Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zmiany w podatku liniowym 2022

Piątkowa sesja zdominowana zostanie zapewne przez utrzymanie awersji do ryzyka. Ze względu na niepewność co do kierunku działań wojennych inwestorzy unikać będą przed weekendem inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa. Dodatkowo inwestorzy będą oczekiwali na wynik szczytu Unii Europejskiej. Może się on zakończyć nałożeniem nowych sankcji na Rosję, choć część przedstawicieli UE wykluczyła osiągnięcie porozumienia w tej sprawie.

 

Po kilku dniach konsolidacji kursu EUR/PLN wokół poziomu 4,70 czwartkowa sesja przyniosła pogorszenie sentymentu i wzrost awersji do ryzyka. W ciągu dnia złoty tracił na wartości i kurs EUR/PLN przełamał techniczny opór techniczny zlokalizowany na poziomie zbliżonym do 4,72. Złoty był przy tym jedną z najgorzej radzących sobie walut naszego regionu. Rynek negatywnie odbiera przedłużający się brak doniesień z frontu, sugerujących przybliżenie dyplomatycznego rozwiązania wojny na Ukrainie. Dodatkowo zdymisjonowany został minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, który w połowie tygodnia powiedział o bliskiej perspektywie akceptacji przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy, co zwiększa obawy o napływ do Polski środków z Unii Europejskiej. Nałożyła się na to zapowiedź obniżki podatku PIT, czyli luzowania polityki fiskalnej w warunkach wysokiej inflacji, co w obecnych warunkach zwiększa ryzyko dla stabilności polskiej gospodarki.

 

Reklama

Kumulacja tych czynników, przy rosnących cenach surowców i obawach o perspektywy wzrostu gospodarczego, niekorzystnie wpływa na nastroje rynkowe. W takich uwarunkowaniach na wartości traciły także polskie obligacje. Perspektywa ekspansywnej polityki fiskalnej w warunkach wysokiej inflacji nasila oczekiwania na większe i szybsze niż dotychczasowe oczekiwania podwyżki stóp procentowych w Polsce. Rynek FRA wycenił już scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do 6% w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. W ślad za tym dynamicznie rosły też rentowności wzdłuż całej krzywej dochodowości. Dochodowość obligacji 2-letnich wzrosła wczoraj do 5,76%, natomiast 10-latki do 5,40%. Przy względnie stabilnych notowaniach na bazowych rynkach długu nastąpiło dalsze rozszerzenie spreadów polskich obligacji do jej niemieckich i amerykańskich odpowiedników.

 

 

Rynki zagraniczne

Na rynkach międzynarodowych notowania miały spokojny przebieg. Kurs EUR/USD utrzymuje się w okolicach 1,10 i publikowane wczoraj wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro nie wpłynęły na sentyment rynkowy. Stabilizacja widoczna była także na bazowych rynkach długu, gdzie nieznacznie spadła rentowności obligacji USA, przy niewielkim wzroście rentowności obligacji Niemiec.

Czytaj więcej