Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bańka nieruchy

  • Problemy japońskiego banku zwiększają obawy o ekspozycję banków na nieudane zakłady na nieruchomości amerykańskie
  • To pierwsza strata banku od 15 lat
  • Analitycy ostrzegają przed powrotem problemów banków regionalnych w USA

 

Pokaźna strata japońskiego banku

Akcje Aozora spadły w czwartek o 21,4% zanim notowania zostały wstrzymane przez giełdę. W piątek, zniżka została rozszerzona o kolejne 15,9%, a kurs spadł na trzyletnie minima.

Jest to pokłosie informacji o prognozowanej przez bank całorocznej straty na inwestycjach w zagraniczne produkty kredytowe oparte na nieruchomościach, głównie amerykańskich. Bank ostrzegł, że ustabilizowanie się rynku nieruchomości biurowych w USA może zająć nawet dwa lata.

Jeszcze w środę akcje Aozora były notowane blisko pięcioletniego maksimum. Teraz, walor jest oblegany pod względem krótkiej sprzedaży. Aozora jest na drugim miejscu pod względem liczby krótkich pozycji wśród komponentów indeksu Nikkei 225..

Reklama

 

Kurs akcji Aozora Bank na giełdzie w Tokio

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Aozora prognozowała wcześniej zysk w wysokości 24 mld jenów (164 mln USD) za rok obrotowy 2023 kończący się w marcu. Prognoza ta skorygowana została do straty netto w wysokości 28 mld jenów (191 mln USD). To pierwszy ujemny dochód Aozora od 15 lat.

Reklama

Japoński bank przekazał, że nowa prognoza uwzględnia dodatkowe odpisy na straty kredytowe w związku z rosnącym ryzykiem, że amerykańskie kredyty nieruchomościowe staną się nieściągalne.

Pożyczkodawca z siedzibą w Tokio przekazał, że miał 1,89 mld USD niespłaconych pożyczek związanych z nieruchomościami w USA, co stanowiło 6,6% wszystkich pożyczek banku. Na koniec grudnia, blisko 40% z tej kwoty (719 mln USD) uznano za zagrożone.

"To porażka w zarządzaniu ryzykiem, że mieli tak dużą ekspozycję na rynek niezwiązany z podstawową działalnością" - podkreślił Pri de Silva, analityk w Bloomberg Intelligence.

"Aozora jest głównym pożyczkodawcą średniego szczebla, którego siła leży w relacjach z firmami finansującymi rewitalizację nieruchomości" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

“Bankowi Aozora brakuje potencjału rozmiaru japońskich “mega-banków”, a także przewagi geograficznej banków regionalnych. To zmusiło go do przyjęcia strategii, w ramach której około jedna trzecia pożyczek była udzielana zagranicznym pożyczkobiorcom” - dodali eksperci z Goldman Sachs”

Reklama

Ze względu na swój stosunkowo niewielki rozmiar, bank skupił się również na depozytach internetowych. Depozyty detaliczne stanowią około 64% podstawowego finansowania banku, z czego ponad 70% pochodzi z Internetu.

"Aozora to wyjątkowy przypadek i nie mamy żadnych obaw co do ekspozycji innych banków" - powiedział Toshinori Yashiki, zastępca dyrektora generalnego w Japońskiej Agencji Usług Finansowych. "Ekspozycja japońskich banków na amerykańskie nieruchomości komercyjne mieści się w granicach ich zdolności do kontrolowania ryzyka".

 

“Straszna sytuacja” na amerykańskim rynku

Powodem problemów nieruchomości komercyjnych w USA są wysokie stopy procentowe - najwyższe od 23 lat. Co więcej, sektor cierpi z uwagi na rosnącą popularność pracy zdalnej. Trend ten znacznie przyspieszył wraz z nadejściem pandemii COVID. 

 

Reklama

Stopa procentowa Rezerwy Federalnej

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

"Sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości komercyjnych jest straszna" - powiedział Yasuo Sakuma, prezes Libra Investments. 

Reklama

“Aozora udzielała agresywnych pożyczek w Stanach Zjednoczonych, zakładając, że rynek nieruchomości biurowych zapewni bezpieczne i stabilne zwroty. Kiedy nadszedł czas pandemii i ludzie zaczęli masowo pracować z domu, ceny nieruchomości komercyjnych załamały się, zmieniając strategię banku” - dodał.

Amerykańska agencja Fitch prognozowała w zeszłym tygodniu, że zaległości w spłacie komercyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką w USA wzrosną z 3,3% do nawet 8,1% w 2024 roku, ponieważ trudności związane z refinansowaniem długu mogą powodować niewypłacalności.

Problemy Aozora mają być jednak szczególnym przypadkiem na tle całego japońskiego sektora bankowego, uważają analitycy:

 "Amerykańskie nieruchomości komercyjne prawdopodobnie nie będą stanowić ryzyka systemowego, biorąc pod uwagę, że stanowią mniej niż 0,1% pożyczek w dużych japońskich bankach, które ujawniają tę ekspozycję" - stwierdzili bankierzy z Goldman Sachs.

Jednak japońskie banki mogą nie być w pełni przygotowane na spodziewany wzrost stóp procentowych w Japonii, który może nastąpić w tym roku. Gdy inne banki z całego świata podnosiły stopy, japoński bank centralny czekał z uwagi na odmienną sytuację makroekonomiczną. 

Reklama

Stopy procentowe w Japonii są ujemne od blisko dekady. Teraz, decydenci otwarcie zapowiadają nadchodzący nowy cykl zacieśniania polityki.

W ostatnich miesiącach japońskie organy nadzoru finansowego wywierały presję na banki regionalne i średniej wielkości pożyczkodawców, takich jak Aozora, aby przygotowali się na wszelkie zakłócenia związane z pierwszą od ponad dekady podwyżką stóp procentowych

W 2023 roku prezes Banku Japonii, Kazuo Ueda, powiedział, że krajowy system bankowy jest wystarczająco solidny, aby wytrzymać pewien wzrost krótkoterminowych stóp procentowych, jeśli rozpocznie się normalizacja polityki. Dodał jednak: "To kwestia zakresu podwyżek, więc będziemy musieli uważnie monitorować sytuację".

 

Czytaj również: Spirala zadłużenia USA zmieni się w spiralę śmierci - alarmuje słynny ekonomista

 

Wracają problemy banków regionalnych w USA?

Reklama

Ostrzeżenie o stracie japońskiego Aozora zbiegło się w czasu z ogłoszonym poprzedniego dnia komunikatem banku NYCB (New York Community Bancorp). Instytucja niespodziewanie pokazała pokaźną stratę w IV kwartale 2023 roku wynoszącą 260 mln USD.

To pożyczkodawca, który kupił upadły Signature Bank podczas zeszłorocznych zawirowań w bankowości regionalne. Zgłoszone przez NYCB straty są związane z pożyczkami na biurowce w USA. To ponawia obawy o siłę amerykańskich banków regionalnych, które w zeszłym roku były uwikłane w kryzys płynności (głośny upadek SVB).

Analitycy Bank of America stwierdzili, że wyprzedaż akcji amerykańskich banków regionalnych w związku z obawami o przeniesienie się problemów również na nie jest prawdopodobnie przesadzona. Zwrócili oni uwagę na specyficzne czynniki związane z NYCB.

"Jednak wyższe straty związane z ekspozycją na biura nieruchomości komercyjnych, wzrost krytykowanych kredytów związanych z nieruchomościami komercyjnymi przypominają o trwającej normalizacji kredytowej, której prawdopodobnie będziemy świadkami w całej branży" - napisali analitycy Bank of America.

"Warto zauważyć, że kredyty i płynność w NYCB to głównie nadrabianie zaległości w stosunku do działań podjętych przez większych regionalnych konkurentów w ciągu ostatniego roku" - dodali.

Reklama

 

Zobacz również: Giełdowy gigant pokazał rekordowe wyniki. Potężny wzrost notowań

Czytaj więcej

Artykuły związane z bańka nieruchy