Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rośnie odsetek zaakceptowanych wniosków kredytowych! Banki z większą łatwością udzielają kredytów? Sprawdź dane NBP

|
selectedselectedselected
Rośnie odsetek zaakceptowanych wniosków kredytowych! Banki z większą łatwością udzielają kredytów? Sprawdź dane NBP
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I kw. 2021 r. nastąpił duży wzrost sumy bilansowej sektora przedsiębiorstw ‐ o 9,5% r/r (2,7% kw/kw). Na zmiany w strukturze pasywów sektora przedsiębiorstw niefinansowych wpłynął  wzrost kapitałów własnych, które zwiększyły się o 8,2% r/r (wobec 3,9% r/r w ub. kw.) oraz nieco silniej rosnące zobowiązania i rezerwy na zobowiązania (wzrost o 10,7% r/r wobec 8,8% w pop. kw).

Wielkości zobowiązań  z tytułu dostaw i usług (po okresie spadków zapoczątkowanych w I kw ub. r.) obecnie wzrosła o 7,9% r/r (stanowiąc nieco ponad 49% zobowiązań  krótkoterminowych). Po raz kolejny odnotowano dodatni wkład wzrostu zobowiązań z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych do wzrostu sumy bilansowej. Wynikało to z silnego – również na tle pozostałych składowych pasywów – wzrostu tej kategorii zobowiązań (114% r/r) przy jednak wciąż niskim udziale tej składowej w sumie bilansowej (0,04%). Zasadniczy wzrost zobowiązań  z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych generują  spółki Skarbu Państwa  ‐ widoczny od II kw. 2020 r. dynamiczny wzrost tej kategorii zobowiązań  jest odzwierciedleniem uruchamianych programów w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii.  

Średni poziom zadłużenia ogólnego s.a. przekroczył  poziom 53,2%,

ale w połowie badanych przedsiębiorstw pozostał poniżej 49%. W ujęciu terminowym wzrost zadłużenia sektora przedsiębiorstw to efekt utrzymującego się dwucyfrowego wzrostu zobowiązań długoterminowych (14,2% r/r) i wyższego niż  w poprzednich kwartałach tempa wzrostu zobowiązań  krótkoterminowych (8,1% r/r). Odsetek przedsiębiorstw z ujemnymi kapitałami własnymi (wartość  zobowiązań  i rezerw na zobowiązania przekraczająca wartość aktywów) pozostał na niskim poziomie tj. 5,4% populacji45.   

Średni wskaźnik zaangażowania kapitałów własnych

w finansowanie majątku trwałego utrzymał się powyżej 77,5% (przy wartości medianowej przekraczającej 121,9%). Około 60% badanych przedsiębiorstw wykazuje pełne pokrycie wartości aktywów trwałych kapitałem własnym, a 76% firm w całości finansuje majątek trwały kapitałami stałymi (własnymi i obcymi długoterminowymi).

Średni wskaźnik trwałości finansowania,

obrazujący długoterminowe (stabilne) zaangażowanie kapitałów (kapitały obce długoterminowe oraz własne) w finansowanie działalność pozostał na poziomie zbliżonym do poziomu obserwowanego w poprzednim kwartale tj. 68,4%. Wzrost wskaźnika (r/r) jest pochodną wzrostu zarówno kapitałów własnych (i zwiększenia jego wkładu do wzrostu kapitałów stałych), jak i zadłużenia długoterminowego. Rentowność  kapitałów własnych, w efekcie wzrostu kapitałów własnych (r/r) i historycznie wysokiego wzrostu wyniku netto (153,7% r/r)46 wyniosła 3,5% (wobec 2,7% w ub. kw). 

Reklama

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 1rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 1

W I kw. 2021 r. zadłużenie kredytowe sektora przedsiębiorstw niefinansowych,

według danych NBP47, utrzymało się w tendencji spadkowej (r/r). Dane miesięczne dla kolejnego kwartału wskazują jednak na wyhamowywanie tego trendu – na koniec maja br. było to już tylko 5,6% r/r48 wobec 8,8% r/r na koniec marca. Spadek zadłużenia odnotowano zarówno w segmencie kredytów inwestycyjnych (spadek o 1,8% r/r), jak i bieżących (spadek o 10,7% r/r). W segmencie kredytów inwestycyjnych, w układzie według przeznaczenia, większy spadek dotyczył  kredytów na nieruchomości (spadek o 3,3% r/r pogłębiony względem poprzednich miesięcy) niż  kredytów stricte inwestycyjnych (spadek o 1,1% r/r w segmencie kredytów walutowych, ale 0,2%‐wzrost w segmencie kredytów złotowych). Wielkość  zadłużenia o charakterze bieżącym na koniec maja br. obniżyła się w stopniu najniższym od lipca ub. r (o 10,7% r/r).

O utrzymującym się niskim popycie na kredyt

może wciąż  decydować  wysoki poziom  środków pozyskanych przez przedsiębiorstwa w ramach tarcz antykryzysowych, które kompensują  ewentualne zapotrzebowanie na kapitał  zewnętrzny. O wysokich buforach płynności, które mogą  ograniczać  popyt przedsiębiorstw na finansowanie bankowe, świadczy wciąż wysoki (mimo wyraźnego trendu spadkowego) wzrost depozytów sektora. Wartość środków zdeponowanych na rachunkach bankowych od czerwca ub. r. przekracza wartość  kredytów udzielonych firmom – na koniec maja br. o ok. 10% (relacja pozostaje w trendzie rosnącym).

Zgodnie z wynikami ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych,

w I kw. br. przedsiębiorstwa działały w zaostrzonych warunkach kredytowania (przy większej skali luzowania warunków udostępniania kredytów dla sektora gospodarstw domowych).  Średnie, nominalne oprocentowanie nowych i renegocjonowanych umów kredytowych pozostawało natomiast na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z zapowiedziami banków w II kw. br. niewielkie łagodzenie polityki kredytowej ma dotyczyć przedsiębiorstw z sektora MSP.   Zadłużenie sektora przedsiębiorstw niefinansowych w sprawozdaniach GUS (suma zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek od jednostek powiązanych, jak i niepowiązanych) wzrosło, ale jego dynamika znalazła się na jednym z niższych poziomów (wzrost 1,6% r/r wobec 3,6% r/r w pop. kw.).

O wzroście zadłużenia niemal w całości

zdecydował wzrost zadłużenia długoterminowego (2,2% r/r), wobec zaledwie 0,4% r/r wzrostu zadłużenia krótkoterminowego. Porównując zmiany zadłużenia, wg. danych GUS i danych statystyki bankowej NBP50, nadal można sądzić,  że o wzroście zadłużenia przedsiębiorstw zdecydowało zadłużenie pożyczkowe (w tym pożyczki od jednostek powiązanych).

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 2rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 2

W I kw. 2021 r. udział firm,

Reklama

które korzystały z kredytów i pożyczek wyniósł ok. 68% i był o ok. 4 pkt. proc. wyższy niż w I kw. 2020 r. Częściej firmy korzystają z kredytów i pożyczek krótkoterminowych, niemniej do 37,8% zwiększyła się  populacja firm, które korzystają  z obu (pod względem terminu) kredytów i pożyczek. Około 28% badanych firm (obecnych w próbie w obu badanych okresach) zwiększyło wielkość  swojego zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek w relacji do analogicznego okresu ub.r. Koncentracja zadłużenia kredytowego pozostaje wysoka.   W ujęciu sektorowym spadek zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek odnotowano wśród dużych firm (zarówno w segmencie krótko – jak i długoterminowych kredytów i pożyczek). W sektorze MSP, w niemal 10% r/r tempie wzrosło zadłużenie długoterminowe, z kolei zadłużenie krótkoterminowe zwiększyło się  o 1,2% r/r.

Kierunek zmian popytu na kredyt w I kw. br.

w sektorach był zgodny z oczekiwaniami banków. W ostatnim roku największy przyrost (r/r) udziału kredytobiorców i pożyczkobiorców odnotowano w: Budownictwie, Przetwórstwie przemysłowym i Transporcie, co można  łączyć  z programem wsparcia antykryzysowego i dużym udziałem firm z tych branż, które skorzystały ze  środków w ramach Tarczy finansowej. Jednak tylko w Transporcie wielkość  zadłużenia kredytowego i pożyczkowego wyraźnie wzrosła (27,8% r/r)52. Z kolei w Przetwórstwie przemysłowym od początku 2020 r. tempo wzrostu zadłużenia spadało i na koniec I kw. br. wyniosło 4,5% r/r. W Usługach, których zagregowane zadłużenie w I kw. br. obniżyło się (r/r), w części branż  zadłużenie wzrosło: m.in. w: Pozostałej działalności usługowej, Obsłudze nieruchomości, Hotelach i restauracjach. Według danych SM NBP w II kw. 2021 r., mimo lekkiego wzrostu, zaledwie 15% badanych przedsiębiorstw ubiegało się o kredyt (poniżej średniej z ostatnich 10 lat tj. 19%).

Jednocześnie wzrósł odsetek zaakceptowanych wniosków (r/r)

– pozytywną  decyzję  kredytową  otrzymało ok. 85% firm. Najczęstszą – bo sięgającą 40% przypadków ‐ przyczyną wydania negatywnej decyzji kredytowej był brak zdolności kredytowej.   W przeważającej części badanych klas odnotowano lekki wzrost (kw/kw) deklarowanego zapotrzebowania na kredyty bankowe. W ujęciu branżowym największy wzrost odnotowano w Budownictwie (produkcja budowlano montażowa w maju wzrosła o 4,7% r/r i 10,2% m/m53). Od kilku kwartałów obniża się natomiast odsetek firm usługowych ubiegających się  o kredyt. Z kolei w Przetwórstwie przemysłowym, zarówno zapotrzebowanie na finansowanie bankowe, jak i jego dostępność  pozostają  względnie stabilne. Prognozowany popyt na kredyt firm przetwórczych na III kw. br. jest jednak niski – odsetek firm planujących ubiegać  się  o finansowanie bankowe jest na jednym z niższych poziomów w ostatnich latach. W ujęciu sektorowym, zarówno wśród dużych firm, jak i w MSP, odnotowano niewielki wzrost zapotrzebowania na kredyt i nieco wyższy (kw/kw) odsetek pozytywnych decyzji kredytowych.  

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 3rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 3

W I kw. 2021 r. wzrosła (kw/kw i r/r) zdolność przedsiębiorstw do obsługi zadłużenia kredytowego

Na poprawę  wskaźnika złożył  się  wzrost wyniku finansowego netto, spadek (r/r) obciążeń  z tytułu rat kapitałowych i odsetek, oraz spadek obciążeń przedsiębiorstw z tytułu odsetek od kredytów i pożyczek (r/r). Poprawie wskaźnika obsługi sprzyjają  obniżające się  tempo wzrostu zadłużenia firm z tytułu kredytów i pożyczek, oraz niskie oprocentowanie umów kredytowych (złotowych i walutowych).   W I kw. br. w większości sekcji zdolność do regulowania zobowiązań kredytowych i pożyczkowych lekko wzrosła lub pozostała na poziomie sprzed kwartału. Pogorszenie obsługi odnotowano w nielicznych branżach tj. w Energetyce, Górnictwie, Ochronie zdrowia i pomocy społecznej. W branży Hotele i Gastronomia, wskaźnik zdolności do obsługi zobowiązań  z nadwyżki finansowej jest bardzo niski; głównie z uwagi na spadek wyniku netto w ubiegłym roku i bardzo powolne odrabianie strat w bieżącym (tempo powrotu na  ścieżkę  poprawy wyników podyktowane jest tempem znoszenia obostrzeń).

W Turystyce natomiast widoczna była kontynuacja poprawy wskaźnika

(po silnym ubiegłorocznym pogorszeniu w wyniku lockdown‐u), co może być  efektem wprowadzenia (zakrojonych na szeroką  skalę) programów wsparcia dla branży m.in.: wydłużenie ustawowego okresu zwrotu środków za niezrealizowane wyjazdy z 14 do 180 dni, wprowadzenie voucherów turystycznych (z okresem wykorzystania do 2 lat), czy utworzenia w BGK Turystycznego Funduszu Zwrotów55, który pozwalał uzyskać touroperatorom kredyt na preferencyjnych warunkach na pokrycie zwrotów dla klientów, których impreza turystyczna nie doszła do skutku.

Reklama

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 4rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 4

Deklarowana (SM NBP) w II kw. 2021 r. zdolność  badanych przedsiębiorstw

do terminowej obsługi zadłużenia kredytowego osiągnęła jeden z wyższych poziomów ‐ zadeklarowało ją 95% ankietowanych. W większości analizowanych klas zdolność do terminowego regulowania zobowiązań pozostała wysoka lub poprawiła się, a odsetki firm terminowo regulujących zobowiązania względem banków, pozostają blisko swoich historycznych maksimów. Niewielkie pogorszenie obsługi (kw/kw), z historycznie wysokiego poziomu, zadeklarowało Budownictwo. Utrzymujące się  problemy z terminową  obsługują  zobowiązań  kredytowych odnotowuje się w Gastronomii. Od wybuchu pandemii odsetek eksporterów zdolnych do obsługi zadłużenia kredytowego ulegał  tylko niewielkim wahaniom, pozostając jednak na bardzo wysokim poziomie. Dobrej obsłudze towarzyszy tu wzrost dostępności kredytu (w klasie firm ze sprzedażą krajową dostępność kredytu pozostaje wyraźnie niższa). Firmy zorientowane na rynek krajowy doświadczyły częstszych problemów, jednak obecnie odsetek firm terminowo regulujących zobowiązania kredytowe jest na bardzo wysokim, dla tej klasy, poziomie.

W formułowanych w II kw. 2021 r. prognozach zdolności do obsługi zobowiązań

  kredytowych na najbliższy rok saldo ocen wskazuje na spodziewaną poprawę – przybyło firm oczekujących lepszej sytuacji w perspektywie 12 miesięcy i ubyło podmiotów przewidujących pogorszenie. Wyraźnej poprawy spodziewają się branże, które najsilniej ucierpiały wskutek pandemii tj.: Handel, Transport, Usługi. Według prognoz SM NBP saldo przewidywanego popytu na kredyt w III kw. 2021 r. lekko wzrosło (kw/kw) przy dalszym spadku w ujęciu rocznym – odsetek firm planujących zwiększenie zadłużenia lekko wzrósł, a spadł odsetek firm planujących spłatę kredytu. Prawdopodobieństwo wzrostu zadłużenia kredytowego sektora przedsiębiorstw w najbliższym okresie wciąż pozostaje niskie. W II kw. 2021 r. ok. 40% firm deklarujących wcześniej plany ubiegania się o kredyt faktycznie złożyło wnioski kredytowe – jest to wciąż  wyraźnie poniżej długookresowej  średniej. Wysokie stany  środków pozostające w dyspozycji firm nadal mogą być czynnikiem obniżającym prawdopodobieństwo wzrostu zadłużenia kredytowego.   W układzie przekrojowym spadek prognozowanego popytu na kredyt zgłaszają  duże przedsiębiorstwa (zatrudniające pow. 500 osób), Przetwórstwo przemysłowe i Pozostałe usługi.

O planowanym wzroście popytu na kredyt poinformowały natomiast firmy transportowe i budowlane

(w obu sektora saldo popytu wzrosło).   Również dane Ankiety rocznej NBP wskazują, że popyt na kredyt sektora przedsiębiorstw pozostanie raczej niski. W próbie tylko nieznacznie przeważają  bowiem firmy, które planują  zwiększyć  udział  zadłużenia kredytowego w strukturze finansowania w pespektywie 2021 r. (25% wobec 24% zapowiadających ograniczenie udziału kredytu w pasywach). Według deklaracji w 2020 r. ok. 44% badanych firm korzystało z kredytów bankowych. Deklarowany średni udział kredytu bankowego w pasywach nie przekraczał 20%.   Wzrost zadłużenia zapowiadają firmy, które w 2020 r. nie korzystały z kredytu oraz te, których zadłużenia stanowiło między 10% i 15% sumy pasywów.

Firmy, których zadłużenie kredytowe nie przekracza 10%

sumy bilansowej najczęściej utrzymają dotychczasowy udział  kredytu (saldo zmian wskazuje na niemal identyczny odsetek firm, które mają zamiar zwiększyć, co zmniejszyć zadłużenie). Natomiast w klasie firm o najwyższym udziale kredytu w pasywach (pow. 15%) przeważają  plany ograniczenia zadłużenia kredytowego.   Ankietowane przedsiębiorstwa najczęściej korzystają  z kredytów w rachunku bieżącym (jest to ok. 43% badanych firm) oraz z długoterminowych kredytów inwestycyjnych (ok. 20%). Relatywnie rzadko badane firmy deklarują wykorzystywanie kredytów w karcie kredytowej.  

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 5rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 5

W próbie utrzymuje się  niskie i obniżające się

Reklama

zainteresowanie firm finansowaniem kredytem planowanych nowych inwestycji  ‐  preferowanym  źródłem pozostają  tu  środki własne. Z danych ZPL57 wynika,  że w 2020 r. przedsiębiorstwa ograniczyły również  wykorzystanie leasingu, jako  źródła finansowania zakupu ruchomości i nieruchomości. Wartość rynku leasingu obniżyła się o ok. 10% (r/r/), ale ostatni kwartał roku zakończył się wzrostem. W I kw. 2021 r. widoczne jest już wyraźne ożywienie dynamiki finansowania zakupów przedsiębiorstw przez branżę leasingową – wzrost sięgnął 31% r/r.

rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 6rosnie odsetek zaakceptowanych wnioskow kredytowych banki z wieksza latwoscia udzielaja kredytow sprawdz dane nbp grafika numer 6

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama