Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bioróżnorodność

ClearBridge Investments zachęca do oceny i ujawniania wpływu i zależności związanych z przyrodą w całym łańcuchu wartości.

Spółki publiczne wymagają bioróżnorodności - zdrowych ekosystemów - aby dostarczać towary i usługi oraz tworzyć wartość dla akcjonariuszy; jednocześnie działalność spółek może wpływać na bioróżnorodność pozytywnie i negatywnie.

Możemy spodziewać się nowych możliwości inwestycyjnych związanych z ryzykiem związanym z przyrodą, takim jak bioróżnorodność, z nowymi modelami biznesowymi zmniejszającymi popyt na towary o dużym wpływie, odpowiedzialnie zarządzającymi ekosystemami lądowymi i morskimi, zmniejszającymi zanieczyszczenie lub umożliwiającymi dekarbonizację.

ClearBridge zachęca do oceny i ujawniania wpływu i zależności związanych z przyrodą w ramach łańcucha wartości, rozwoju bioróżnorodności i podejmowania takich tematów, jak polityka wylesiania oraz odpowiedzialna gospodarka odpadami i wodą.

 

Reklama

 

Czym jest bioróżnorodność i dlaczego jest ważna?

Bioróżnorodność to zmienność życia na Ziemi, w tym wszystkich roślin, zwierząt i mikroorganizmów, a także ekosystemów, które tworzą. Różnorodność biologiczna jest niezbędna dla dobrostanu ludzi i zwierząt oraz dla funkcjonowania planety. Przede wszystkim pozwala ona naturze na dostarczanie szerokiej gamy dóbr i usług, takich jak żywność, woda, lekarstwa i rekreacja, które są niezbędne dla społeczeństw ludzkich.

W skali globalnej mamy do czynienia z problemem rosnącej populacji na planecie o ograniczonych zasobach. Zasoby te są ograniczane i zmiany w ekosystemach planety mają systemowe konsekwencje dla ludzkiego życia i gospodarki. Będą one nadal występować, jeśli nie zajmiemy się kwestią bioróżnorodności.

1. Od 1970 r. 75% powierzchni lądowej Ziemi zostało znacząco zmienione, 66% powierzchni oceanów odnotowało rosnące skumulowane oddziaływanie, a 85% terenów podmokłych zostało utraconych

2. Gatunki znikają w tempie od 10 do 1000 razy większym niż normalne tempo wymierania

Reklama

3. Trzy czwarte światowych upraw żywności zależy od zapylania, podczas gdy populacje głównych zapylaczy, takich jak domowe pszczoły miodne, zmniejszyły się o prawie 60% w ciągu ostatnich 60 lat

 

Z perspektywy inwestycyjnej, spółki publiczne - a tym samym rynki akcji - wymagają różnorodności biologicznej, aby dostarczać swoje towary i usługi oraz tworzyć wartość dla akcjonariuszy. Ponad połowa światowego produktu krajowego brutto (PKB) (44 bln USD) jest w umiarkowanym lub wysokim stopniu zależna od przyrody i jest zagrożona przez spadek bioróżnorodności i ekosystemów.4 Podczas gdy trzy największe branże najbardziej zależne od przyrody to budownictwo (4 bln USD), rolnictwo (2,5 bln USD) oraz żywność i napoje (1,4 bln USD), połowa wszystkich leków pochodzi ze źródeł naturalnych (cztery miliardy ludzi polega głównie na naturalnych lekach), co sprawia, że bioróżnorodność ma również kluczowe znaczenie dla sektora opieki zdrowotnej.

Różnorodność biologiczna jest również silnie powiązana ze zmianami klimatu, ponieważ naturalne systemy, takie jak lasy, tereny podmokłe i oceany, są jedynymi realnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla. Jednocześnie zmiany klimatyczne wpływają na bioróżnorodność, na przykład w następujący sposób poprzez zmianę wzorców migracji lub ocieplenie oceanów, które zmieniają ekosystemy morskie. Ta wzmacniająca się pętla oznacza, że nie można rozwiązać jednego problemu bez zajęcia się drugim.

Decydenci polityczni oraz inne podmioty publiczne i prywatne na całym świecie spotykają się, aby koordynować działania mające na celu ochronę różnorodności biologicznej i odwrócenie jej utraty. Ostatnio, na konferencji ONZ w sprawie różnorodności biologicznej (COP 15) pod koniec 2022 r. w Montrealu w Kanadzie, około 190 krajów uzgodniło Globalne Ramy Różnorodności Biologicznej. Ramy te mają na celu ukierunkowanie globalnych działań na rzecz zachowania i ochrony 30% obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Te monumentalne ramy można uznać za "porozumienie paryskie" dotyczące różnorodności biologicznej. Świat musi teraz zjednoczyć się, aby przyspieszyć politykę i innowacje, aby zająć się kluczowymi czynnikami powodującymi utratę różnorodności biologicznej.

 

Kluczowe czynniki powodujące utratę różnorodności biologicznej

Reklama

Istnieje pięć głównych bezpośrednich czynników powodujących utratę bioróżnorodności. Umożliwiają one firmom określenie, w jaki sposób mogą się do tego przyczyniać, a inwestorom zidentyfikowanie tematów, w które można inwestować (rysunek 1).

 

Rysunek 1: Kluczowe czynniki powodujące utratę bioróżnorodności

Inwestowanie w bioróżnorodność - 1Inwestowanie w bioróżnorodność - 1

Źródło: ClearBridge Investments, The IPBES Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services; World Wildlife Fund (WWF).

 

Wpływ bioróżnorodności na inwestycje

Istnieje kilka implikacji bioróżnorodności dla inwestorów. Mówiąc najogólniej, bioróżnorodność może mieć negatywny wpływ na długoterminowe zwroty z inwestycji poprzez utratę PKB. Ponadto, w miarę jak różnorodność biologiczna staje się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania opinii publicznej, reakcja polityki publicznej zacznie wpływać na akcje publiczne poprzez wzrost regulacji i standardów.

Reklama

Możemy spodziewać się nowych możliwości inwestycyjnych w odniesieniu do zagrożeń związanych z przyrodą, z nowymi modelami biznesowymi odnoszącymi się do kilku kluczowych czynników:

Spółki, które albo zmniejszają popyt lub są odpowiedzialne za pozyskiwanie towarów o dużym wpływie, takich jak bydło, soja, olej palmowy i drewno; mogą to być firmy ograniczające marnotrawstwo żywności, a także firmy produkujące żywność i napoje, producenci artykułów gospodarstwa domowego i produktów osobistych, firmy budowlane, a także firmy celulozowo-papiernicze.

Firmy, których branże mają duży bezpośredni wpływ na ekosystemy lub które odpowiedzialnie zarządzają tymi ekosystemami, na przykład w leśnictwie, rolnictwie, akwakulturze i przemyśle wydobywczym, takim jak ropa i gaz, a także górnictwo.

Firmy, które zmniejszają zanieczyszczenie środowiska poprzez dostarczanie produktów i usług zmniejszających zanieczyszczenie chemiczne, oferowanie usług zapobiegania zanieczyszczeniom lub ich utylizacji lub zmniejszanie ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez dostarczanie alternatywnych rozwiązań lub zwiększanie recyklingu tworzyw sztucznych.

Firmy zajmujące się zmianami klimatycznymi poprzez umożliwienie dekarbonizacji, biorąc pod uwagę, że zmiany klimatyczne są kluczową przyczyną utraty różnorodności biologicznej; mogą to być firmy i dostawcy energii odnawialnej, a także firmy, których produkty i usługi poprawiają wydajność i zmniejszają zapotrzebowanie na energię.

W oparciu o tę listę, nie jest zaskakujące, że czynniki sprzyjające bioróżnorodności koncentrują się w sektorach przemysłowym, materiałowym i podstawowych dóbr konsumpcyjnych: dobra kapitałowe wytwarzane przez firmy przemysłowe wymagają dużej ilości zasobów; wiele firm zajmujących się materiałami działa w przemyśle wydobywczym; a firmy podstawowe sprzedające żywność i napoje są zależne od rolnictwa. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że istnieje znaczny portfel spółek z sektora. Działania dostępne w celu zmniejszenia strat i przywrócenia różnorodności biologicznej (rysunek 2), szeroki zakres firm w różnych sektorach może mieć pozytywny wpływ.

Reklama

 

Rysunek 2: Portfel działań może zmniejszyć i przywrócić różnorodność biologiczną

Inwestowanie w bioróżnorodność - 2Inwestowanie w bioróżnorodność - 2

Wyłącznie w celach ilustracyjnych. Źródło: Sekretariat Konwencji o różnorodności biologicznej (2020) Global Biodiversity Outlook 5 - Summary for Policy Makers. Montreal. "Tendencje w zakresie różnorodności biologicznej (różne wskaźniki, lewa oś) spadają i przewiduje się, że będą nadal spadać w scenariuszach zakładających utrzymanie dotychczasowego stanu rzeczy (linia trendu). Różne obszary działań mogą zmniejszyć tempo spadku różnorodności biologicznej, a pełne portfolio działań, w połączeniu, może zatrzymać i odwrócić spadek (zakrzywienie krzywej), potencjalnie prowadząc do wzrostu różnorodności biologicznej netto po 2030 roku. Są to, od dołu do góry: (1) wzmocniona ochrona i odbudowa ekosystemów; (2) łagodzenie zmian klimatu; (3) działania w zakresie zanieczyszczenia, inwazyjnych gatunków obcych i nadmiernej eksploatacji; (4) bardziej zrównoważona produkcja towarów i usług, zwłaszcza żywności; oraz (5) ograniczenie konsumpcji i odpadów". Strona 13.

 

Możemy powiązać kluczowe czynniki powodujące utratę różnorodności biologicznej z szerokimi tematami inwestycyjnymi (rysunek 3), którymi spółki portfelowe mogą aktywnie się zajmować, zarówno poprzez swoje produkty i usługi (jako dostawcy rozwiązań), jak i poprzez swoje działania, w które ClearBridge angażuje je w zakresie najlepszych praktyk.

 

Rysunek 3: Powiązanie tematów inwestycyjnych z bioróżnorodnością

Reklama

Inwestowanie w bioróżnorodność - 3Inwestowanie w bioróżnorodność - 3

Źródło: ClearBridge Investments.

 

Wyzwania związane z pomiarem bioróżnorodności

Globalny zasięg bioróżnorodności i ryzyko systemowe związane z jej utratą, a także jej powiązania ze zmianami klimatycznymi sugerują, że podobnie jak zmiany klimatyczne, pozostanie ona kluczową kwestią środowiskową dla inwestorów i decydentów. Istnieją jednak pewne wyzwania, które odróżniają bioróżnorodność od zmian klimatycznych. Po pierwsze, jest ona trudna do zmierzenia. Nie ma jednego kluczowego miernika, takiego jak emisje dwutlenku węgla w przypadku zmian klimatu. Istnieją również ważne niuanse geoprzestrzenne. Podczas gdy emisje są globalne, a zatem redukcja emisji w dowolnym miejscu pomaga w walce ze zmianami klimatu, różnorodność biologiczna nie jest równomiernie rozłożona na całym świecie, ponieważ ekosystemy są heterogeniczne i zlokalizowane.

Podczas gdy dane na poziomie portfela są wciąż na wcześniejszych etapach, opierając się w dużej mierze na szacunkach, ClearBridge przyjmuje oddolne podejście do naszych zobowiązań wpływających na różnorodność biologiczną, podczas gdy branża inwestycyjna nadal opracowuje i udoskonala ramy i dane na poziomie portfela. Korzystając z narzędzi sektorowych i ujawnień na poziomie spółki, pracujemy nad identyfikacją czynników wpływających na bioróżnorodność w sektorach o dużym wpływie.

Niedawno grupa zadaniowa ds. ujawniania informacji finansowych związanych z przyrodą (TNFD) opublikowała sfinalizowane ramy, zapewniając wytyczne dla firm w zakresie ujawniania istotnych zagrożeń związanych z przyrodą. Podobnie jak jej klimatyczny odpowiednik, Taskforce on Climate-Related Financial Disclosures, ramy TNFD mają na celu generowanie bardziej spójnych, użytecznych inwestycyjnie danych od firm.

Reklama

Starając się zachęcić do zrównoważonych praktyk biznesowych. Aby zarządzać utratą bioróżnorodności i monitorować ją, angażujemy się we współpracę z firmami, dla których kwestie te mają największe znaczenie. Zachęcamy do oceny i ujawniania wpływu i zależności związanych z przyrodą w ramach łańcucha wartości, opracowywania polityk dotyczących różnorodności biologicznej i wylesiania, odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i wodą, przejrzystości praktyk kredytowych oraz uwzględniania lokalnych społeczności dotkniętych zmianami.

 

Studium przypadku: Odpowiedzialna gospodarka wodna

Odpowiedzialna gospodarka wodna, wchodząca w zakres efektywnego gospodarowania zasobami i odpowiedzialnej konsumpcji jako tematu inwestycyjnego, jest ważna dla różnorodności biologicznej na kilka sposobów: woda jest zasobem naturalnym o wartości społecznej dla społeczności na całym świecie, jej zużycie w przemyśle wpływa na użytkowanie gruntów, a jej wykorzystanie wiąże się z ryzykiem zanieczyszczenia. Może być również istotna dla tworzenia wartości firmy.

 

Studium przypadku: Działania na rzecz zarządzania browarem

Browar i destylator piwa, wina i napojów spirytusowych miał plan budowy browaru w Meksyku o wartości 1,4 mld USD, który został odrzucony w głosowaniu z powodu obaw dotyczących zużycia wody w suchym regionie, cofnięcia pozwoleń na wodę dla firmy, zmuszenia jej do anulowania budowy w połowie projektu i spowodowania odpisów w wysokości ponad 650 mln USD. Chociaż w głosowaniu wzięło udział tylko 3,5% mieszkańców tego obszaru, wynik podkreślił potrzebę bardziej odpowiedzialnego zarządzania wodą i zaangażowania lokalnych społeczności.

Podczas gdy w 2020 r. uważaliśmy tę firmę za pozostającą w tyle za innymi pod względem redukcji intensywności zużycia wody, firma podjęła szereg działań w celu zmniejszenia zużycia wody. nowe działania w zakresie zarządzania zasobami wodnymi w Meksyku w odpowiedzi na reakcję opinii publicznej:

Reklama

Firma wyznaczyła sobie za cel przywrócenie 1,1 miliarda galonów wody pobranej z lokalnych działów wodnych w latach 2023-2025, jednocześnie poprawiając dostępność i jakość wody w społecznościach, w których prowadzi działalność.

W oddzielnym browarze w Meksyku firma zaczęła angażować lokalną społeczność w zarządzanie ekosystemem, koncentrując się na wodzie.

W pobliżu innego browaru firma współpracowała z lokalnymi władzami przy budowie trzech zapór, które pozwoliły zaoszczędzić około 15 milionów metrów sześciennych wody w ciągu ostatnich trzech lat.

Firma ogłosiła budowę nowego zakładu w Meksyku w 2022 r., który będzie korzystał ze źródła wody niezależnego od miejskiego źródła wody, co złagodziło napięcia z lokalnymi społecznościami.

Od czerwca 2023 r. firma przekroczyła niedawno swój cel przywrócenia 1,1 miliarda galonów pobranych z lokalnych działów wodnych. Firma planuje ogłosić nowy cel w ciągu najbliższego roku. Planuje również ubiegać się o certyfikat zerowej ilości odpadów na wysypiskach dla meksykańskich browarów. Z perspektywy opakowań (plastikowe opakowania są kolejnym potencjalnym zagrożeniem dla bioróżnorodności), firma zastąpi plastikowe pierścienie na piwie i innych napojach w puszkach tekturą nadającą się do recyklingu dla czteropaków i sześciopaków.

 

Zobacz także: Złoto nigdy nie schodzi z pierwszych stron gazet! 2023 rok również w świetle reflektorów?

Reklama

 

 

Koordynacja globalnych działań na rzecz bioróżnorodności

Globalne ramy różnorodności biologicznej ONZ prawdopodobnie pobudzą działania na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz doprowadzą do ulepszenia i wprowadzenia nowych dobrowolnych (a ostatecznie obowiązkowych) zasad dotyczących kwestii związanych z przyrodą, zarówno w odniesieniu dla akcji publicznych i spółek świadczących usługi finansowe.

Ponadto branża usług finansowych przyspiesza wysiłki na rzecz rozwiązania tej kwestii poprzez takie inicjatywy, jak TNFD, Finance for Biodiversity Pledge i Nature Action 100. Dostawcy danych pracują również nad pomiarem utraty różnorodności biologicznej w bardziej szczegółowy, użyteczny inwestycyjnie sposób. To wszystko składa się na obfitą listę zasobów, które ClearBridge ocenia, włączając najnowsze badania i narzędzia dotyczące bioróżnorodności do naszego podstawowego procesu inwestycyjnego.

 

Przypisy końcowe

Reklama

Źródło: IPBES (2019): Summary for policymakers of the global assessment report on biodiversity and ecosystem services of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services. S. Díaz, J. Settele, E. S. Brondízio E.S., H. T. Ngo, M. Guèze, J. Agard, A. Arneth, P. Balvanera, K. A. Brauman, S. H. M. Butchart, K. M. A. Chan, L. A. Garibaldi, K. Ichii, J. Liu, S. M. Subramanian, G. F. Midgley, P. Miloslavich, Z. Molnár, D. Obura, A. Pfaff, S. Polasky, A. Purvis, J. Razzaque, B. Reyers, R. Roy Chowdhury, Y. J. Shin, I. J. Visseren-Hamakers, K. J. Willis i C. N. Zayas (red.). Sekretariat IPBES, Bonn, Niemcy. 56 stron.

Źródło: Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, "What Are the Extent and Causes of Biodiversity Loss?", 2 grudnia 2022 r.

Źródło: Grozinger, Christina, et al. "Pollinator Declines". Psu.edu, https://extension.psu.edu/pollinator-declines. Dostęp 20 września 2023 r.

Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne, "Half of World's GDP Moderately or Highly Dependent on Nature, Says New Report", 2020.

Źródło: World Wildlife Fund, "69% średni spadek populacji dzikich zwierząt od 1970 roku, mówi nowy raport WWF".

Czytaj więcej