Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zawirowania na rynku walutowym

EUR/PLN

Najbliższe dni powinny przynieść utrzymanie kursu EUR/PLN w okolicach 4,70. Głównym wyznacznikiem notowań pozostaną doniesienia o przebiegu wojny w Ukrainie oraz ewentualne perspektywy jej zakończenia. Kalendarium danych makro w tym tygodniu jest relatywnie ubogie i dopiero piątek przyniesie wysyp publikacji krajowych za marzec (inflacja CPI oraz PMI), a także z gospodarek globalnych, z których główną będzie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.

Do tego czasu złoty powinien pozostawać w dotychczasowym przedziale konsolidacji. Wsparciem dla polskiej waluty pozostaje coraz bardziej agresywny scenariusz podwyżek stóp proc. wycenianych przez rynki finansowe, a także szanse na akceptację przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Czynnikiem niepewności pozostaje otoczenie geopolityczne, które w obecnych uwarunkowaniach jest bardzo niestabilne. Z tego też powodu nie należy wykluczyć okresowych silnych wahań notowań, w zależności od charakteru informacji docierających z frontu wojennego.

 

dane i prognozy FOREKSdane i prognozy FOREKS

Reklama

 

USD/PLN

W oczekiwaniu na nowe informacje dotyczące przebiegu wojny w Ukrainie uważamy, iż kurs USD/PLN ma szanse na stabilizację wokół poziomu 4,25, szczególnie, jeśli eurodolar będzie konsolidował się w wąskim przedziale skoncentrowanym wokół poziomu 1,10.

 

cena złotacena złota

 

EUR/USD

Reklama

Miniony tydzień przyniósł konsolidację kursu EUR/USD wokół poziomu 1,10 i ten tydzień może przynieść utrzymanie tego trendu. Kluczowe publikacje danych makroekonomicznych zaplanowane są na drugą połowę tygodnia i do tego czasu może brakować impulsów do wyraźnych zmian. Te mogą przyjść z frontu wojennego, jednak ich charakter obarczony jest dużą niepewnością.

Uwaga rynku skupiona będzie na publikacji miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy, jednak już wcześniej rynek może zacząć pozycjonować się pod tę publikację, w zależności od publikowanych wcześniej danych ADP, czy liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Zobacz także: Ballada o złotym... prognoza walutowa dla kurs euro do złotego (EURPLN) - czy to się wydarzy?

 

 

10Y PL (%)

Reklama

Rosnące ceny surowców, a przede wszystkim perspektywa ekspansywnej polityki fiskalnej w Polsce zrewidowała w ub. tygodniu rynkowy scenariusz stóp procentowych. Oczekiwane luzowanie fiskalne oznacza, że bank centralny może być zmuszony do większej skali podwyżek stóp procentowych i dłuższego utrzymania ich na wysokim poziomie względem dotychczasowego scenariusza.

To okoliczności, które nasilają presję na wzrost rentowności krajowych obligacji. Po dynamicznej przecenie w minionym tygodniu możliwe jest wyhamowanie zmian, jednak nie zmienia to ogólnej oceny, iż sentyment na krajowym rynku pozostaje negatywny, a rewizja rynkowych oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych będzie niekorzystnie wpływała na wycenę obligacji. Uwaga inwestorów na krajowym rynku długu skupiona jest na piątkowej publikacji wstępnych danych o inflacji w marcu, która może być źródłem podwyższonej zmienności na rynku.

Zobacz także: Sprawdź aktualny wtorkowy kurs funta (GBP), jena (JPY), franka (CHF), euro (EUR), dolara (USD), rubla (RUB) na FX

 

Notowania kontraktów FRANotowania kontraktów FRA

 

10Y DE (%)

Reklama

Rewizja w górę oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych miała globalny charakter i objęła także rynek długu w strefie euro. Odzwierciedla to rosnąca rentowność niemieckiego długu, która w przypadku 10- latki kształtuje się na poziomie 0,60%, choć jeszcze na przełomie lutego i marca poruszała się na ujemnych terytoriach.

Po tak dynamicznym ruchu widzimy przestrzeń do uspokojenia notowań, jednak publikowanie w tym tygodniu odczyty inflacji w strefie euro, w tym także w Niemczech (spodziewany jest wzrost inflacji HICP do 6,4% z 5,5% w lutym) będzie utrzymywała presję na zwyżkę rentowności niemieckiego długu.

 

Rentowność obligacji niemiec i usaRentowność obligacji niemiec i usa

 

10Y US (%)

Reklama

Z tych samych powodów utrzymuje się presja na zwyżkę rentowności amerykańskiego długu. Rynek wyceniał już agresywny scenariusz podwyżek stóp procentowych w tym roku, co powinno sprzyjać stabilizacji notowań, choć pogorszenie perspektyw inflacji wywiera presję na wzrost rentowności obligacji.

Zobacz także: Kursy dolara, euro, franka, eurodolara, euro do franka zaskoczą Polaków?

 

tygodniowa zmiana kursów walutowych tygodniowa zmiana kursów walutowych

Czytaj więcej