Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bankier pallad

Cena palladu kontynuuje silne wzrosty od połowy zeszłego tygodnia, pomimo dosyć jastrzębiego wydźwięku Fed. Pozostałe metale szlachetne jak złoto, srebro, a nawet platyna pozostają pod presją sprzedających. Wczoraj pallad utrzymał silne wzrosty, platyna zyskała minimalnie, a złoto wraz ze srebrem zaliczyły duże cofnięcie. Skąd takie ruchy?

Obecnie obserwujemy potężny wzrost zainteresowania rynkiem spot na rynku palladu. Cena tego metalu wzrosła o niemal 30% w tym roku, choć jest to efekt przede wszystkim ostatnich kilku sesji. Jest to związane z tym, że może dojść do sytuacji, w której 40% produkcji kopalnianej nie będzie dostępne dla rynku. Rosja wydobywa ok. 40% palladu na świecie (RPA podobnie). W przypadku nałożenia sankcji na Rosję istnieje prawdopodobieństwo, że zagraniczne firmy nie będą mogły kupować palladu z tego kraju. Pallad używany jest przede wszystkim w produkcji katalizatorów do silników benzynowych. Oczekuje się ożywienia na rynku samochodowym w 2022 roku, po problemach związanych z dostawami chipów w 2021 roku, które wstrzymały produkcję w wielu fabrykach.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Pallad zyskał w tym roku już niemal 30% i jest notowany najwyżej od niemal 4 miesięcy. Do historycznych szczytów z maja zeszłego roku brakuje ok. 28-30% dalszego wzrostu. Niemniej warto zauważyć, że pallad znalazł się wczoraj powyżej zniesienia 50.0 całego ostatniego ruchu spadkowego oraz powyżej średniej 200 sesyjnej, co może być byczym sygnałem. We wcześniejszych dniach doszło do przełamania linii trendu spadkowego. Źródło: xStation5

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Wyraźny wzrost ceny spot nad cenę kolejnego kontraktu terminowego oznacza skok popytu na natychmiastowe dostawy palladu. Jest to wywołane niepewnością możliwości dostaw z Rosji w najbliższych miesiącach, w przypadku nałożenia sankcji. Źródło: Bloomberg

Oczywiście warto zauważyć, że pomimo perspektyw odbicia sektora samochodowego oraz tego, że Rosja jest drugim producentem platyny na świecie, zachowanie tego metalu jest sygnałem ostrzegawczym dla palladu. Jednocześnie jednak perspektywy platyny powinny rysować się znacznie lepiej, w szczególności, że metal jest ten wykorzystywany w ogniwach paliwowych w samochodach elektrycznych (ogniwa wodorowe).

 

Czytaj więcej