Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aki jest obecnie sentyment do akcji?

Inwestorzy operujący na rynku akcji wchodzą w grudzień w bardzo dobrych nastrojach. A w jakich nastrojach będą w Sylwestra? Zapytaliśmy najlepszych polskich analityków.

 

  • Jaki jest obecnie sentyment do akcji?
  • Czy inwestorzy czegoś się obawiają?
  • Czy indeksy giełdowe będą w grudniu kontynuowały trend wzrostowy?
  • Czy są szanse na historycznie wysokie poziomy już na koniec roku 2023?

 

Po dość głębokiej sierpniowo-wrześniowej korekcie nie ma już śladu. Najważniejsze indeksy giełdowe oraz nasz WIG20 prują na historyczne szczyty. Sentyment do akcji jest bardzo dobry. A strachu na rynku nie ma w ogóle. Słynny indeks strachu VIX szoruje po dnie.

Reklama

 

Notowania VIX

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Google / CBOE

 

Reklama

Co dalej z indeksami S&P 500, DAX i WIG20? Zapytaliśmy najlepszych polskich analityków.

 

WIG20

Michał Krajczewski (kierownik zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Po mocnym wystrzale notowań w październiku i ponownie w listopadzie, WIG20 konsolidował się przez krótki czas w drugiej połowie XI. Widzimy jednak wybicie ponad 2250 pkt., obecny trend wzrostowy powinien być więc kontynuowany do końca roku z szansą na zbliżenie się do 2 350 pkt.”

Wojciech Białek (analityk TMS Oanda): „Wykres WIG20 od jesieni 2022 przebywa w obrębie szerokiego kanału trendu wzrostowego, a również w obrębie formacji wachlarza. Można spekulować, że na koniec grudnia br. wykres indeksu dotrze do silnej linii oporu wyznaczanej w okolicach poziomu 2 392 pkt. przez górne ograniczenie wspomnianego 14-miesięcznego kanału trendu wzrostowego, przełamaną wcześniej linię formacji wachlarza oraz poziomy jego szczytów z przełomu 2021 i 2022 roku.”

 

Reklama

Notowania WIG-20 - AT

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: W. Białek

 

Mateusz Czyżkowski (XTB): „Pierwsza grudniowa sesja na GPW okazała się wyjątkowa dla naszego rodzimego indeksu. Wybicie powyżej lokalnych maksimów z listopada przy strefie 2 280 punktów z technicznego punktu widzenia otwiera nam drogę do dalszych aprecjacji, które swoim zasięgiem teoretycznie mogłyby sięgnąć 2 300 punktów, oraz dalszej strefy 2 350 punktów. Inwestorom mogą podobać się dane z gospodarki, które zaskakują na plus (niższa inflacja i wyższe PKB) i wskazują na możliwą realizację scenariusza miękkiego lądowania. Warto pamiętać, że statystycznie to właśnie grudzień jest jednym z najlepszych okresów dla rynku akcji w ciągu roku.”

Reklama

 

Zobacz również: Notowania bitcoina zaskakują. Prognozy dla BTC od znanych analityków

 

SP500

Michał Krajczewski (kierownik zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Amerykańskie indeksy dotarły do swoich poprzednich tegorocznych maksimów, S&P500 może więc skonsolidować się przy ok. 4 600 pkt. w pierwszej części miesiąca. Widzimy jednak większą szansę na kontynuację wzrostów i potencjalny atak na 4 700 pod koniec roku.”

Wojciech Białek (analityk TMS Oanda): „Wykres S&P500 w I kw. br. opuścił górą kanał trwającego od początku 2021 roku  trendu spadkowego, który kulminował w października 2022 roku. Następnie do marca 2023 wykres kursu S&P500 wykonał ruch powrotny do przełamanej linii oporu, po czym wznowił zwyżkę. W październiku wykres indeksu wyłamał się w dół z kanału trwającego od października ub.r. kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, ale to wybicie zostało zanegowane 14 listopada br. kiedy wykres S&P 500 z luką powrócił do wnętrza kanału. Pozwala to liczyć, że na koniec grudnia br. roku S&P 500 znajdzie się na swoim najwyższym poziomie od stycznia 2022 ok. poziomu 4 633 pkt.”

 

Reklama

Notowania S&P 500 - AT

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: W. Białek

 

Eryk Szmyd (XTB): „Rynek akcji notuje świetną końcówkę 2023 roku i nie widać na horyzoncie zdarzeń, które mogłyby dynamicznie odwrócić ten trend przed zamknięciem roku na Wall Street. Pozycjonowanie rynku opcji wciąż wskazuje na zdecydowaną przewagę po stronie kupujących, a ceny obligacji mają za sobą rekordowy miesiąc, licząc od 2008 roku - który potencjalnie może sygnalizować odwrócenie trendu. W krótkim terminie dla S&P500 to bardzo dobrze. Dynamika inflacji w USA, narracja członków Rezerwy Federalnej i protokół z ostatniego posiedzenia Fed sugerują, że stopy rzeczywiście będą mogły być obniżane w połowie 2024 roku. I choć nie oznacza to, że do tego czasu korekta nie będzie mieć miejsca, istnieje niewielka szansa, że statystycznie najlepszy dla akcji grudzień będzie w USA słaby, mimo wciąż zdrowej gospodarki. S&P500 może zamknąć rok w okolicach 4 700 punktów, choć na początku 2024 roku inwestorzy, wyczekując prawdopodobnie słabnących danych makro, mogą zacząć ponownie analizować czy wyceny stwarzają margines bezpieczeństwa w razie ochłodzenia gospodarki, w kolejnych kwartałach.”

Reklama

 

Zobacz również: Recesja jest blisko - ostrzega wielki bank. Gospodarka zagrożona załamaniem

 

DAX

Łukasz Zembik (TMS Oanda): „DAX (short) - 16 tys. pkt. DAX ma za sobą imponujący listopad. Ponad 10% zwyżki zbliżyły notowania do historycznych maksimów. 5-tygodniowa seria wzrostów może zostać jednak w najbliższym miesiącu przerwana. Wyrównanie poziomu ATH ok. 16 600 pkt. jest w tym roku jak najbardziej realne, jednak zakładam, że po jego osiągnięciu – i ewentualnym kosmetycznym przełamaniu - dojdzie do korekty spadkowej ponownie w okolice 16 tys. pkt. Na wykresie dziennym zauważalna jest już dywergencja ceny z oscylatorem stochastycznym. Wysoko również znajduje się wskaźnik RSI, który  sugeruje spadki w niedalekiej przyszłości.”

 

Notowania DAX (2023)

Reklama

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: TradingView

Czytaj więcej

Artykuły związane z aki jest obecnie sentyment do akcji?