Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena funta (GBP)

Kurs funta brytyjskiego 7 stycznia 2024 (GBPPLN): w niedzielę jeden funt szterling kosztuje około 5,0623 złotego. W tym materiale pokazujemy aktualne kursy głównych walut - zobacz, jak kształtują się kursy walut 07.01.

 

Ile kosztuje brytyjski funt szterling? Zobacz kurs funta (GBP) 7 stycznia, o godzinie 10:20, aktualny kurs funta:

  • kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego GBP/PLN w niedzielę: 5,0623
  • kurs euro do funta brytyjskiego EUR/GBP w niedzielę: 0,8600
  • kurs funta brytyjskiego do franka szwajcarskiego GBP/CHF w niedzielę: 1,0816
  • kurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego GBP/USD w niedzielę: 1,2720

 

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN:

 

 

Cena funta (GBP): historia powstania i znaczenie brytyjskiej waluty

Funt szterling to waluta o długiej i ciekawej historii. To właśnie brytyjski funt jest najstarszą używaną walutą na świecie. Bez względu na zarazy, wojny a później integrację monetarną UE, szterling towarzyszy Brytyjczykom od XI wieku.  Z chwilą otworzenia się rynków pracy na wyspach, do Wielkiej Brytanii wyjechało tysiące Polaków. Od kilku lat funty rodzą emocje i pobudzają fantazję wielu obywateli naszego kraju.

 

Podział funta szterlinga 

Funt szterling przez wieki ulegał zmianom. Początkowo dzielił się na 20 szylingów, a każdemu z nich odpowiadało 12 pensów. Na każdy funt przypadało więc ich 240.Spór o liczby po przecinku funta był przedmiotem żarliwych debat w Wielkiej Brytanii od XVI wieku. Kres wszelkich dyskusji nastąpił dopiero 15 lutego 1971 roku. Był to tzw.  Decimal Day czyli dzień w którym funt zaczął składać się ze 100 pensów, którego symbolem jest „p” i tak często jest określany w mowie potocznej w języku angielskim. Była to największa transformacja w historii brytyjskich pieniędzy. Wyrzucono szylinga, pół korony i sześć pensów razem z ich wszystkimi historycznymi (rzymskimi) skojarzeniami. Specjalnie z tej okazji Max Bygaves nagrał piosenkę pt. Decimalisation. W obiegu znajdują się monety w postaci 1,2,5,10,20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funtowe. Banknoty będące w obiegu to: o wartości 5,10,20 i 50 funtów. Są również 1 i 100 funtowe, ale używane są jedynie w Szkocji i Irlandii Północnej. Czytaj więcej na temat historii funta: Funt brytyjski GBP- historia powstania

 

Zobacz również prognozę dla kursu funta: Kurs funta do złotego - prognoza 2024. Zaskakujące przewidywania dla GBP/PLN

 

**************

Kursy walut NBP 08.01.2024 r.: burza na walutach ⚠️ Euro idzie na łeb

Czytaj więcej