Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

adam glapiński z żoną

RPP pauzuje a nie kończy cykl, mocno liczy że dotychczasowe zacieśnienie w Polsce, spowolnienie gospodarcze i podwyżki zagranicą pozwolą sprowadzić inflację do celu.

 

Powody utrzymania stóp bez zmian

Uzasadnienie decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian niewiele różni się od tego z ub. miesiąca. NBP bardzo mocno liczy, iż dotychczasowe agresywne podwyżki w Polsce, trwające zacieśnienie zagranicą oraz znaczące spowolnienie gospodarcze w kraju i za granicą spowodują spadek krajowej inflacji.

 

Reklama

Prezes ocenił, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych pozwolą na sprowadzenie inflacji do celu NBP w horyzoncie projekcji, przy czym warto odnotować, że horyzont projekcji został wydłużony o kolejny rok wcześniej niż miało to miejsce we wcześniejszych latach.

 

RPP wybiera ścieżkę stopniowego a nie gwałtownego powrotu inflacji do celu

To co budzi nasze obawy, to wciąż silne efekty drugiej rundy oraz wysokie oczekiwania inflacyjne. Te czynniki mogą powodować nieliniowe efekty inflacyjne, które spowodują utrzymanie uporczywej inflacji w 2023-24 roku.

 

"Wywalili nas na zbity pysk". Były prezes PGNiG ostro o przejęciu przez Orlen

 

Reklama

 

O przyszłej inflacji

NBP przyznaje, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie wysoka i jej poziom w 2poł22 był wyższy od wcześniejszych przewidywań. Prezes NBP podzielił nasze zdanie, iż szok energetyczny spowodował kolejną falę inflacyjną. Ostrzegaliśmy latem, że szczyt CPI nastąpi w lut-23 i nie będzie stabilizacji w 2poł22. Wg NBP szczyt inflacji oddala się do stycznia lub lutego 2023 (CPI nie przekroczy 20%), kiedy impulsem do wzrostu cen będą zmiany w tarczy antyinflacyjnej. Projekcja centralna inflacji, zamieszczona w komunikacie zakłada zmniejszenie działania rządowej tarczy antyinflacyjnej o 50%. W takich warunkach NBP widzi szczyt inflacji w lut-23 na poziomie 19% oraz jej spadek do 8% w 4kw22. Powrót CPI do przedziału odchyleń od celu RPP nastąpi dopiero w 2025 (3% w 4kw25).

 

Po ostatnich zapowiedziach zmian w Tarczy Antyinfalcyjnej wstępne szacunki NBP wskazują, że polityka fiskalna będzie neutralna dla inflacji i nie będzie działała proinflacyjnie.

 

Forward guidance (kolejne decyzje)

Reklama

W ocenie RPP cykl podwyżek stóp procentowych jest zawieszony, naszym zdaniem de facto został zakończony. Wg RPP dalsze decyzje będą uzależnione od napływających danych i prognoz. Uważamy, że skoro istotne zaskoczenia inflacyjne z ostatnich miesięcy nie były w stanie zmienić podejścia Rady, trudno wyobrazić sobie aby dane za najbliższe miesiące to zmieniły. Tylko duże osłabienie złotego i polskiego długu może zmienić to podejście.

Na razie jednak, zdaniem A. Glapińskiego, nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzeba interwencji na złotym, ale NBP zachowuje możliwość interwencji na rynku FX.

Prezes ostrożniej wypowiadał się w kwestii ewentualnych obniżek stóp. W jego ocenie trudno powiedzieć kiedy będą warunki do obniżek stóp procentowych, a obecnie jest za wcześnie, aby rozpocząć taką dyskusję. Wcześniej prezes sugerował, że może to nastąpić pod koniec 2023.

 

Podsumowanie

Wydźwięk dzisiejszej konferencji wskazuje, że pomimo oczekiwanego dalszego wzrostu inflacji (rewizja ścieżki inflacji w górę względem poprzedniej projekcji) NBP nie jest obecnie skłonny do dalszego zacieśniana polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach stopy NBP pozostaną stabilne, a impulsem do ewentualnych korekt poziomu stóp mogłoby być duże osłabienie PLN i obligacji, ewentualnie mocne zanegowanie scenariusza spadku inflacji od 2kw23. Jesteśmy zatem bardzo blisko docelowego poziomu stóp procentowych, chociaż będzie to skutkowało wydłużonym okresem podwyższonej inflacji. Może to generować ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie i potrzebę zdecydowanego zacieśnienia polityki pieniężnej i/lub fiskalnej w średnim terminie.

Reklama


Różnimy się z NBP ws przyszłej inflacji, naszym zdaniem uporczywie wysoka inflacja bazowa, odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i silne efekty drugiej rundy spowodują wyższy poziom CPI w 2023 i 2024 roku. Dzisiaj jednak dużo więcej do zrobienia ma polityka budżetowa. W 2022 roku ma miejsce duży impuls fiskalny (około 3%PKB), który niemal kompensuje wpływ zacieśnienia monetarnego na CPI. Ostrożniejsza polityka budżetowa w 2023 może pomóc obniżyć inflację i uspokoić sytuację na polskim rynku długu. Bez tego rynek zweryfikuje politykę inflacyjną i może wywołać powrót do podwyżek nawet w 2023 roku.

 

Kurs euro (EUR/PLN). Wykres euro

_grafika_1_grafika_1

Czytaj więcej

Artykuły związane z adam glapiński z żoną