Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

blockchain Polygon

Platforma rozszerzonej rzeczywistości OVR poinformowała o migracji na blockchain Polygon. Jakie są powody tej decyzji? Jakie zalety niesie ze sobą to rozwiązanie? Jakie są korzyści dla użytkowników?

OVR to platforma Metaverse oferująca rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality), gamingu i handlu wirtualnymi działkami. Opiera się na dwóch rodzajach tokenów: tokenach użytkowych OVR opartych na standardzie ERC-20 i unikalnych niewymiennych tokenach NFT OVRLands, które reprezentują wirtualne działki.

Na początku stycznia OVR poinformowało na swym blogu o planach przeniesienia na blockchain Polygon z blockchainu Ethereum. W tym samym miesiącu migracja została rozpoczęta.

 

Polygon służy do rozwiązań kompatybilnych z Ethereum

Reklama

Powstał w 2017 r. w odpowiedzi na wysokie opłaty transakcyjne i powolne działanie sieci Ethereum. Sieć Polygon cieszy się dużą popularnością wśród twórców zdecentralizowanych aplikacji (Dapps), projektów z branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) i gier.

 

Dzięki migracji na Polygon transakcje mogą być łatwiejsze i tańsze

Już można dokonywać wymiany tokenów OVR dzięki wdrożeniu wersji Uniswap V3. Obecnie koszty transakcyjne (gas fees) wynoszą jedynie 0.01$ za transakcję.

Można wykorzystać aplikację Polygon Bridge, do przeniesienia tokenów OVR z Ethereum do Polygon i na odwrót. W tym celu wystarczy połączyć portfel z aplikacją. Jeśli mamy tokeny OVR w portfelu Ethereum, aplikacja rozpozna je i wtedy można je przenieść. Jeśli użytkownik nie ma tokenów MATIC, aby płacić gas fees, może użyć kraniku, by je pozyskać do handlu na Polygon. MATIC to natywny token sieci Polygon, umożliwiający dokonywanie opłat sieciowych i uczestnictwo w modelu konsensusu Proof of Stake.

OVR wykorzystuje Polygon także w celu rozwiązania problemu skalowalności w Ethereum

Skalowalność była dla OVR istotną kwestią od samego początku i spółka poszukiwała jak najlepszych rozwiązań. Ostatecznie zdecydowała się przenieść na blockchain Polygon.

Reklama

 

Dlaczego OVR wybrało Polygon?

Na swym blogu spółka poinformowała, że za tą decyzją przemawiało wiele przyczyn. Do najważniejszych z nich należą:

  • koszty transakcyjne,
  • kompromisy decentralizacji i wizja projektu,
  • obecna adaptacja,
  • bliskość ekosystemu Ethereum i kompatybilność z EVM (Maszyną Wirtualną Ethereum).

Jednocześnie Polygon jest bardzo blisko ekosystemu Ethereum, dzieli te same wartości i cechuje się dużą skalowalnością i adaptacją. Obecnie jest więcej aktywnych adresów w sieci Polygon niż w Ethereum.

Polygon oferuje skalowalność, której potrzebuje OVR do wytwarzania tokenów NFT. Istotnymi zaletami są też niskie koszty transakcyjne, a także adaptacja i bliskość tak znanej sieci jak Ethereum.

Ważną kwestią może być też decentralizacja. W obecnej konfiguracji Polygon może być skategoryzowany jako „Commit Chain”, a jego model bezpieczeństwa w dużym stopniu zależy od infrastruktury Ethereum.

Reklama

OVR spodziewa się, że obecna adaptacja Polygon i sentyment rynkowy są dobrym wskaźnikiem, że przyszłość Polygon zapowiada się optymistycznie.

 

Migracja na Polygon

W styczniu rozpoczęła się migracja z Ethereum na Polygon. Zmiany zostały szczegółowo opisane na blogu OVR. W pierwszej fazie migracji tworzenie nowych tokenów (minting) zaczęło odbywać się domyślnie na Polygon. Na tym etapie użytkownicy nie odczuli zmian. Oprócz płatności w Ethereum i BSC, na rynku pierwotnym została dodana opcja płatności za pomocą sieci Polygon. Na tym etapie rynek wtórny pozostał bez zmian.

W drugiej fazie w lutym wszystkie tokeny OVRLands zapisane na Ethereum zostały przeniesione do portfeli właścicieli na Polygon. Jest to ponad 24 tysięcy portfeli, które zawierają ponad 700 tysięcy OVRLands. Umożliwi to pełną decentralizację i transparentność własności OVRLands. Funkcja „light mintingu” zniknie, a wszystkie nabyte tokeny OVRLands będą tworzone bezpośrednio jako NFT na Polygon. Rynek wtórny będzie w pełni zdecentralizowany, a transakcje wymiany między użytkownikami będą odbywały się wyłącznie za pośrednictwem smart kontraktów. Właściciele tokenów OVRLands już utworzonych jako NFT na blockchainie Ethereum będą mogli przetransferować je na Polygon. OVR zrefunduje koszty transferów w tokenach OVR.

Niskie koszty transakcyjne umożliwią funkcjonalności, które były niemożliwe w Ethereum. Zostaną wdrożone smart kontrakty umożliwiające wynajem, co pozwoli na monetyzację wartościowych OVRLands. Nastąpi dalszy rozwój awatarów, map OVR i obiektów 3D, co uczyni je wartościowymi aktywami w świecie Metaverse.

Reklama

 

Co dalej?

Spółka poinformowała na swym blogu, że w najbliższym czasie zostaną wprowadzone następujące zmiany:

  • minting serii wszystkich wytworzonych OVRLands,
  • tworzenie osobistych dopasowanych portfeli powierniczych dla zarejestrowanych użytkowników bez konieczności wcześniejszej deklaracji,
  • bezpośrednie wytwarzanie NFT przy nowych okazjach na rynku pierwotnym,
  • przeniesienie tokenów NFT z Ethereum na Polygon,
  • w pełni zdecentralizowany rynek wtórny.
  • Na razie użytkownicy mogą handlować tokenami OVRLands na platformie OpenSea dopóki nie powstanie zdecentralizowany rynek wtórny, co będzie miało miejsce już w najbliższym czasie.
Czytaj więcej

Artykuły związane z blockchain Polygon