Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

baryłka ropy cena wykres

Rynek ochłonął po euforii wywołanej niższą od oczekiwań inflacją w USA. Indeksy akcyjne na Wall Street spadły, rentowności Treasuries wzrosły, a marsz w górę kursu EURUSD zatrzymał się, ponieważ najnowsze komentarze z amerykańskiego banku centralnego przypomniały, że walka z inflacją się nie zakończyła, a przed nami dalszy, być może znaczny wzrost stóp Fed.

W szczególności, Ch.Waller powiedział, że stopy procentowe będą nadal rosły i pozostaną wysokie przez jakiś czas, dopóki Fed nie zobaczy, że inflacja zbliża się do celu. Ceny ropy spadły o ok. 4%, bo wyparowywał optymizm dotyczący złagodzenia polityki zero-Covid w Chinach. W takich warunkach na globalnych rynkach złoty oddał część wcześniejszych zysków wobec głównych walut. EURPLN wzrósł z okolic 4,68 na koniec poprzedniego tygodnia do 4,71. W ślad za korektą widoczną w przypadku Treasuries, rosły rentowności krajowych obligacji skarbowych.

Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 1Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

W kraju poznamy dziś finalne dane o inflacji CPI w październiku oraz szybki szacunek PKB za 3q22. Szczegółowe dane inflacyjne pozwolą przyjrzeć się dokładniej przyczynom wzrostu inflacji bazowej z 10,7% r/r we wrześniu do 11,1-11,2% w październiku. Nie zakładamy rewizji ogólnego wskaźnika (17,9% r/r), chociaż przy obecnej dynamice procesów inflacyjnych odczyty flash są często modyfikowane. Szacujemy, że wzrost PKB w 3q22 spowolnił do 3,3% r/r (kons. 3,0% r/r) z 5,8% r/r w 2q22. Na szczegółowe rozbicie PKB będziemy musieli poczekać do końca listopada.

Reklama

Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 2Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

W Europie warto dziś zwrócić uwagę na niemiecki indeks ZEW za listopad, który wg konsensusu pokaże lekką poprawę. W naszej ocenie indeksy nastrojów z Niemiec mogą się teraz kształtować podobnie jak ZEW przed miesiącem – mieliśmy wówczas lekką poprawę oczekiwań i pogorszenie sytuacji bieżącej, co sugerowało, że poważny kryzys gospodarczy jest już uwzględniony w oczekiwaniach/scenariuszach. Większych emocji nie powinien naszym zdaniem budzić drugi szacunek PKB ze strefy euro za 3q22.

Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 3Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 3

 

W USA ciekawie zapowiada się wskaźnik inflacji PPI za październik, który może pokazać kolejne sygnały odwrócenia negatywnych tendencji cenowych.

Reklama

Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 4Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

 

 

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 5Euforia na rynkach powoli opada [Dziennik Ekonomiczny] - 5

Czytaj więcej