Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bydło limousine

MNIEJSZA PRODUKCJA WOŁOWINY, WYŻSZA WIEPRZOWINY

Według Eurostatu uboje trzody chlewnej w UE w 1q21 wzrosły o 3,9% r/r, co było wynikiem wciąż dodatniej dynamiki pogłowia świń na rynku UE na koniec 2020. Możliwe są jednak korekty produkcji w połowie roku wskutek utrzymującej się (mimo podwyżek cen trzody od początku roku) niskiej opłacalności chowu. Zmalała natomiast unijna produkcja wołowiny – uboje bydła w 1q21 spadły w ujęciu wagowym o 3,7% r/r, z czego spadek w Polsce wyniósł 6,6%.

EKSPORT WIEPRZOWINY DO CHIN W 1Q21 WCIĄŻ WYSOKI

Według KE unijny eksport mięsa wieprzowego (bez Wlk. Brytanii) wzrósł w 1q21 o 29,7% r/r. Od początku roku utrzymywało się wysokie tempo sprzedaży wieprzowiny do Chin (+42,9% r/r), mimo znaczącej odbudowy pogłowia świń w tym kraju. Za jej zwiększenie odpowiadał wyższy eksport z Hiszpanii do Państwa Środka, w warunkach zmniejszonych wysyłek z Niemiec (efekt ASF). UE korzystała na zmniejszonych dostawach wieprzowiny z USA do Chin (-29% r/r).

Czynnikiem sprzyjającym był też niższy poziom cen wieprzowiny unijnej – relacja cen trzody w UE do cen w Chinach w 1q21 kształtowała się na rekordowo niskim poziomie (por. wykres). Spadek chińskiego importu mięsa ogółem w maju o 3,3% r/r (za Reuters) oraz wzrosty cen w UE wskazują jednak na możliwość wyhamowania sprzedaży unijnej wieprzowiny w 2q21. Spadki prawdopodobnie obserwować będziemy w kilku kolejnych kwartałach.

1q21 przyniósł natomiast spadek eksportu wołowiny z UE o 2,2% r/r (bez Wlk. Brytanii). Jednoczesny spadek importu o 8,6% r/r, głównie z Argentyny (-27% r/r), wpływał ograniczająco na unijną podaż. Utrzymywał się wysoki popyt na unijną wołowinę w krajach azjatyckich w warunkach zmniejszonych dostaw z Australii.

REKORDOWE CENY BYDŁA

Reklama

Ceny bydła, według MRIRW w maju osiągnęły rekordowy poziom 7,08 zł/kg (waga żywa) i były wyższe o 21,5% r/r. Skończył się okres ujemnej dynamiki cen trzody chlewnej – w maju przeciętna cena skupu była wyższa o 1,3% r/r wobec -13,1% r/r w kwietniu. Mimo podwyżek, opłacalność chowu świń jest wciąż stosunkowo niska, z uwagi na silne wzrosty cen pasz (drożejące zboża i surowce oleiste).

PERSPEKTYWY 2H21

Przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2h21 może być o 17-21% wyższa r/r. Przełoży się na to: niski efekt bazy w 2h20, możliwe spadki produkcji (m.in. z uwagi na presję kosztową), wysokie ceny produktów alternatywnych, m.in. drobiu, rosnący popyt w HoReCa pod wpływem stopniowego znoszenia restrykcji gospodarczych oraz poprawa sytuacji gospodarstw domowych. W Polsce zagrożeniem dla wzrostów cen jest rozprzestrzenianie się ASF w Polsce (por. Aneks). W maju wykryto pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. wielkopolskim.

Utrzymanie wysokiego popytu na rynkach trzecich (Japonia, Kanada), prognozowany dalszy spadek unijnej produkcji w 2021 (-0,9%) i oczekiwany niższy poziom podaży w Australii mogą sugerować kontynuację wzrostów cen skupu bydła. Według IHS Markit uboje bydła w Australii w 2021 mogą zmaleć o 11%.

Wysoki eksport wieprzowiny do Chin utrzymany - ceny trzody chlewnej w górę. Rekordowe ceny bydła! - 1Wysoki eksport wieprzowiny do Chin utrzymany - ceny trzody chlewnej w górę. Rekordowe ceny bydła! - 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z bydło limousine