Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoty inflacja

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w I kw. Prognozujemy, że dynamika PKB zwiększyła się do -1,3% r/r z -2,8% w IV kw. ub. r. z uwagi na mniej dotkliwy wpływ obostrzeń na aktywność gospodarczą oraz efekty niskiej bazy sprzed roku.

Oczekujemy,

że dynamika konsumpcji po raz pierwszy od I kw. 2020 r. osiągnęła dodatnią wartość, podczas gdy inwestycje wciąż spadały w ujęciu r/r w I kw. br. Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (-0,9%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na wtorek posiedzenie Sądu Najwyższego (SN)

w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych związanych z kredytami walutowymi. Po pierwsze SN, wypowie się czy klauzule abuzywne w umowach kredytowych dotyczące kursu walutowego mogą być zastąpione zapisami zgodnymi z przepisami prawa cywilnego lub powszechną praktyką. Po drugie, jeśli okaże się, że klauzule dotyczące kursu walutowego nie są wiążące, SN rozstrzygnie, czy pozostałe zapisy umowy pozostają wiążące. Po trzecie, SN przedstawi sposób rozliczenia zobowiązań pomiędzy klientami i bankami w przypadku gdy umowa kredytowa okazuje się nieważna. Szczegółowy wyrok SN jest trudny do przewidzenia.

Niezależnie od wyniku nie spodziewamy się, żeby miał on istotny krótko- i średnioterminowy wpływ na kształtowanie się kursu złotego

Wyrok SN będzie ważnym czynnikiem determinującym obciążenia dla sektora bankowego związane z koniecznością tworzenia rezerw wynikających z podejmowania ugód z klientami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydany dwa tygodnie temu zmniejsza ryzyko zaproponowania przez SN rozwiązania w sprawie kredytów walutowych, które wiązałyby się z drastycznymi stratami dla banków (np. w wyniku braku konieczności zwrotu kapitału przez kredytobiorcę).

TSUE uznał bowiem,

że unieważnienie umowy kredytu nie może zależeć od wyraźnego żądania konsumentów, lecz powinno wynikać z obiektywnego zastosowania przez sąd krajowy kryteriów ustanowionych na mocy prawa krajowego. Uważamy, że po wydaniu wyroku przez SN możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego.

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Reklama

Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w kwietniu o 1,2% m/m wobec wzrostu o 8,7% w marcu. Spadek dynamiki jest rezultatem oddziaływania efektów wysokiej bazy sprzed miesiąca związanych z podwyższonymi wydatkami gospodarstw domowych finansowanych z transferów socjalnych (por. MAKROmapa z 19.04.2021). Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w kwietniu do 0,3% m/m wobec 1,4% w marcu, co będzie spójne ze spadkiem zatrudnienia w przetwórstwie odnotowanym w kwietniu (patrz poniżej).

Oczekujemy,

że inflacja ogółem zwiększyła się w kwietniu do 3,6% r/r wobec 2,6% w marcu, do czego przyczynił się wzrost inflacji bazowej oraz dynamiki cen nośników energii wspieranych przez efekty niskiej bazy sprzed roku. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan.

Prognozujemy,

że jego wartość zwiększyła się do 90,0 pkt. w maju wobec 88,3 pkt. w kwietniu ze względu na postępujący proces szczepienia społeczeństwa i uruchomienie pakietu fiskalnego. Uważamy, że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony. We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z konsensusem jego wartość zwiększyła się do 70,9 pkt. w maju wobec 70,7 pkt. w kwietniu. Naszym zdaniem publikacja indeksu będzie neutralna dla rynków finansowych.

W piątek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w marcu

Oczekujemy nieznacznego zwiększenia salda na rachunku obrotów bieżących do 1636 mln EUR wobec 1619 mln EUR w lutym, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu zwiększyła się z 6,2% r/r w lutym do 27,3% w marcu, a dynamika importu wzrosła z 6,0% r/r do 22,1%. Silny wzrost eksportu i importu będzie spójny z odnotowanym w marcu przyspieszeniem produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wspieranym przez efekty niskiej bazy sprzed roku związane z wybuchem pandemii COVID-19. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W piątek opublikowane zostaną finalne dane o kwietniowej inflacji w Polsce

Dostrzegamy nieznaczne ryzyko, że tempo wzrostu cen zostanie zrewidowane w dół względem wstępnego szacunku (4,3% r/r wobec 3,2% w marcu). Uważamy, że w kierunku wzrostu wskaźnika w kwietniu oddziaływało zwiększenie dynamiki cen paliw oraz żywności i napojów bezalkoholowych, podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa inflacja bazowa. Publikacja danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji.

Czytaj więcej