Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zamówienia przemysłowe w Niemczech w grudniu

USA: Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w styczniu wzrosło o 467 tys. (kons. 110 tys.). Dane okazały się dużym, pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ środowy raport ADP i informacja, że w tygodniu, w którym zbierane były dane aż 9 mln Amerykanów przebywało na zwolnieniu chorobowym, sugerowały znacznie słabszy odczyt.

Zaskakująco duży wzrost zatrudnienia może mieć częściowo źródła w czynnikach metodycznych. Po pierwsze, zrewidowano historyczne dane od kwietnia 2020. Po drugie, zmieniono model ekonometryczny służący do wyrównywania sezonowego danych. Miarą skali zmian jest m.in. rewizja w górę aż o 709 tys. liczby zatrudnionych w listopadzie i grudniu minionego roku. W całym 2021 zatrudnienie okazało się być o 217 tys. wyższe niż wcześniej raportowano. Odsetek osób aktywnych zawodowo w styczniu wzrósł do najwyższego poziomu od wybuchu pandemii, czyli 62,2% wobec 63,4% w lutym 2020. Z kolei wzrost przeciętnej płacy godzinowej wyniósł 0,7% m/m i 5,7% r/r, co oznacza, że płace rosną zdecydowanie silniej od średnioterminowego trendu. Miesięczne tempo wzrostu płac w okresie popandemicznym jest około dwukrotnie wyższe niż wcześniej i w ostatnich miesiącach przyspiesza. Amerykański rynek pracy pozostaje więc niezwykle rozgrzany. Rewizja NFP w tak dużej skali utrudnia ekonomiczną interpretację danych, ale z perspektywy rynków finansowych mocne wzrosty zatrudnienia (niezależnie od przyczyn) wzmagają oczekiwania na szybsze i bardziej zdecydowane zaostrzanie polityki pieniężnej Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 1

GER:

Zamówienia przemysłowe w Niemczech w grudniu wzrosły o 2,8% m/m oraz 5,5% r/r. Za poprawę odpowiadał, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost wolumenu zamówień krajowych przy trwającym od lipca systematycznym spadku wolumenu zamówień eksportowych. Możliwe, że taka struktura zamówień ma związek z chęcią zwiększania stanów magazynowych przez niemieckich przetwórców, co zwiększa popyt krajowy. Niemniej, odbicie dynamiki zamówień, wraz z pozytywnymi sygnałami w danych Ifo i PMI sugeruje, że produkcja przemysłowa może złapać nieco wiatru w żagle i rozpocząć wychodzenie z dołka.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 2

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 3

EUR:

Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 2,0% r/r (kons. 5,3% r/r vs 8,2% r/r w listopadzie). W skali miesiąca sprzedaż spadła o 3,0% m/m. W strukturze geograficznej sprzedaży widać wyraźny wpływ kolejnej fali pandemii na aktywność zakupową konsumentów. Wyraźny spadek sprzedaży wobec listopada miał miejsce m.in. Belgii, Irlandii, Holandii czy w Niemczech. Wbrew wcześniejszym tendencjom, zaostrzenie restrykcji epidemicznych nie wiązało się z wzrostem wartości sprzedaży internetowej. Wyniki grudniowej sprzedaży zostały już "skonsumowane" przez roczne dane o PKB w strefie euro i nie mają większego znaczenia dla oceny trendów, tym bardziej, że zaburzenia związane z pandemią mają obecnie coraz mniejszy wpływ na decyzje inwestorów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dynamika przeciętnych płac w USA; Zamówienia przemysłowe w Niemczech; Sprzedaż detaliczna i inetrnetowa w strefie euro na tle przedepidemicznego trendu - 5

POL:

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wzrosła do 5,6% z 5,4% w grudniu, wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Na koniec stycznia w rejestrach MRiPS znajdowało się 927,8 tys. bezrobotnych. Taki wzrost bezrobocia jest spójny z sezonowym wzorcem i nie oznacza zmiany spadkowego trendu po wyrównaniu sezonowym.

NOR:

Szef NATO Jens Stoltenberg zostanie nowym Prezesem Norges Banku po tym jak we wrześniu zakończy się jego kadencja w Sojuszu. J.Stoltenberg był wcześniej premierem Norwegii w latach 2000-2001 oraz 2005-2013.

POL:

Reklama

Czechy poinformowały o wycofaniu z TSUE skargi złożonej przeciw Polsce w sprawie Turowa po otrzymaniu od Polski rekompensaty w wysokości 45 mln EUR.

W piątek wieczorem w wieku 81 lat zmarł prof. Jerzy Osiatyński, szanowany i zasłużony ekonomista, były minister finansów, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2013-2019, poseł na Sejm oraz znawca myśli ekonomicznej Michała Kaleckiego.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Zamówienia przemysłowe w Niemczech w grudniu