Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

asbis rosja

 

  • Jakie wyniki finansowe pokazał Asbis za 2023 rok?
  • Jakie plany na 2024 rok ma Asbis?
  • Co zarząd Asbis powiedział na dzisiejszej konferencji wynikowej?

 

"Wyniki finansowe Asbis za 2023 rok bez zdarzenia jednorazowego, jakim było wyjście z Rosji, byłyby bardzo zadowalające. One de facto pokazały, że obrana przez nas w 2015 roku strategia rozwojowa była słuszna" - stwierdził dziś podczas konferencji wynikowej prezes Absbisu Sierhiej Kostevich. "Skupiamy się na rozwoju w regionie CEE, współpracy z Apple, i ataku na Afrykę. Zrobimy wiele, by utrzymać marże na obecnym, wysokim poziomie" - dodał.

 

Asbis w 2023: wzrost przychodów, spadek zysków przez Rosję

Znane są już wyniki finansowe Asbisu za IV kwartał 2023 i cały 2023 rok.

Reklama

Jeśli chodzi o IV kwartał, to Asbis odnotował 1,86 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (wobec 28,63 mln USD zysku rok wcześniej). Zysk operacyjny wyniósł 34,65 mln USD (wobec 38 mln USD zysku rok wcześniej). Zysk EBITDA sięgnął 36,67 mln USD (39,71 mln USD zysku rok wcześniej). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 893,29 mln USD (780,33 mln USD rok wcześniej). Marża zysku brutto spadła z 9,06% w IV kw. 2022 roku i ustabilizowała się na poziomie 8,33%.

W całym 2023 r. spółka Asbis zarobiła 53,05 mln USD (chodzi o skonsolidowany zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) wobec 75,87 mln USD rok wcześniej. Miała przychody ze sprzedaży w wysokości 3 061,23 mln USD (w porównaniu z 2 690,04 mln USD rok wcześniej). Zysk EBITDA sięgnął 120,17 mln USD (116,75 mln USD w 2022).

 

Wyniki finansowe Asbis 2023

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: spółka

Reklama

 

"Najważniejszym wydarzeniem mającym wpływ na wyniki spółki w IV kw. 2023 roku oraz w okresie 12 miesięcy 2023 roku była sprzedaż spółki zależnej Asbis w Rosji i całkowite zamknięcie działalności spółki w tym kraju. Wyjście z Rosji wpłynęło negatywnie na zysk netto spółki za 2023 rok, obniżając go o około 25 mln USD, co związane jest z rozliczeniem straty na różnicach kursowych w wysokości 11,5 mln USD oraz odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości 13,5 mln USD (w tym straty na sprzedaży 1,2 mln USD)" – pisze spółka w raporcie kwartalnym.

"Spółka pragnie mocno podkreślić, że nie istnieje, żadne inne ryzyko związane z wyjściem z Rosji. Spółka uważa temat Rosji za zamknięty. Dokonane odpisy nie mają żadnego wpływu na bieżącą działalność spółki Asbis, która w dalszym ciągu dynamicznie rozwija się w innych kierunkach geograficznych i włącza do swojego portfolio innowacyjne rozwiązania, takie jak robotyka i usługi typu Trade-In. Strategia ASBIS jest jasno zdefiniowana, a jej celem jest dalszy rozwój naszego biznesu i konsekwentne dzielenie się naszym sukcesem z inwestorami w formie dywidend" – dodaje spółka w raporcie.

Asbis przyznaje w raporcie, że wzrost sprzedaży netto kw/kw odzwierciedlał silny wzrost w niemal wszystkich regionach działalności Asbis, a największy udział w przychodach Grupy zachowały regiony krajów byłego Związku Radzieckiego oraz CEE. W IV kw. 2023 r. wiele linii produktowych odnotowało znaczny wzrost r/r. Liderem sprzedaży spółki pozostały smartfony, a następnie procesory i laptopy. Do najważniejszych krajów o największym wzroście sprzedaży w IV kw. 2023 r. należały: Polska - wzrost o 65,8%; Czechy - wzrost o 61,2%; Azerbejdżan - wzrost o 56,2%.

 

Przychody Asbisu w podziale na regiony

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: spółka

 

"Podsumowując, biorąc pod uwagę niesprzyjające otoczenie geopolityczne, presję inflacyjną oraz nieprzewidziane zdarzenia jednorazowe, które miały wpływ na zysk netto Grupy za 2023 rok, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników Grupy w IV kw. 2023 r. i 2023 r. Warto podkreślić, że bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych Asbis osiągnąłby zysk netto na poziomie 78 mln USD, zgodnie z założeniami prognozy na 2023 r.” – stwierdza spółka w raporcie.

„Z optymizmem patrzymy na rok 2024. Oczekujemy stabilizacji rynków, choć zdajemy sobie sprawę, że jest to dość optymistyczne założenie. Uważamy, że presja inflacyjna będzie niższa, a nastroje konsumentów poprawią się. W Asbis mamy wiele obszarów wzrostu, takich jak robotyka i już ugruntowane rynki, takie jak Azja Środkowa, Europa Zachodnia i Afryka. Nasz cel jest jasny i jest to rozwój organiczny poprzez doskonałość operacyjną" – podkreślono w raporcie.

Asbis Enterprises to czołowy dystrybutor produktów branży informatycznej i elektroniki na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na GPW od 2007 roku. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. W ciągu ostatnich 5 lat wycena Asbisu urosła o 1 516%!

Reklama

 

Notowania Asbis na tle mWIG40

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView

 

"Rosja dużo nas kosztowała, walczymy o utrzymanie marż wysoko"

Co mówią przedstawiciele zarządu Asbis na dzisiejszej konferencji wynikowej?

Reklama

Siarhei Kostevitch - dyrektor generalny Asbis - przyznał, że w roku 2023 IV kwartał był zwyczajowo najlepszy. Zwrócił uwagę, że spółka zrobiła upgrade kilku centrów dystrybucyjnych, i otworzyła nowe w RPA

"Regiony subsaharyjski będziemy obsługiwać z RPA. Chcemy rozwijać się w Afryce" - stwierdził.

Dyrektor Kostevitch przypomniał, że Asbis obsługuje już 19 000 firm w zakresie rozwiązań ICT i IT, a także 7 400 w zakresie dystrybucji detalicznej. Podkreślił, że Asbis chce się rozwijać w zakresie robotyki.

Kostevich podkreślił, że wyniki za 2023 roku uznaje za satysfakcjonujące. "Poza tym, udaje nam się konsekwentnie inwestować w naszą przyszłość" - podkreślił.

Z kolei wiceprezes Constantinos Tziamalis przyznał, że wyjście z Rosji sporo Asbis kosztowało. "Nie ma już nas tam, więc nic złego już ze strony tego rynku, tego kraju nas nie spotka i to jest najważniejsze" - stwierdził.

Strata Asbisu związana z wyjściem z Rosji wyniosła -10,5 mln USD. "Władze rosyjskie zajęły aktywa, gdyż stwierdziły, że wyprowadzane są środki z Rosji przez wrogą spółkę, poza granice kraju. Możliwość odzyskania tych środków jest praktycznie żadna" - przyznał Tziamalis.

Reklama

Tziamalis podkreślił również, że w ocenie spółki, rentowność w IV kwartale 2023 była bardzo zadowalająca. "Doceniamy także to, co pokazuje nasz region Ukraina, mimo tego, co tam się dzieje. Widać tam małą stabilizację, ale oczywiście daleko do stabilności, jaka tam była kiedyś. Nasz zespół z Ukrainy zasługuje na słowa najwyższego uznania" - powiedział wiceprezes Asbis.

Wiceprezes Asbis podkreślił, że Polska uzyskała najwyższy wzrost w IV kwartale. "Polska śmiało zbliża się do TOP 5 najszych regionów, jeśli chodzi o przychody. Można powiedzieć, że to tylko kwestia czasu, gdy się tam znajdzie" - wskazał Tziamalis.

Tziamalis przyznaje, że z trudem przychodzi spółce utrzymanie marży brutto na obecnych poziomach. "Ale staramy się ze wszystkich sił, by to zrobić. Inwestujemy, rozwijamy się, walczymy. Chcemy utrzymywać marżę powyżej historycznej średniej" - podkreślił.

Jeśli chodzi o strukturę kosztów, to jesteśmy gotowi ją zmieniać, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział Tziamalis. "Zwrócił bym jednak uwagę, że wynik za cały rok 2023, bez zdarzeń jednorazowych, sięgnąłby 78 mln USD i to jest wielkie osiągnięcie. To pokazuje, że weszliśmy na zupełnie nowy, wyższy poziom naszej pracy, naszego rozwoju. To pokazuje, że strategia którą podjęliśmy w 2015 roku była słuszna" - stwierdził wiceprezes Asbis.

 

Plany Asbis na 2024: zawalczymy o poprawę wyników finansowych

Dyrektor Kostevich powiedział o planach Asbis na 2024 rok. "Po prostu będziemy kontynuować to, czym się zajmujemy, najlepiej jak można. Zawalczymy o poprawę wyników, w porównaniu do 2023 roku. Oczywiście, będziemy cenić wspólpracę z Apple i planujemy rozwój placówek partnerskich. Oczywiście, będziemy się skupiać na wzroście w regionie CEE z wyłączeniem Rosj i Białorusi. Chcemy mocno rosnąć w Afryce" - zapowiedział prezes Asbisu.

Reklama

Jeśli chodzi o robotykę, Asbis miał już z niej szybkie ale małe zyski, jednak chce nadal rozwijać rożne rozwiązania w tym zakresie - przyznał Kostevich. "Chcemy również rozwijać swoje marki własne. Ich ilość w naszym portfelu rośnie, szczególnie w segmencie gamingu. Chcemy sprzedawać kompleksowe rozwiązania, a nie same pojedyncze urządzenia peryferyjne. Atakujemy nie tylko gaming, ale też akcesoria hi-fi oraz AGD" - stwierdził prezes Asbisu.

Kostevich przyznał, że nieco niepokoi go sytuacja na Bliskim Wschodzie, która się powoli zaognia. "Ta niepewność geopolityczna ma wpływ na zachowania konsumentów, oraz na łańcuchy dostaw" - powiedział prezes Asbisu.

Asbis swoje największe szanse widzi w rozwoju struktury dystrybucyjnej. "Duzi dostawcy wymagają tego od nas, ale to jest dla nas bardzo korzystne, by konsolidować strukturę dystrybucji. Poza tym, chcemy poprawiać marże zysku dzięki markom własnym" - powiedział dyrektor Asbis.

Jeśli chodzi o dywidendy, to czujemy się komfortowo z ich wypłacaniem - powiedział Kostevich. "Nadal chcemy się dzielić zyskami z akcjonariuszami" - zdradził.

Przedstawiciele zarządu Asbis podkreślili, że chcą bardzo ostrożnie zarządzać rozwojem firmy i jej kosztami. "Jeśli my mówimy o optymalizacji kosztowej, to nie oznacza to, że będziemy w nierozsądny sposób pozbywać się wartościowego kapitału ludzkiego. Ludzie są dla nas bardzo ważni. W RPA będziemy na pewno zatrudniać. Potrzebujemy sprzedawców, by realizować wzrost" - powiedział prezes Asbisu.

Prezes Kostevich podkreślił, że firma naprawdę poważnie, wręcz strategicznie, patrzy na Afrykę. "Musimy jednak jeść tego słonia po kawałku, ale koniec końców to jest bardzi łakomy kąsek" - stwierdził Kostevich.

Reklama

Wiceprezes Tziamalis przyznał, że w I kwartale wzrosty sprzedaży w grupie nie muszą być dwucyfrowe. "Jednak mogę zapewnić, że dane za styczeń i luty wyglądają pozytywnie. Będzie wzrost w całym I kwartale. Przypominam, że najlepsze są dla nas III-IV kwartał roku" - stwierdził Tziamalis.

Jeśli chodzi o zadłużenie, Tziamalis stwierdził, że jest ono na bezpiecznym poziomie. "Są takie momenty w roku, kiedy potrzebujemy płynności i nie mamy problemów z jej osiąganiem" - podkreślił.

 

Zobacz również: Akcje Budimex w WIG20? Spółka budowlana z GPW ma przed sobą trudne zadanie

Czytaj więcej