, ale właśnie w poniedziałek miały największy wpływ na ceny. Nie był to jednak wpływ jednoznaczny, ponieważ o ile informacje dotyczące handlu zagranicznego ogółem zostały odczytane jako dobre, to same dane dotyczące importu surowców miały już mieszany wydźwięk.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 1Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 1
Notowania cen węgla, 5M, źródło: stooq.pl

Na plus wyróżniały się dane dotyczące importu węgla do Chin. W lipcu wzrósł on aż o 23,9% w stosunku do wcześniejszego miesiąca, co było największą dynamiką spośród wszystkich surowców i towarów. Warto jednak zaznaczyć, że zwyżkę tę uznaje się za tymczasową i jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych miesiącach już się ona nie powtórzy.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 2Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 2
Notowania cen ropy WTI, 5M, źródło: stooq.pl

Z kolei największym rozczarowaniem były dane dotyczące lipcowego importu ropy naftowej do Chin. W poprzednim miesiącu wyniósł on zaledwie 8,79 mln baryłek dziennie. To co prawda delikatna zwyżka w stosunku do czerwca (kiedy znalazł się na poziomie 8,2 mln baryłek dziennie), jednak ogólnie oba wspomniane miesiące notowały najmniejszy import ropy naftowej na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Reklama

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 3Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 3
Notowania cen miedzi, 5M, źródło: stooq.pl

Trzeba podkreślić, że dla całych siedmiu pierwszych miesięcy 2022 roku przeciętny import ropy ukształtował się na poziomie 9,98 mln baryłek, czyli o 4% niższym niż w tym samym okresie 2021 roku. Ma to jednak ważne uzasadnienie: warto pamiętać, że w pierwszej połowie bieżącego roku Chiny borykały się z nawracającymi ogniskami pandemii, które prowadziły do lockdownów, a te obniżały popyt na paliwa w tym kraju.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 4Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 4
Notowania cen żelaza, 5M, źródło: stooq.pl

Wracając do metali: ich import łącznie prezentował się umiarkowanie optymistycznie. W lipcu import miedzi nieznacznie spadł w stosunku do czerwca, ale wzrósł o 9,3% w ujęciu rdr. Z kolei import rudy żelaza w poprzednim miesiącu zwyżkował o 2,6% mdm i 3,1% rdr. W obu przypadkach istotne w kontekście kolejnych miesięcy będzie jednak to, czy Chiny postawią na zdecydowane stymulowanie tamtejszego sektora przemysłowego.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny rudy żelaza wykres