Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena gazu w rosji

Wojna na Ukrainie

Trwa bitwa o Donbas na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie przełamały pierwsze linie oporu Ukraińców i kontrolują obszar od Charkowa na północnym-wschodzie po Donieck i Chersoń, ale nie dokonują istotnych postępów. Prawdopodobnie przygotowują się do pełnego uderzenia. W ostatnich dniach doszło również do serii ataków w Nadniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii, które mają na celu odwrócenie uwagi Ukraińców od tego co się dzieje w Dobasie i wprowadzenie utrudnień w połączeniu kolejowym z Ukrainy do portów w Rumunii.

Rosja: próba podzielenia Europy w dostępie do gazu

Po odcięciu Polski i Bułgarii od dostaw gazu, Rosja wciąż dostarcza paliwo innym krajom europejskim. Kanclerz Austrii K. Nehammer zaprzeczył, że jego kraj zgodził się na płatności w rublach. Większość krajów UE płaci za gaz w euro z pośrednictwem banku rosyjskiego, który wymienia waluty na ruble.

KE: uruchomienie mechanizmu warunkowości w budżecie UE wobec Węgier

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, KE formalnie uruchomiła mechanizm warunkowości w budżecie UE wobec Węgier i wysłała odpowiednią notyfikację. Zarzuty dotyczące naruszeń praworządności na Węgrzech dotyczą nieprawidłowości w wykorzystaniu środków unijnych. Mechanizm warunkowości może doprowadzić do zamrożenia wypłat środków dla Węgier w przypadku braku odpowiednich środków zaradczych.

Mechanizm warunkowości obowiązuje od stycznia 2021, na początku 2022 jego legalność potwierdził TSUE w odpowiedzi na skargi Węgier i Polski. Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności unijnych musi zostać zatwierdzone przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich UE, procedura może potrwać 6-9 miesięcy.

Reklama

Naszym zdaniem, decyzja KE to istotny sygnał pokazujący dużą determinację w kwestii przestrzegania zasad praworządności. Węgry mają jednak dużo do stracenia (deadline na alokację 70% grantów z Funduszu Odbudowy upływa 31 grudnia 2022 i chodzi o kwotę €4,1mld) i dlatego wciąż spodziewamy się porozumienia w najbliższych miesiącach.

KE – Polska: kolejne spotkanie ws. KPO 5 maja

Minister rozwoju i technologii W. Buda powiedział, że następne spotkanie negocjacyjne w sprawie KPO jest zaplanowane na 5 maja. Według niego do wynegocjowania pozostało 5% kwestii. Uchylił się od odpowiedzi, kiedy skończą się te negocjacje. Kluczowym kamieniem milowym jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, co jest wciąż przedmiotem przeciągających się prac parlamentarnych.

Rzecznik rządu P. Müller odciął się od postulatu Solidarnej Polski zawieszenia składki członkowskiej Polski do UE i stwierdził, że pomysł nie został przyjęty przez Radę Ministrów.

Czytaj więcej