Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aktualne ceny złomu miedzi

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.

Podstawą do podjęcia przez kraje OPEC+ takiej, a nie innej decyzji, były wewnętrzne wyliczenia dotyczące sytuacji fundamentalnej na rynku ropy naftowej w 2022 r. Prognozy organizacji zakładają bowiem, że w styczniu na globalnym rynku ropy naftowej pojawi się nadwyżka wynosząca 800 tys. baryłek, a w lutym – nadwyżka wynosząca 1,3 mln baryłek ropy dziennie. Co prawda same informacje o nadwyżce nie sprzyjają wyższym cenom ropy, ale warto wspomnieć, że jest ona znacznie mniejsza niż oczekiwano jeszcze w grudniu (2 mln baryłek dziennie w styczniu i 3 mln baryłek dziennie w lutym). Zmiany prognoz wynikają z przekonania OPEC+, że Omikron nie będzie miał ani silnego, ani długotrwałego wpływu na globalny popyt na ropę naftową. W rezultacie, inwestorzy odebrali te wyliczenia pozytywnie.

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 1OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Stronę popytową na rynku ropy naftowej wsparły również informacje dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Reklama

Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły aż o 6,43 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano o połowę mniejszej zniżki. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi amerykański Departament Energii, mający dostęp do większej liczby danych niż API.

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 2OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Cena miedzi nadal bez wyraźnego kierunku

Notowania miedzi w bieżącym tygodniu poruszają się w dość nerwowej konsolidacji – cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie oddala się jednak istotnie od okolic 4,40-4,45 USD za funt. Obecne ceny miedzi wpisują się także w trwającą już prawie 8 miesięcy konsolidację notowań miedzi, w ramach której cena tego surowca porusza się w rejonie 4,00-4,80 USD za uncję.

Ceny miedzi w ostatnim czasie reagowały na sytuację na wykresie amerykańskiego dolara (z którym, podobnie jak wiele surowców, wykazują ujemną korelację), jak również na zmiany nastrojów inwestorów na szerokim rynku finansowym.

Niemniej, wsparciem dla notowań tego surowca pozostaje kilka głównych czynników fundamentalnych, a wśród nich: oczekiwania dalszego popandemicznego ożywienia gospodarczego na świecie, obawy o produkcję miedzi w Ameryce Południowej, jak również szerokie wykorzystanie miedzi w perspektywicznych branżach przemysłu, powiązanych z transformacją energetyczną.

Reklama

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 3OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej

Artykuły związane z aktualne ceny złomu miedzi