Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

2021 budownictwo deweloperskie

W dużych miastach blisko rekordu sprzedaży - 69 tys. sprzedanych mieszkań

JLL analizujący dokładnie rynki mieszkaniowe sześciu największych miast („6M”)[1] podał, że w 2021 roku sprzedano 69 tys. mieszkań. To prawie rekord. Więcej, 72 tys., sprzedano tylko w 2017 roku. Niewątpliwie rekord ten zostałby pobity, gdyby tylko nabywcy mieli co kupić. W miastach, gdzie udało się wprowadzać w miarę dużą liczbę nowych lokali do sprzedaży (Trójmiasto, Łódź, Poznań) padły historyczne rekordy sprzedaży[2].

Poznaniaków stać na najwięcej m2

Na uwagę zasługuje Poznań, w którym oferta nowych mieszkań od lat jest największa. Podczas gdy średnie ceny ofertowe w Warszawie zbliżają się do 13 tys., w Krakowie i Trójmieście ocierają się o 11,5 tys., a we Wrocławiu przekroczyły 10 tys., Poznań daje swoim mieszkańcom najwyższą dostępność względem dochodów ze średnią ceną 9,2 tys. zł/mkw. Tańsza jest jedynie Łódź ze średnią ceną 8,1 tys. zł. To pokazuje jak bardzo ceny zależą od polityki władz miasta i tego czy dbają, aby w ich mieście występowała dostateczna konkurencja w ofercie deweloperów.

Rynek mieszkaniowy w 2021 roku: sprzedaż mieszkań bije kolejne rekordy - 1Rynek mieszkaniowy w 2021 roku: sprzedaż mieszkań bije kolejne rekordy - 1

 

Budownictwo deweloperskie Polską powiatową stoi

Reklama

Co interesujące, udział 6M w całości sprzedaży istotnie spadł. Choć brakuje dokładnych danych o samej sprzedaży poza największymi miastami, to w 2021 roku liczba nowo rozpoczętych lokali w inwestycjach deweloperskich wyniosła ok. 60 tys. w 6M, a poza nimi sięgnęła około 110 tys. sztuk.

W ciągu ostatnich 5 lat udział 6M w rozpoczętych budowach spadł z 56,2% do 34,9%[3]

Oznacza to, że prawdopodobnie już za dwa lata blisko 2/3 sprzedaży deweloperskiej będzie pochodziło z mniejszych rynków. Dzisiaj, analizując dane GUS dotyczące dot. rozpoczętych budów jesteśmy w stanie oszacować, że rynek 6M odpowiada za niewiele ponad 40% wszystkich sprzedanych mieszkań. Jeszcze parę lat temu powyższa proporcja wyglądała zgoła odmiennie, co wynika przede wszystkim z coraz niższej dostępności gruntów oraz przedłużających się procesów administracyjnych w 6M.

Bazując na danych dotyczących liczby rozpoczynanych inwestycji, szacujemy, że łączna liczba mieszkań sprzedanych przez deweloperów w całym 2021 roku. wyniosła około 165 tys. lokali[4], co bez wątpienia stanowi historyczny rekord.

 

Pobierz raport

Reklama

 

  1. 6M to sześć największych miast Polski: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto.

  2. Jako sprzedaż JLL definiuje lokale płatnie zakontraktowane. Oznacza to płatne umowy rezerwacyjne, umowy przedstępne i umowy końcowe (wcześniej nieliczone). GUS rozpoznaje umowy sprzedaży dopiero w chwili umowy przenoszącej własność. W niniejszym raporcie stosujemy definicję sprzedaży zgodną z definicją JLL.

  3. Obliczenia własne PZFD na podstawie danych GUS

  4. W 2021 w skali kraju mogło sprzedać się łącznie nawet więcej jednostek mieszkalnych niż wprowadzonych do sprzedaży w wyniku przesunięcia popytu z 2020 na pierwsza połowę 2021.

Czytaj więcej

Artykuły związane z 2021 budownictwo deweloperskie