Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF

Czym zajmuje się KNF?

Podobnie jak Stany Zjednoczone posiadają Security Exchange Commission (SEC), polski odpowiednik instytucji sprawującej funkcje kontrolne w zakresie między innymi rynku kapitałowego to Komisja Nadzoru Finansowego, w skrócie: KNF. Jest to organ publiczny o charakterze regulatora finansowego. KNF zgodnie z polskim prawem objęty jest bezpośrednim nadzorem premiera rady ministrów. KNF jest też tą instytucją w państwie, która sprawuje nadzór nad całym sektorem bankowym, sektorem kapitałowym, ubezpieczeniowym oraz emerytalnym. Współpracuje również z bankiem centralnym, w tym przypadku z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) i funkcjonującej przy nim Radzie Polityki Pieniężnej, odpowiedzialnej bezpośrednio za kształtowanie polityki monetarnej państwa.

 

Jak KNF pomaga inwestorom?

O ile jednak NBP i RPP pełnią głównie funkcje kreacyjne i legislacyjne, o tyle KNF jest organem przede wszystkim o charakterze kontrolnym. Część działań komisji jest również transparentna. Dotyczy to sytuacji, w której istnieje konkretne ryzyko dla np. inwestora w związku z inwestycją w daną spółkę. W tym celu KNF regularnie publikuje na swojej stronie internetowej listę ostrzeżeń publicznych. Podobnie pełni zadania mające na celu poprawne funkcjonowanie całego rynku kapitałowego w Polsce, czyli przede wszystkim Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ale nie tylko. Nadzorem objęci są również brokerze (także z zakresu rynku Forex), banki i pozostałe instytucje finansowe. Głównym celem urzędu komisji nadzoru finansowego jest poprzez nadzór zapewnienie polskiemu rynkowi finansowemu stabilności, działania zgodnie z prawem, prawidłowego funkcjonowania, przejrzystości zgodnie z zasadą transparentności oraz bezpieczeństwa. Komisja Nadzoru Finansowego, co więcej, wydaje corocznie sprawozdania ze swojej działalności, które w znacznej części są upublicznione i dostępne na stronie internetowej KNF.

 

Jakimi narzędziami dysponuje KNF?

Reklama

Warto pamiętać, że to właśnie Komisja Nadzoru Finansowego zgodnie z polskim prawodawstwem pełni również rolę dyscyplinującą, w ramach której to jest w stanie wykluczyć z rynku dany instrument finansowy. Oczywiście jest to cały proces złożony z wielu etapów i postępowań, w które instrument finansowy poddany jest głębokiemu badaniu. Podobne funkcje pełni w stosunku do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w zakresie spółek bankrutujących. Najmniej istotną, ale warto wspomnienia jest pełniona przez KNF funkcja edukacyjna. Zawiera ona w sobie wiele szkoleń przeznaczonych dla inwestorów, ale również możliwości dla szkół w zakresie edukacji finansowej czy inwestycyjnej.