Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Boryszew

Boryszew notowania spółki

Historia spółki Boryszew jest jedną z bogatszych ze wszystkich spółek notowanych na giełdzie. Początki jej działalności sięgają bowiem już początku XIX wieku, a konkretnie 1911 roku. Spółka na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych weszła w 1996 roku. Jest to jedna z większych firm zajmujących się półfabrykatami z metali kolorowych, produkcją komponentów dla sektora motoryzacyjnego, wszelkiego rodzaju elementów metalowych, a także – chemicznych. Jedną ze współczesnych strategii wiodących funkcjonowanie spółki jest przejmowanie innych firm. Wręcz medialnie spółka zasłynęła z przejęcia takich firm, jak między innymi Grupa Maflow czy Grupa Impexmetal. Warto również zwrócić uwagę, że Boryszew S.A. zatrudnia ponad 6000 pracowników w całej Polsce. Notowania spółki na dzień 15 września 2017 roku plasują się zdecydowanie lepiej niż miało to miejsce w pierwszych kwartale bieżącego roku. Ma to m. in. związek z naturalnym cyklem koniunkturalnym i rzeczywistością rynkową, charakterystyczną dla spółek zorientowanych w przemyśle wydobywczym, surowcowym, energetycznym i metalurgicznym.

Boryszew kurs akcji

Podstawowe informacje, które należy podać omawiając spółkę Boryszew, to wolumen obrotu w chwili obecnej (wynosi ponad 42 tysiące sztuk) i wskaźnik kapitalizacji na poziomie aż 2,6 miliarda (/biliona) złotych. Firma cały czas się rozrasta, jak już wspomnieliśmy, między innymi przez przymusowe wykupywanie akcji innych firm. Wartość kursu Boryszew S.A., patrząc historycznie, ulegała jednakże ogromnym transformacjom. W szczytowym, kulminacyjnym momencie, 20 stycznia 2006 roku kurs akcji Boryszew S.A wynosił aż 3450 zł za sztukę. Oznacza to, że osoba, która jeszcze w 2003 roku zainwestowała – na potrzeby przykładu – 10 000 złotych, sprzedając akcje w szczytowym momencie mogła liczyć na około 3000% zysku, co w podawanym przykładzie oznacza przychód takiej inwestycji rzędu 300 000 złotych, a dochód – aż ok. 270 tysięcy złotych. Niestety, mlekiem i miodem płynąca spółka w pierwszej dekadzie XXI wieku zaczęła mieć problemy, a wartość akcji Boryszewa od dawna nawet w ułamku procenta nie przypomina dawnych czasów. Wpływ na taką sytuację miał przede wszystkim światowy wielki kryzys gospodarczy, rozpoczęty w III dekadzie 2007 roku, rozpoczęty m. in. upadkiem liczącego półtora wieku, wielkiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Do 2009 roku panował więc ogólny trend spadkowy. W następnych latach każdy wykres pokazywał z kolei dość stabilną sytuację; od 2011 roku wartość pieniężna, za jaką możemy kupić jeden udział w spółce na warszawskiej giełdzie, nie wynosi więcej, niż 100 zł.

Boryszew giełda – analiza techniczna

Od dłuższego czasu analitycy wspominają o trwającej konsolidacji. Wnioski możemy takie wynieść również sami, posługując się analizą techniczną. Spodziewany jest możliwy wzrost wartości akcji spółki w ostatnim, czwartym kwartale bieżącego roku. Przy badaniu opłacalności inwestycji w Boryszew S.A. dużo powiedzieć może przede wszystkim analiza fundamentalna. Jest to prawidłowość charakterystyczną zresztą nie tylko przecież dla samego Boryszewa, co wszelkich spółek zajmujących się rynkiem metalurgicznym, a więc surowcowym. Warto więc nabrać również wiedzy kontekstualnej, m. in. poprzez śledzenie cen stopów i metali.

Boryszew prognozy giełdowe

W przypadku spółki Boryszew S.A. nie podobna spodziewać się w najbliższym okresie jakichkolwiek gwałtownych zmian. Nie wydaje się również, by na rynku bezpośrednio związanym z działalnością spółki takowe wystąpiły. Jednym jednak z czynników, na który zwracają uwagę niektórzy spekulanci giełdowi, jest oświadczenie o przynoszącej coraz większe zyski fabryce Boryszewa, która została wybudowana pod koniec 2016r. w Meksyku. To jednak, czy inwestycja ta będzie na tyle opłacalna dla spółki, by wpłynąć w widoczny sposób na wartość giełdową akcji, okaże się raczej po dłuższym czasie.