Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje lpp po ile

Po czwartkowej „szalonej” sesji, kiedy główny amerykański indeks rozpoczynając sesję z ponad 2,0% stratą kończył dzień ponad 2,50% zyskiem, piątek przyniósł mieszane nastroje na rynkach. Na azjatyckich oraz europejskich parkietach przeważały wyraźne wzrosty, które były konsekwencją wspomnianego zakończenia czwartkowego handlu za oceanem oraz już oficjalnych doniesień z Wielkiej Brytanii, gdzie rząd wycofał się z mocnego pakietu fiskalnego w postaci obniżenia podatków. Niemniej kolejne godziny piątkowej sesji amerykańskiej przynosiły rosnącą przewagę podaży, a dzień kończył się z ponad 2,30% spadkiem dla S&P500.

Powyższe nastąpiło, mimo iż publikowane wyniki za 3Q22 przez największe banki były nieco powyżej oczekiwań. W powyższym otoczeniu ponownie umacniał się dolar przy jednocześnie rosnących rentownościach amerykańskich obligacji, które dla okresu 10-letniego zakończyły dzień na powyżej 4,0%, czyli najwyższych poziomach od 2008 roku.

Na bazie czwartkowego sentymentu, bardzo dobrze poradziły sobie spółki krajowe w szczególności z segmentu blue chips, których indeks zyskał blisko 2,90%, a wszystkie komponenty kończyły dzień na plusie. Prym wiodły notowania Kęt, LPP oraz Allegro, które zyskiwały wyraźnie powyżej 5,0%. Indeks WIG20 kończył jednak dzień poniżej psychologicznego poziomu 1400 pkt. Nieco słabiej zachowały się średnie i mniejsze spółki. Na uwagę zasługuje również drugi dzień z kolei spadku rentowności krajowych obligacji skarbowych, które po środowym przekroczeniu 8,0% cofnęły się w okolice poziomu 7,70%.

 

Reklama

 

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W tym tygodniu globalny kalendarz danych będzie relatywnie pusty. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka publikacji. Przede wszystkim w środę opublikowany zostanie finalny szacunek inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Część uwagi rynków może również skupić się na wtorkowej publikacji indeksu ZEW w Niemczech. Lokalnie natomiast poznamy szereg danych z Polski. Tydzień rozpocznie się publikacją dynamiki inflacji bazowej we wrześniu. Na podstawie opublikowanych wstępnych szacunków inflacji CPI spodziewamy, że inflacja bez uwzględniania cen energii i żywności wzrosła o około 11.0% r/r.

W czwartek GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej oraz przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Tydzień zakończy się publikacją danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano – montażowej. W przypadku sprzedaży detalicznej spodziewamy się wzrostu o 4.8% r/r w cenach stałych. Z kolei produkcja budowlano – montażowa wzrosła, prawdopodobnie, o około 7.0% we wrześniu w porównaniu do 6.1% r/r w sierpniu.

Czytaj więcej