Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

15 emerytura na swieta

Polska: MF opublikował Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025 (link). O podstawowych założeniach pisaliśmy wczoraj (link). Poniżej podsumowanie najważniejszych liczb w tabelkach z WPFP:

Garść newsów makroekonomicznych: Garść newsów makroekonomicznych:

Garść newsów makroekonomicznych: Garść newsów makroekonomicznych:

Źródło: Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025

Warto zwrócić uwagę na kilka szacunków z WPFP ponieważ stanowi ono podsumowanie planów rządu na najbliższe lata (takich, których nie widzieliśmy np. w ustawie budżetowej). MF uwzględniło w WPFP m.in. wydatki związane z przyjazdem do Polski uchodźców z Ukrainy - wydatki ogółem w 2022 roku mają wynieść 11 mld zł, ale MF zastrzega, że kwoty te mogą być aktualizowane.

Reklama

Ponadto w Planie znajdziemy m.in. zapowiedź dot. tarcz antyinflacyjnych: "W związku z utrzymującą się wysoką dynamiką cen poważnie analizuje się przedłużenie obowiązywania Tarcz antyinflacyjnych. Całoroczny skutek finansowy rozwiązań antyinflacyjnych w 2022 roku szacuje się na 0,8 proc. PKB" - napisano w WPFP. Jak wskazywał wczoraj Ł. Czernicki (główny ekonomista MF): "Nie jest tak, że zapadła decyzja odnośnie przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, ale uznaliśmy, na etapie składania prognoz, że ta decyzja odnośnie przedłużenia jest jak najbardziej prawdopodobna". Prognozowana ścieżka CPI zakłada (zgodnie ze słowami Ł. Czernickiego) przedłużenie tarczy do końca roku oraz efekt podwyżek stóp procentowych (założono "rynkową ścieżkę stóp").

Na lata 2022-25 uwzględniono m.in. kontynuację wypłaty 13. emerytury, świadczenia 500+ oraz świadczeń rodzinnych i z Funduszu Alimentacyjnego. Brak informacji o potencjalnych wypłatach 14. emerytury w przyszłych latach.

Patkowski (MF): "Planujemy nowelizację ustawy budżetowej na rok 2022 r., ona nie będzie jakaś zasadnicza. Chcielibyśmy ją dostosować do wyzwań, które nas spotkały w I kw., czyli tarcz antyinflacyjnych, ale też wojny. Nie będzie to poważna rewizja budżetu, będzie to dostosowanie do wszystkiego co się wydarzyło w ostatnich miesiącach. […] Intensywne prace zaczniemy na początku lata, czyli to pewnie będzie końcówka czerwca" – powiedział wiceminister finansów.

Czernicki (MF): "Koszty obsługi długu sektora w 2022 r. wyniosą 1,7 proc. PKB, a w 2023 r. ustabilizują się na poziomie 2,1 proc. PKB - powiedział główny ekonomista MF (cytat za PAPbiznes)

Szwed (MRiPS): "Rząd nie przewiduje w 2022 r. drugiej waloryzacji emerytur, ani wypłaty 15. emerytury" - powiedział w rozmowie z Super Biznes wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Polska: Do Polski od 24 lutego przyjechało 3,0 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 904 tys. - podała Straż Graniczna.

Reklama

Hiszpania: Spora niespodzianka w dół we wstępnych danych o inflacji za kwiecień. Szacunek flash wyniósł 8,3% r/r. Oczekiwano 9% r/r, po 9,8%r/r w poprzednim miesiącu.

Czytaj więcej