Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bank danych ekonomicznych

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC.

Oczekujemy, że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro i nie zmieni innych parametrów polityki pieniężnej. Uważamy, że zmiany w funkcjonowaniu programu luzowania ilościowego realizowanego przez EBC zostaną ogłoszone dopiero na posiedzeniu w grudniu. Naszym zdaniem, łączna skala programu Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP) zostanie wówczas zwiększona o 150 mld EUR do 2000 mld EUR, a jego horyzont czasowy wydłużony do grudnia 2022 r. Na konferencji w tym tygodniu nie poznamy najprawdopodobniej nowych informacji istotnie zmieniających nasz scenariusz w polityce pieniężnej strefy euro. Będzie ona jednak interesująca z punktu widzenia ewentualnych różnic w opiniach poszczególnych przedstawicieli EBC dotyczących kształtowania się perspektyw inflacji w średnim okresie, a tym samym przyszłych decyzji w polityce pieniężnej. Oczekujemy, że konferencja po posiedzeniu będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro

Oczekujemy, że kwartalna dynamika PKB zwiększyła się do 2,3% w III kw. z 2,2% w II kw. z uwagi na wygasanie obostrzeń w obszarze wspólnej waluty. W piątek dodatkowych informacji nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro dostarczy wstępny szacunek PKB w Niemczech. Oczekujemy, że dynamika PKB zwiększyła się do 3,0% kw/kw w III kw. z -1,6% w II kw. Ponadto prognozujemy, że inflacja HICP w strefie euro zwiększyła się do 3,9% r/r w październiku z 3,4% we wrześniu ze względu na wzrost dynamiki cen paliw i nośników energii oraz wyższą inflację bazową. Uważamy, że publikacja wspomnianych wyżej danych będzie oddziaływała w kierunku lekkiego osłabienia kursu złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA

W czwartek poznamy wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA, które zgodnie z konsensusem zmniejszyły się we wrześniu o 0,2% m/m wobec wzrostu o 1,8% w sierpniu. Rynek oczekuje, ze inflacja bazowa PCE nie zmieniła się we wrześniu w porównaniu do sierpnia i wyniosła 3,6% r/r. W tym tygodniu poznamy również wyniki badań koniunktury. Zgodnie z konsensusem, indeks zaufania konsumentów Conference Board (110,0 pkt. w październiku z 109 pkt. we wrześniu) oraz finalny indeks Uniwersytetu Michigan (71,5 pkt. wobec 72,8 pkt.) wskażą na mieszany obraz nastrojów gospodarstw domowych. W tym tygodniu poznamy również wstępny szacunek PKB w III kw. Oczekujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego (zannualizowane) tempo wzrostu PKB zmniejszyło się do 3,2% z 6,7% w II kw. z uwagi na efekty wysokiej bazy z II kw. związanej z odmrażaniem gospodarki po wiosennych obostrzeniach. Uważamy, że wpływ publikacji danych z amerykańskiej będzie miał ograniczony wpływ na rynki finansowe.

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W piątek poznamy wstępne dane o inflacji w Polsce, która naszym zdaniem zwiększyła się w październiku do 6,6% r/r wobec 5,9% we wrześniu

W kierunku szybszego wzrostu cen w październiku oddziaływały wszystkie składowe koszyka inflacyjnego (wyższe dynamiki cen paliw, nośników energii, żywności oraz wyższa inflacja bazowa). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (6,4%), a tym samym jej materializacja byłaby pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Jednocześnie zrewidowaliśmy naszą prognozę inflacji w średnim okresie z uwagi na kształtowanie się cen ropy naftowej na światowym rynku powyżej oczekiwań oraz zapowiedzianą przez rząd podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol z początkiem 2022 r. Prognozujemy, że inflacja ukształtuje się przeciętnie na poziomie 4,9% r/r w br. (4,8% przed rewizją) i wyniesie 5,5% przeciętnie w 2022 r. (wcześniej 4,9%). Scenariusz ten przewiduje podwyżki cen prądu i gazu w styczniu 2022 r. Wyższa inflacja, która zgodnie z naszymi oczekiwaniami przekroczy granicę 7% w styczniu 2022 r. i ukształtuje się na poziomie 4,0% r/r pod koniec 2022 r. sygnalizuje wzrost prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu w listopadzie br. 

Dzisiaj opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Oczekujemy, że wartość indeksu zmniejszyła się do 97,7 pkt. w październiku z 98,8 pkt. we wrześniu. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi spadek indeksu PMI Composite w Niemczech (patrz poniżej). Publikacja indeksu będzie naszym zdaniem neutralna dla rynków finansowych.

Na piątek zaplanowana jest aktualizacja ratingu Polski przez agencję Moody’s

W maju br. Moody’s utrzymał długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą. W uzasadnieniu decyzji agencja zwróciła uwagę, że rating jest wypadkową kilku czynników: odporności polskiej gospodarki i relatywnie niskiego spadku PKB w trakcie pandemii, dobrej sytuacji w finansach publicznych oraz wyzwań w kontekście ram instytucjonalnych, szczególnie dotyczących niesprzyjających zmian w polskim systemie sądownictwa. Agencja zwróciła wówczas uwagę, że dalsze znaczące pogorszenie sytuacji związanej z praworządnością, które negatywnie wpłynęłoby na klimat biznesowy i skutkowałoby pogorszeniem się relacji z UE, również byłoby czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia oceny wiarygodności kredytowej Polski. Oczekujemy, że agencja Moody’s nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy w tym tygodniu, jednak w komunikacie znajdą się fragmenty akcentujące trwający obecnie spór na linii Polska-UE. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z bank danych ekonomicznych