Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

akcje banków z gpw

  • Czy sektor bankowy pójdzie w górę w 2024 i 2025 roku?
  • Co będzie wsparciem dla spółek bankowych w kolejnych miesiącach?
  • Czy NBP obniży stopy procentowe? Jak polityka pieniężna RPP wpłynie na sektor bankowy?
  • Jakie są prognozy dla polskich banków?

 

Trwa hossa na akcjach banków - co dalej?

Pomimo korekty w ostatnich tygodniach sięgającej około 8%, notowania indeksu WIG-Banki wzrosły o zawrotne 186% od października 2022 roku.

W zaledwie 19 miesięcy sektor bankowy na warszawskiej giełdzie zwiększył swą wartość blisko trzykrotnie. Notowania spółek bankowych na GPW mają się nawet lepiej niż przed pandemią. Względem przeciętnych poziomów z 2019 roku kurs indeksu WIG-Banki jest o ponad 70% wyżej.

 

Reklama

Wykres: Notowania indeksu WIG-Banki

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

Trwająca od jesieni 2022 roku hossa sektora bankowego to przede wszystkim efekt ogólnego pozytywnego sentymentu na GPW. Oprócz tego, wzrost stóp procentowych zwiększył zyski banków z tytułu kredytów.

Reklama

 

Wykres: Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

Reklama

Co więcej, polska gospodarka odbudowywała się po pandemii, co zwiększyło popyt na usługi bankowe. Pewna stabilizacja regulacji prawnych, w tym kwestii kredytów frankowych zmniejszyła związane z bankami ryzyko inwestycyjne.

W rezultacie, banki zaczęły pokazywać solidne zyski, a to jeszcze mocniej przyciągnęło inwestorów. Nie wygląda na to, żeby stopy procentowe prędko uległy zmniejszeniu w kolejnych miesiącach. Ekonomiści raczej nie spodziewają się ich cięć w 2024 roku.

 

Prognoza koniunktury dla polskich banków od S&P Global

Wygląda na to, że dobra koniunktura w sektorze bankowym w Polsce powinna trwać nadal w 2024 i 2025 roku, wynika z nowego raportu przedstawionego przez agencję ratingową S&P Global Ratings.

Powodem mają być przede wszystkim wysokie stopy procentowe NBP. Według agencji S&P, powinno to wspierać rentowność polskiego sektora bankowego w trakcie kolejnych dwóch lat. Co więcej, poprawiające się warunki gospodarcze wpłynąć mają na poprawę wskaźnika kredytów zagrożonych, uważa S&P.

Reklama

S&P spodziewa się, że stopy procentowe ulegną obniżeniu w Polsce dopiero w 2025 roku. Efektem cięć stóp NBP będzie między innymi spadek rentowności polskiego sektora bankowego do poziomu około 10%.

 

Czytaj również: Akcje tej spółki z GPW wzrosły o 95% w 2 lata! Analitycy radzą Kupuj i prognozują kolejny mocny wzrost

 

Raport S&P dotyczy oceny ryzyka polskiego sektora bankowego w ramach regularnego badania BICRA. Nasza rodzima branża banków otrzymała notę “4”. To dość korzystna wartość w skali od 1 do 10, gdzie 1 to najniższe ryzyko, a 10 to największe zagrożenie.

Ocena 4 w skali BICRA dla polskiego sektora bankowego oznacza umiarkowane ryzyko związane z prowadzeniem działalności bankowej w naszym kraju. Wskazuje ona, że sytuacja polskich banków jest stosunkowo stabilna, ale może być narażona na pewne trudności regulacyjne i gospodarcze.

Reklama

Spodziewany jest również spadek tzw. kredytów zagrożonych. Ma on zmaleć do 4,8% w 2025 roku, podczas gdy w 2023 roku wyniósł on 4,8%. Dodatkowo, wakacje kredytowe nie będą tak kosztowne dla banków jak dwa lata temu, ocenia S&P. Nowe kryteria nie powinny być tak niekorzystne dla polskich spółek z sektora bankowego.

Co więcej, ogólna koniunktura w Polsce powinna pozostać dobra, a nawet przyspieszyć w 2024 roku, uważa S&P, co miałoby pomóc bankom, ponieważ więcej firm będzie chętnych do skorzystania z ich usług. Gospodarka Polski ma być wspierana silną konsumpcją prywatną i napływem funduszy unijnych oraz pozostać odporną pomimo wojny tuż za naszymi granicami i spowolnienia w Europie Zachodniej.

 

Zobacz również: Rząd pompuje setki milionów PLN w spółkę z GPW. Jej akcje nagle wystrzeliły!

Czytaj więcej

Artykuły związane z akcje banków z gpw