Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny iphone

  • Jak duże są różnice w cenie iPhone między krajami Europy?
  • Czy w USA jest taniej czy drożej?
  • Skąd wynikają tak duże różnice?
  • Na co uważać porównując ceny?


 

Drogie iPhone’y w Polsce 

W Polsce za iPhone’a 15 w podstawowej wersji należy zapłacić 4699 PLN. W przeliczeniu na USD jest to 1149 USD (stan na 16 czerwca 2024).

Tylko nieco tańszy iPhone 15 jest w Szwecji, bo wyceniany na 1140 USD czy Chorwacji, gdzie jest to około 1135 USD, wynika z danych GlobalProductPrices.com.

Kultowy telefon jest w Polsce o ponad 7% droższy niż na Łotwie. W naszym kraju trzeba za niego zapłacić również o 13% więcej niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie oferowany jest po około 1016 USD (w przeliczeniu z EUR i GBP).

Reklama

Różnica jest jeszcze bardziej znacząca, gdy porównamy polskie ceny z tymi w Szwajcarii czy na Ukrainie. Wówczas, iPhone 15 w Polsce jest o odpowiednio 21% i 23% droższy!

Dysproporcja między cenami w Polsce oraz USA jest jeszcze większa. W Stanach Zjednoczonych ten telefon w podstawowej wersji wyceniany jest na 799 USD. W rezultacie, nowy iPhone w oficjalnej polskiej dystrybucji jest o 44% droższy!

 

Wykres: Różncie w cenie iPhone 15 zależnie od rynku krajowego

Reklama

Źródło: GlobalProductPrices.com

 

Warto jednak zaznaczyć, że amerykańska cena nie zawiera podatku VAT, bo tego w Stanach Zjednoczonych nie ma. Zatem, kwota 799 USD jest wartością netto, ale do tej sumy doliczany jest podatek od sprzedaży.

Na przykład w Kalifornii jest to 7,25%, w Illinois 6,25%, a w Luizjanie nawet 9,56% (uwzględniając również lokalne podatki od sprzedaży). Niemniej, wciąż cena brutto jest o wiele niższa niż w Polsce.

 

Reklama

Zobacz również: Masowe zwolnienia giganta. Tysiące straci pracę, a właściciele zarobią więcej

 

Skąd wynikają różnice w cenie iPhone w poszczególnych krajach?

W efekcie dochodzimy do najważniejszego czynnika związanego z cenami iPhone zależnie od kraju. Są to różnice w wysokości podatków dotyczących obrotu i sprzedaży.

Przede wszystkim, w Polsce obowiązuje 23% podatek VAT, co jest wartością relatywnie wysoką. Tymczasem, w innych krajach europejskich jest ona istotnie niższa. Na przykład w Niemczech wynosi 19%, a we Francji 20%. 

Jak już wspomnieliśmy, w Stanach Zjednoczonych ceny podawane są zazwyczaj bez podatku, który jest doliczany przy zakupie. Różni się on w zależności od stanu oscylując przeważnie w przedziale 6-8%. Oprócz tego, poszczególne obszary USA posiadają lokalne podatki od sprzedaży.

Reklama

Dodatkowo, koszty dystrybucji i operacyjne w Polsce potencjalnie mogą być wyższe ze względu na mniejszy rynek i większe koszty logistyczne. 

Kurs wymiany walut także odgrywa rolę. Wahania kursu dolara do złotówki mogą wpływać na ostateczną cenę urządzeń Apple importowanych z USA. 

Ponadto, polityka cenowa marki zakłada różnice regionalne, dostosowane do lokalnych rynków i konkurencji. W skrócie, jeśli klienci godzą się na wyższe ceny, to Apple może je zaproponować. 

W wielu krajach iPhone jest uznawany za produkt luksusowy. Część klientów w Polsce również może postrzegać to urządzenie jako coś ekskluzywnego i prestiżowego. To przyciąga klientów, którzy gotowi są zapłacić więcej za możliwość wyróżnienia się na tle innych.

 

Reklama

Czytaj także: Polacy słono przepłacają za elektryki Tesli. Model 3 jest droższy o 60% niż w innych krajach

Czytaj więcej