Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

trader

Kto to jest trader?

Traderem określamy w języku polskim inwestora, który inwestuje (lub jak się niewłaściwie przyjęło: „gra”) na giełdzie. Przedmiotem działania inwestora są instrumenty finansowe, które bywają bardzo zróżnicowane. W ich skład zalicza się akcje giełdowe, indeksy, obligacje korporacyjne i obligacje skarbu państwa, ETF’y, TFI i wiele, wiele innych. Inwestycje tradera realizowane są głównie za pośrednictwem domu maklerskiego (za wyjątkiem kupowania surowców, np. złota czy platyny, w formie fizycznej), którym często jest bank korporacyjny, lecz nie zawsze. Trader powinien posiadać przede wszystkim silną psychiką, ponieważ inwestowanie na giełdzie nie jest zajęciem bezstresowym. Widoczne to jest zwłaszcza przy instrumentach finansowych o lewarowym charakterze, czyli korzystających z dźwigni finansowej, jak np. rynek handlu międzywalutowego Forex. Osoby, która są w stanie spać spokojnie mając założony instrument z dźwignią 1:100 siłą rzeczy są raczej najbardziej opanowanymi ludźmi na świecie. Nie wszyscy traderzy zachowują się jednak w ten sposób. Gdyby bowiem tak było, to giełda (w tym warszawska Giełda Papierów Wartościowych) straciłaby znaczne zainteresowanie i stała się przewidywalna. Mimo olbrzymiej transparentności wszelkich informacji od początku zinformatyzowanej ery XXI wieku wciąż jest wielu inwestorów stosujących ryzykowne lub nieprzemyślane strategie inwestycyjne. Aby skutecznie inwestować, dobry trader przede wszystkim rozpocząć musi od nauki. Polecić tu można zapoznanie się ze specyficzną, charakterystyczną inwestorską „gwarą”, jak i przeczytanie książek o inwestowanie. Jeżeli chcemy inwestować w Polsce, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, korzystne będzie znalezienie literatury skupionej właśnie na problemach związanych z GPW, ponieważ rynki finansowe w znacznej mierze się od siebie różnią. Nie wszystko, co przeczytamy w najsłynniejszych bodaj poradnikach inwestorskich z Ameryki, przyjmie się w Polsce. Ponadto, trader musi umieć posługiwać się analizą techniczną lub analizą fundamentalną (a najlepiej oczywiście jedną i drugą).

Najlepsi traderzy na świecie

Najlepsi traderzy na świecie to przede wszystkim tacy, którzy na rynkach kapitałowych odnoszą jak największe korzyści finansowe. Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że im bogatszy inwestor, tym musi być on lepszy. Za przykład najlepszego tradera na świecie często uznaje się osobę Warrena Buffeta. Amerykański ekonomista i trader odnosił (i wciąż odnosi) bardzo duże sukcesy na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (ang. NYSE). Jego życiorys obrazuje w jakiś sposób american dream: do bogactwa i bycia w czołówce raportu Forbesa odnośnie najbogatszych ludzi na świecie doprowadziła Buffeta ciągła praca od najmłodszych lat i akumulowanie pieniędzy. O realizacje podobnego, życiowego wyzwania trudniej będzie jednak w Polsce, ponieważ rynkowo jesteśmy krajem mniej rozwiniętym, a GPW w porównaniu do NYSE wygląda stosunkowo marnie. Fakt ten nie oznacza jednak, że nie mamy dobrych inwestorów. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeszukać blogi internetowe, które wielu inwestorów prowadzi.

Trader indywidualny a trader instytucjonalny

Traderem indywidualnym określamy każdego pojedynczego człowieka, który zajmuje się tradingiem. Traderem indywidualnym może być każdy z nas, co więcej – w przeciągu kilku godzin (czyli czasu, jakiego potrzebujemy na wybór domu maklerskiego i otworzenie własnego portfela inwestycyjnego). Trader instytucjonalny to z kolei osoba, której powierzamy kapitał w celu inwestycyjny. Osoba ta działa na podstawie działalności gospodarczej i obejmują ją konkretne zapisy prawa polskiego oraz kontrola instytucji finansowych.

Ile zarabia trader na giełdzie?

Zarobki traderów zależą nie tylko od znalezienia dobrej hossy, lecz również wielkości włożonego w inwestycję kapitału. Na bezpiecznym poziomie gry na giełdzie można zyskać dość spokojnie 10% w skali roku. Bywa jednak też tak, że stracimy część kapitału lub zyskamy kilkaset procent. O tym więc, że będąc traderem z pewnością nie będziemy narzekać na zarobki, nie trzeba zatem przekonywać.

Reklama