Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara o kilkadziesiąt groszy wyżej za półtora roku? Zaskakująca prognoza banku

|
selectedselectedselected

Kurs dolara do złotego w ciągu ostatnich 12 miesięcy potaniał o ponad 50 groszy. Czy jest zatem możliwe, by za półtora roku zobaczyć kurs USD/PLN kilkadziesiąt groszy wyżej? Według analityków rynku walutowego Wells Fargo, tak. Ich prognoza na pierwsze miesiące 2026 roku mówi o kursie dolara dużo powyżej 4 PLN.

Kurs dolara o kilkadziesiąt groszy wyżej za półtora roku? Zaskakująca prognoza banku Wells Fargo
Marek Studzinski / Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Niedługo wybory Stanach Zjednoczonych: eksperci ostrzegają, że może dziać się sporo na kursie dolara
  • Istotne pozostają też kwestie wojen i napięć geopolitycznych
  • Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego?

 

Dolar znów ponad 4 złote? Prognoza duża banku z USA

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) notowany jest obecnie na poziomie 3,83 PLN. Tymczasem, jeszcze rok temu we wrześniu 2023 roku było to 4,40 PLN.

Spoglądając na szczytowe poziomy sprzed 2 lat, dolar wart był nawet 5 PLN. Zatem, od jesieni 2022 roku USD potaniał o około 1,20 PLN. To zniżka o 24%.

Dość odważną prognozę dla kursu dolara na kolejne kwartały przedstawił amerykański bank inwestycyjny Wells Fargo. To jedna z największych instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych, która działa na rynku od ponad 150 lat.

Według ekspertów Wells Fargo, dolar może podrożeć do 4,37 PLN do I kwartału 2026 roku. Jednak do końca tego roku prognozowany jest kurs dolara na 3,84 PLN, a za 12 miesięcy poziom 4,12 PLN, oszacował Wells Fargo.

Reklama

 

Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

kurs dolara o kilkadziesiat groszy wyzej za poltora roku zaskakujaca prognoza banku grafika numer 1kurs dolara o kilkadziesiat groszy wyzej za poltora roku zaskakujaca prognoza banku grafika numer 1
Źródło: Trading View.

 

“Spodziewamy się, że dolar amerykański będzie popychany i ciągnięty w różnych kierunkach do końca tego roku; jednak staliśmy się bardziej pewni długoterminowych perspektyw dolara amerykańskiego” - czytamy w prognozie przygotowanej przez analityków rynku walutowego w Wells Fargo.

“W związku z tym, że Fed wcześnie zakończył cięcie stóp procentowych, różnice w stopach procentowych mogą sprzyjać dolarowi w 2025 roku” - dodali eksperci banku.

Reklama

“Prognozujemy również, że wzrost gospodarczy w USA ponownie przyspieszy począwszy od pierwszej połowy 2025 roku, co również powinno wspierać dolara w dłuższej perspektywie. W miarę jak polityka pieniężna i różnice we wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych stają się coraz bardziej atrakcyjne, dolar amerykański powinien zyskiwać w ciągu przyszłego roku” - zaznaczyli progności z Wells Fargo.


 

Zobacz również: Płaca minimalna w Polsce przebije minimalną w USA w 2025 roku


 

Osłabienie dolara jest nierealne do połowy 2025, uważa niemiecki bank

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych już zostały obniżone we wrześniu. Jednak obniżki w strefie euro rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Według ekonomistów banku Berenberg z Niemiec, dolar nie powinien osłabiać się co najmniej do połowy 2025 roku.

“W połączeniu z wyższymi stopami procentowymi przez dłuższy czas lub brakiem znaczących obniżek stóp procentowych, uważamy, że znaczące osłabienie dolara amerykańskiego do połowy 2025 roku pozostaje nierealne” - zauważyli analitycy Berenberg.

Reklama

Ryzyko geopolityczne, wojna w Ukrainie i eskalacja na Bliskim Wschodzie nadal odgrywają ważną rolę dla rynku finansowego. Nie jest ona jednak tak istotna, jak inne kwestie wymieniane przez ekspertów z Berenberg.

“Chociaż ponowna eskalacja w strefach wojny jest tragiczna i niepokojąca, obecnie nie oczekuje się większego wpływu na globalną gospodarkę. Jeśli jednak dojdzie do krótkoterminowego zakończenia konfliktów, powinno to początkowo mieć znacznie bardziej pozytywny wpływ na Europę. Odbudowa Ukrainy mogłaby być wówczas postrzegana jako duży plus dla Europy, który mógłby być postrzegany jako pakiet bodźców gospodarczych dla UE” - stwierdzili ekonomiści Wells Fargo.

“Po drugiej stronie Atlantyku wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2024 roku już rzucają swój cień. Fed zazwyczaj stara się unikać głośnych komunikatów i bycia w centrum uwagi w tym okresie. Jednak ryzyka geopolityczne, takie jak napięcia między Chinami a USA dotyczące Tajwanu, mogą powrócić w dowolnym momencie lub są zawsze obecne” - dodali. - “W niepewnych czasach inwestorzy szukają bezpiecznych przystani, takich jak dolar amerykański.

W długim terminie (około pięciu lat), należy pamiętać o ryzyku wysokiego zadłużenia rządu USA i możliwych problemach z refinansowaniem długu. Znacznie słabszy dolar amerykański wydaje się wówczas możliwy” - zaznaczyli ekonomiści niemieckiego banku Berenberg.

 

Czytaj również: Nowy rekord liczby bezdomnych w USA. Dokąd zmierza najbogatszy kraj?


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama