Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zmiany w podstawach programowych

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 w szkołach w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokoształcących uszczuplone zostały o około 20 proc.

Uszczuplenie podstawy programowej nie obejmują edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkoły podstawowej oraz przedmiotów zawodowych nauczanych w szkołach ponadpodstawowych, dla których treści nauczania nie zmieniają się.

 

"Nie ma powodu, by wymieniać podręczniki lub kupować nowe ze względu na uszczuplone podstawy programowe" - napisała w poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka na portalu X. Wyjaśniła, że zmiany dokonywane były tak, by nie narażać nikogo na dodatkowe koszty. "Uważajcie na oszustów naciągaczy, którzy twierdzą że zmiany wymagają nowych podręczników" - zaapelowała do rodziców.

 

W związku ze zmianami w podstawach programowych od września 2024 r., które polegają na ograniczeniu treści nauczania, Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązują dotychczasowe podręczniki i nie ma konieczności kupowania nowych.

"Przypominamy: zmiany w podstawach programowych zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników. Ma to uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu edukacji.

Reklama

 

>> Czytaj także: Z wrześniem nadchodzą mocne podwyżki cen wody i ścieków. Blisko 1,15 złotych więcej za 1 m3

 

Zaznaczono w nim, że dotychczasowe podręczniki zawierają wszystkie treści nauczania określone w podstawie programowej odpowiedniej dla danego typu szkoły i danych zajęć edukacyjnych. "Status podręczników wpisanych do +Wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego+ w latach ubiegłych pozostaje zatem aktualny, i nie ma potrzeby wyboru nowych lub korzystania z nowych wersji podręczników" - wyjaśnia MEN.

Ponadto informuje, że nie zostały dopuszczone do użytku szkolnego żadne zaktualizowane podręczniki, które miałyby uwzględniać zmiany w podstawach programowych.

 

Reklama

(PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z zmiany w podstawach programowych