Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny mieszkań na rynku wtórnym we wrocławiu

Średnia cena ofertowa mieszkań 2-pokojowych w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, we Wrocławiu jest najwyższa na terenie Śródmieścia. W listopadzie 2021 roku wynosiła ona 11 305 zł/mkw. Na Starym Mieście takie lokale mieszkalne wyceniane były przeciętnie na 11 301 zł/mkw.

Przestrzenne analizy rynku mieszkaniowego we Wrocławiu zwykle bazują na starym podziale administracyjnym. Dzielącym miasto na pięć dużych dzielnic, który to podział na co dzień często funkcjonuje jeszcze w świadomości mieszkańców.

Na Krzykach i Fabrycznej przeciętne stawki za lokale 2-pokojowe przekraczały poziom 9 tys. zł/mkw.

W tych dwóch rejonach płacono średnio odpowiednio 9 302 zł/mkw. i 9 151 zł/mkw. Najtaniej mieszkanie składające się z dwóch pokoi można było kupić na terenie dawnej dzielnicy Psie Pole, po 8 990 zł/mkw. Jeśli chodzi o mieszkania 3-pokojowe, to jedyną różnicę stanowią zamienione miejsca Starego Miasta i Śródmieścia w zestawieniu. Na Starym Mieście średnia stawka wynosiła 10 759 zł/mkw., a na Śródmieściu 10 458 zł/mkw. Zakup lokum składającego się z trzech pomieszczeń na Krzykach, Fabrycznej i Psim Polu oznaczał przeciętny wydatek odpowiednio 8 937 zł/mkw., 8 423 zł/mkw. i 8 299 zł/mkw.

 

Średnia cena ofertowa mieszkań 2- i 3-pokojowych w poszczególnych rejonach Wrocławia, Listopad 2021 r.

Rodzaj mieszkania

Rejon

Średnia cena (zł/mkw.)

Rodzaj mieszkania

Dzielnica

Średnia cena (zł/mkw.)

Mieszkania 2-pokojowe

Śródmieście

11 305

Mieszkania 3-pokojowe

Stare Miasto

10 759

Stare Miasto

11 301

Śródmieście

10 458

Krzyki

9 302

Krzyki

8 937

Fabryczna

9 151

Fabryczna

8 423

Psie Pole

8 990

Psie Pole

8 299

Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.

 

Odległość to nie wszystko

Reklama

Rozpatrując ceny mieszkań, również tych z segmentu popularnego (czyli 2- i 3-pokojowych) można by odnieść wrażenie, że odległość od centrum stanowi kluczowy czynnik określający ich cenę. Proces rynkowej wyceny mieszkań nie jest jednak aż tak banalny. „Dostępność komunikacyjna oraz atrakcyjność lokalizacji. To właśnie te dwie kwestie w dużym stopniu decydują o cenie mieszkania, oczywiście poza samymi cechami konkretnej nieruchomości jak np. metraż czy ilość pokoi.” tłumaczy Marta Buzalska z serwisu Otodom. Dostępność komunikacyjna w analizie przestrzennej rynku nieruchomości jest zwykle rozumiana, jako nie tyle odległość od ścisłego centrum miasta, co czas potrzebny na dotarcie do niego.

„W tym przypadku chodzi zarówno o czas podróży prywatnym samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej. Z kolei o atrakcyjności lokalizacji decyduje otoczenie nieruchomości: zadbanie okolicy, dostęp do terenów rekreacyjnych czy chociażby opcja załatwienia codziennych spraw w ramach 15-minutowej podróży od domu” dodaje Marta Buzalska z serwisu Otodom. Infrastruktura socjalna dostępna na wyciągnięcie ręki, bliskość szkół i przedszkoli, terenów zielonych, czy budynków podnoszących prestiż okolicy np. nowoczesny budynek filharmonii – te czynniki działają na plus. Na minus wszystko to co „nie cieszy oka” np. niezadbane, nadające się do generalnego remontu sąsiednie budynki, prowadzące uciążliwą działalność zakłady przemysłowo-usługowe itp.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny mieszkań na rynku wtórnym we wrocławiu