Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje chiny

 

W Chinach, w ostatnich tygodniach dochodziło do częstych przerw w zasilaniu, przedsiębiorstwa musiały wstrzymywać lub nawet wyłączać linie produkcyjne.


Energetyczny kryzys Chin to historia podobna do europejskiego kryzysu gazowego: zbyt mała podaż względem zbyt dużego popytu. Pekin znalazł jednak rozwiązanie, które w Europie nie zyskałoby aprobaty: wesprzemy i zwiększymy produkcje węgla!


Według raportu agencji AFP obecnie Chiny rozwijają produkcję węgla ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną ze strony przemysłu. Od początku sierpnia chiński organ odpowiedzialny za energetykę zatwierdził uruchomienie 153 uprzednio zamkniętych kopalń węgla. Mają one zwiększyć moce produkcyjne o 220 mln ton rocznie. Licząc na podstawie produkcji w zeszłym roku tj. 3,84 miliardów ton, jest to wzrost o 5,7 %. Przed kilkoma dniami kraj ten ustanowił również nowy rekord produkcji dziennej – 11,5 mln ton. 

 

Skąd taka intensyfikacja działań?

Reklama


W Chinach około 2/3 zapotrzebowania na energię elektryczną zaspakajane jest węglem. W 2021 roku ilość importowanego węgla zmniejszyła się o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto też kilka kopalni. W niektórych miejscach ceny węgla wzrosły nawet trzykrotnie, co było z kolei trudne do wytrzymania do elektrowni. Warto również pamiętać, że w Chinach mamy do czynienia z kontrolą cen i brakiem równowagi w sektorze energetycznym – sektor jest kontrolowany w większym stopniu przez państwo niż przez rynek.


Jeśli przyszło Ci więc do głowy myśl, jakoby chińskie spółki energetyczne były okazją inwestycyjną, odsyłam do opracowania na ten temat:URL Artykułu

 

Co z neutralnością klimatyczną Chin?


Wobec powyższych walka ze zmianami klimatu wydaje się po stronie Chin tymczasowo zawieszona. Aktualnie kraj ten jest największym producentem gazów cieplarnianych, a wytwarzanie energii z węgla ma zostać zmniejszone dopiero po 2026 r. Niedawno grupa ekspertów ds. monitorowania emisji dwutlenku węgla poinformowała, że Chiny planują tak naprawdę aż 368 nowych elektrowni.

Czytaj więcej