Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ambra kiedy dywidenda

Założona przez Janusza Palikota spółka Ambra bez wątpienia jest jednym z ciekawszych typów na GPW dla inwestorów dywidendowych. Po publikacji niezłych wyników za zakończony w czerwcu rok obrotowy Ambra nie zawiodła również propozycją tegorocznej dywidendy. Będzie to siedemnasta w giełdowej historii spółki wypłata udziału w zysku, a jej kwota będzie rekordowa.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Kolejna wypłata rosnącej dywidendy

Reklama

Ambra, po publikacji wyników finansowych za rok obrotowy 2022/23, który zakończył się 30 czerwca, zaprezentowała również swoją rekomendację w sprawie dywidendy. Zarząd Ambry zaproponował przeznaczenie na wypłatę dywidendy 27,727 mln złotych, co przełoży się na kwotę 1,10 PLN na akcję. Oznacza to, że na podział z akcjonariuszami przeznaczone zostanie ponad 64% zysku netto osiągniętego w minionym roku obrotowym (2022/23). Jest to najwyższa dywidenda w historii Ambry - w zeszłym roku na podział z akcjonariuszami przeznaczono 25,2 mln PLN z syku netto, co przełożyło się na 1,00 PLN dywidendy na akcję.

Stopa dywidendy (przy założeniu obecnego kursu akcji przekraczającego 30 PLN) wyniesie lekko ponad 3,6%.

Zaproponowana przez zarząd dywidenda musi zostać jeszcze zaakceptowana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, zaś do jej wypłaty dojdzie najprawdopodobniej - jak ma to miejsce zazwyczaj w spółce - w połowie listopada.

Zobacz także: Producent z GPW mierzy się ze spowolnieniem we wszystkich krajach Europy. Co z jego wynikami?

 

Producent win i napojów alkoholowych ma za sobą całkiem udany rok obrotowy 2022/23. Przychody ze sprzedaży Ambry wzrosły do 209 mln PLN, wobec 186,815 mln PLN rok wcześniej, co jest wynikiem wyższym o niemal 12 proc. Jednocześnie wolumen sprzedaży zanotował spadek o 2,5 proc. w skali roku.

Co ciekawe, Ambra w roku obrotowym 2022/23 zanotowała największy wzrost sprzedaży napojów bezalkoholowych (15,6 proc. r/r), a najniższą dynamikę wzrostu w przypadku alkoholi mocnych (11 proc. r/r).

Reklama

Zysk netto wzrósł w minionym roku obrotowym do 43,12 mln złotych, wobec 30,31 mln PLN rok wcześniej, co oznacza ponad 42 proc. wzrost.

Zobacz także: Spółka z GPW rozczarowała wynikami - akcje Wittchen tracą prawie 20%!

 

 

Ambra może pochwalić się bardzo długa historią wypłaty udziału w zysku swoim akcjonariuszom. Pierwsza dywidenda została wypłacona już 2005 roku, czyli w tym samym, w którym spółka debiutowała na GPW. Od tamtego czasu Ambra dzieliła się zyskiem siedemnaście razy (wliczając w to tegoroczną dywidendę, za 2022 rok). To zaś oznacza, że wypłaty dywidend były regularne - i rzeczywiście, Ambra nieprzerwanie dzieli się zyskiem od 2010 roku, czyli od trzynastu lat. Jeśli zaś chodzi o wysokość wypłacanych kwot na akcję, to również rośnie ona regularnie od 2010 roku. Jedynie w 2012 oraz w 2020 roku wysokość dywidendy na akcję nie wzrosła, jednak w dotychczasowej historii Ambry nie było po 2010 roku sytuacji, w której kwota dywidendy na akcję uległaby obniżeniu.

Jak nietrudno się domyślić, dywidenda z zysku wypracowanego w roku obrotowym 2022/23 również będzie wyższa niż rok wcześniej (równe 1 PLN na akcję wypłacone w zeszłym roku), o ile oczywiście zostanie zaakceptowana przez WZA. Ambra - z propozycja dywidendy na poziomie 1,10 PLN na akcję - wróciła do dwucyfrowej dynamiki wzrostu r/r. W zeszłym roku wyniosła one nieco ponad 5% (z 0,95 PLN do 1 PLN), natomiast w 2021 było to ponad 35% (z 0,7 do 0,95 PLN na akcję).

Zobacz także: Dywidendy 2023: wypłacają rosnącą dywidendę, a ceny akcji pną się w górę!

Czytaj więcej

Artykuły związane z ambra kiedy dywidenda