Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bank rezerw australii

Bank Rezerw Australii dołączył do grona instytucji, które starają się zapanować nad rosnącą inflacją, podnosząc stopy procentowe. Cykl podwyżek zainicjowały już m.in.: Rezerwa Federalna, Bank Anglii, Bank Szwajcarii, a niebawem dołączy do nich Europejski Bank Centralny.

Bank Rezerw Australii (RBA) podniósł w czerwcu br. stopę kasową o 50 punktów bazowych, do 0,85 proc., zaczynając w ten sposób pierwszy od 12 lat cykl podwyżek stóp procentowych w tym państwie. Zarząd banku uzasadniał, że ogromne wsparcie monetarne nie jest już potrzebne ze względu na siłę gospodarki i rynku pracy, na którym zatrudnienie wzrosło, a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od blisko 50 lat.

Waluta Australii traci, ale stosunkowo niewiele

Inflacja, która w Australii sięga 5,1 proc., wymaga – zdaniem RBA – reakcji. Stąd bankowi decydenci zapowiedzieli, że planują dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Zakres i harmonogram swoich działań uzależnią od m.in. napływających danych oraz opinii Rady RBA.

Australijski bank centralny zamierza sprowadzić inflację do docelowego poziomu 2-3 proc. i jednocześnie zapobiegać nadmiernemu osłabianiu się dolara australijskiego, co mogłoby dodatkowo importować inflację. AUD od początku roku stracił do USD 4,3 proc., co jest jedną z mniejszych strat wśród głównych walut świata.

Ostatni japoński bastion

Reklama

Dla porównania japoński jen osłabił się względem USD o niemal 15 proc. Nie bez znaczenia wydaje się tu fakt, że Bank Japonii pozostaje ostatnim z głównych banków świata, który na razie nie zamierza podnosić stóp procentowych, a przy tym za wszelką cenę broni rynek przed wzrostem rentowności obligacji skarbowych Japonii.

W przypadku papierów o 10-letnim terminie zapadalności maksymalny poziom dopuszczalny to 0,25 proc. NA rynku forex wydaje się rosnąć liczba instytucji, które chcą grać na złamanie Banku Japonii. Gdyby do tego doszło, to jen mógłby zdecydowanie się umocnić.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Reklama

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej