Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

alokacja przykłady

W Poglądach na Alokację często komentujemy, że należy stosować zwinne podejście. Jest to bez wątpienia "ponadczasowa i uniwersalna" cecha naszego stylu inwestycyjnego, ale dziś jest szczególnie trafna. Jak zawsze, patrzymy na świat przez pryzmat naszych trzech kluczowych tematów i znajdujemy powody do ostrożności we wszystkich dziedzinach. Wzrost gospodarczy spada poniżej trendu, a ryzyko recesji jest znaczące i rośnie. Inflacja pozostaje problemem, nawet jeśli pojawiają się oznaki jej szczytu. I być może najbardziej niepokojące jest otoczenie polityczne, w którym banki centralne słusznie koncentrują się na przywróceniu inflacji do docelowych poziomów, a nie na odwróceniu uwagi od swoich pomocniczych zadań, jakimi są wspieranie zatrudnienia i aktywności.

W obliczu rosnących zagrożeń we wszystkich trzech tematach nie było dla nas zaskoczeniem, że rynki finansowe zachowywały się tak, jak w pierwszej połowie 2022 roku. Zarówno rynki akcji, jak i obligacji odnotowały znaczące spadki, ponieważ inwestorzy zdyskontowali pogorszenie sytuacji gospodarczej i wynikającą z niego reakcję polityczną. W pewnym momencie można odnieść wrażenie, że wszystkie złe wiadomości są dyskontowane przez rynek - "to było w cenie". Jednak skala odbicia na rynkach akcji oraz złagodzenie obaw odzwierciedlone w spreadach rentowności obligacji korporacyjnych, które miało miejsce w lipcu, wydaje się być triumfem nadziei nad oczekiwaniami. Taka reakcja po gwałtownym spadku nie jest niczym niezwykłym, ale w naszej analizie powinna być chyba postrzegana jako "rajd niedźwiedzia".

 

 

Reklama

Gdy patrzymy na perspektywy dla firm, to startują one ze stosunkowo zdrowej pozycji. Poziomy aktywności i sprzedaży były silne, marże zysku są wysokie, a bilanse są w większości dobrze zarządzane. Jednak zdolność do dalszego przenoszenia wzrostu kosztów jest daleka od pewności i naszym zdaniem marże zysku będą raczej spadać niż rosnąć. Pełny wpływ wyższych kosztów finansowania nie jest jeszcze odczuwalny, nawet jeśli rosnące stopy procentowe są od kilku miesięcy szeroko dyskontowane na rynkach finansowych. Uważamy, że najlepsze czasy dla spółek są już prawdopodobnie za nami, a poziom zysków, które prawdopodobnie zostaną wygenerowane w kolejnych kwartałach, z trudem sprosta podwyższonym oczekiwaniom analityków finansowych.

 

Gene Podkaminer, CFA

Czytaj więcej

Artykuły związane z alokacja przykłady