Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bezrobocie w Polsce 2024

Bezrobocie w Polsce nieznacznie wzrosło w grudniu. Analitycy wskazują, że może być to jednak wynik zmian sezonowych. 

 

  • O ile wzrosła stopa bezrobocia?
  • Z czego dokładnie wynikają te zmiany?
  • Jak może kształtować się stopa bezrobocia pod koniec bieżącego roku?

 

 

Bezrobocie w Polsce - ile wynosi? 

Reklama

W grudniu stopa bezrobocia wyniosła 5,1%, zgodnie z oczekiwaniami analityków. Bezrobocie nieznacznie wzrosło względem poziomu listopadowego (5%). Dane Głównego Urzędu Statystycznego są tym samym powierdzeniem wcześniejszych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 788,2 tys. wobec 773,4 tys. osób miesiąc wcześniej.

 

Zobacz również: Poziom życia Polaków rośnie? Ten wskaźnik rozwiewa wątpliwości

 

 

Zdaniem ekonomistów PKO BP zmiana ma jedynie charakter sezonowy, a więc "nie oznacza zmiany korzystnego trendu". W grudniu 2022 r. również obserwowano wzrost w liczbie osób bez pracy, z uwagi na specyfikę okresu zimowego. Ostatnio większy przyrost bezrobotnych obserwowano w pandemicznym 2020 r.  

"Stopa bezrobocia podniosła się w grudniu z 5,0 do 5,1%. Taka zmiana jest porównywalna do standardowych wahań sezonowych. Maleje liczba długotrwale bezrobotnych, choć po części związane jest to z demografią. Rośnie natomiast liczba osób, które mają problem z wejściem na rynek pracy" - komentują odczyt ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).  

Reklama

 

Zobacz również: Problemy na rynku pracy w Polsce. Liczba ofert zatrudnienia spadła o 27%

 

Jakie bezrobocie w 2024 roku?

Rząd Donalda Tuska prognozuje w założeniach budżetowych, że bezrobocie w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie 5,2% (bezrobocie rejestrowane). 

Ekonomiści PIE prognozują z kolei wzrost bezrobocia do 5,3% w kolejnych miesiącach. Jak wskazano, część zmian powiązana będzie ze zwolnieniami. Te są wynikiem spowolnienia gospodarczego i zastoju w przemyśle. 

"Taki obraz potwierdzają m.in. dane REGON, które wskazują, że liczba małych i średnich firm od grudnia 2022 r, zmalała o kolejno 1,2 i 0,7% - podmioty te zredukowały działalność i spadły do niższej kategorii w klasyfikacji. Tendencje te prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez I kwartał, choć nie powinny być dotkliwe" - komentują eksperci PIE.  

Na podstawie danych Eurostatu Polska zajmuje 3. miejsce w rankingu państw z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. W zestawieniu plasujemy się za Czechami i Maltą. Dodano również, że polskiej gospodarce bezrobocie wśród kobiet i mężczyzn jest na zbliżonym poziomie. W UE kobiety mają statystycznie większe problemy z podjęciem pracy. 

 

Zobacz również: Gospodarka Polski - kurs złotego traci po fatalnych danych

Reklama

Czytaj więcej