Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bank światowy co to

CZE:

Inflacja w Czechach w marcu wzrosła do 12,7% r/r z 11,1% r/r w lutym. Wzrost cen o 1,7% względem lutego wynikał przede wszystkim z wyższych cen paliw oraz energii (gazu i elektryczności). Ceny paliw były o 50,6% wyższe niż rok temu. Wzrost cen żywności przyspieszył w porównaniu z lutym, do 7,7% r/r z 6,9% r/r. Podobnie jak w innych krajach regionu ceny żywności rosną mocniej niż wskazywałby wzorzec sezonowy. W Czechach inflację podbija też uwzględnienie we wskaźniku CPI imputowanych czynszów (dla właścicieli mieszkań), które rosną o 16,3% r/r. Zwyczajowy komentarz CNB do danych nie daje jasnej wskazówki co do wpływu odczytu na politykę pieniężną. Z jednej strony bank przyznaje, że inflacja znajduje się o ok. 3 pp powyżej ścieżki z zimowej projekcji, z drugiej podkreśla proinflacyjny wpływ napaści Rosji na Ukrainę, szczególnie w krótkim okresie. Zimowa projekcja zakładała, że inflacja osiągnie szczyt w okolicy 10% w pierwszej połowie roku, po czym zacznie spadać i zbliży się do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej (pierwsza połowa 2023).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dekompozycja inflacji CPI w Czechach oraz dynamika krajowego importu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dekompozycja inflacji CPI w Czechach oraz dynamika krajowego importu - 1

POL:

W kwartalnej publikacji nt. bilansu płatniczego, NBP ocenił, że w 4q21 ujemne saldo w handlu paliwami wyniosło 33,2 mld PLN i był to najgłębszy deficyt odnotowany w historii statystyk. W porównaniu z 4q20 deficyt powiększył się o 21,2 mld PLN, oznacza, że paliwa odpowiadały w ponad 60% za pogorszenie salda obrotów towarowych w ciągu roku. W 4q21 Polska odnotowała najwyższy od 2014 (sprzed rozpoczęcia dywersyfikacji dostaw) deficyt w wymianie handlowej z Rosją, na poziomie 41,8 mld PLN. NBP szacuje ponadto, że w 4q21 z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,5 mld PLN, jednocześnie środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 5,6 mld PLN.

POL:

W marcu zarejestrowano w Polsce łącznie 9 840 szt. nowych przyczep i naczep wszystkich rodzajów, o 12,1% mniej niż przed rokiem. Po miesiącu stabilizacji (-1% r/r w lutym) dynamika rejestracji przechyliła się w kierunku zdecydowanego spadku. Polski Związek Przemysłu Motorowego ocenia, że słabnie popyt na nowe naczepy i przyczepy. Jest to najpewniej związane z gwałtownym wzrostem niepewności po wybuchu wojny w Ukrainie i wpisuje się w naszą konserwatywną prognozę dynamiki inwestycji. Niska liczba rejestracji jest też związana z trudną sytuacją branży transportowej, na którą negatywnie wpływają rekordowy wzrost cen paliw oraz trudności wywołane przez odpływ ukraińskich kierowców.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dekompozycja inflacji CPI w Czechach oraz dynamika krajowego importu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dekompozycja inflacji CPI w Czechach oraz dynamika krajowego importu - 2

ŚWIAT:

Reklama

Bank Światowy szacuje, że w wyniku wojny PKB Ukrainy spadnie w tym roku o 45,1%. Bank prognozuje ponadto, że nałożone przez Zachód sankcje przyczynią się do spadku PKB Rosji w 2022 o 11,2%.

Czytaj więcej