Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zakaz chipów Micron Technology

Wojna technologiczna między USA a Chinami nabiera rozpędu. Chińska Republika Ludowa w końcu odpowiedziała na amerykańskie sankcje, zakazując firmom infrastruktury krytycznej korzystania z chipów amerykańskiej firmy Micron Technology.

 

  • Od 2022 r. Stany Zjednoczone podejmują konsekwentne działania ograniczające możliwości produkcyjne oraz kupna zaawansowanych chipów komputerowych przez chińskie firmy.
  • W piątek w Hiroszimie odbyło się spotkanie grupy G7, gdzie państwa zobowiązały się do się do podjęcia działań przeciwko transferowi wrażliwych technologii do Chin.
  • Chiny zakazały użytkowania produktów amerykańskiego producenta chipów Micron Technology, uznając je za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

 

Reklama

 

 

 

Pekin zakazuje chipów Micron Technology

Urząd Cyberspace Administration of China (CAC) w niedzielę opublikował na swojej stronie komunikat dot. chipów amerykańskiej firmy Micron Technology. Chińska agencja uznała, że chipy produkcji tej firmy stanowią dla ich kraju "stosunkowo poważne problemy w zakresie cyberbezpieczeństwa".

Reklama

Po wydaniu ostrzeżenia przez CAC, chińskie firmy kluczowej infrastruktury informatycznej nie mogą już kupować i wykorzystywać chipów od Micron Technology. Ten zakaz dot. przede wszystkim firmy telekomunikacyjne oraz banki państwowe. Interesujące jest to, że nie ma szerszych zakazów dotyczących urządzeń z produktami Micron.

Zobacz również: Trzecia gospodarka świata szokuje wynikami gospodarczymi! Jak reaguje giełda i kurs jena (JPY)?

 

  

Spór technologiczny na linii USA-Chiny eskaluje

Decyzja Cyberspace Administration of China wydaje się być odpowiedzią ChRL na zaostrzającą się wojną technologiczną między nimi a USA. Chiny już wcześniej zamroziły wydawanie pozwoleń na fuzje z udziałem amerykańskich firm, takich jak Intel. Wydawało się to być bezpośrednią odpowiedzią na decyzję Departamentu Handlu USA, ograniczającej eksport zaawansowanych chipów (znajdujących zastosowanie w przemyśle wojskowym lub przy tworzeniu sztucznej inteligencji) do Chin.

Reklama

Z kolei zakaz wymierzony w Micron Technology wygląda jak działanie odwetowe za oświadczenie państw G7 po ostatnim szczycie w Hiroszimie (19.05.2023 r.), które było jak policzek dla władz drugiej największej gospodarki świata. Grupa złożona z siedmiu największych demokracji świata zobowiązała się do podjęcia działań przeciwko transferowi wrażliwych technologii do Chin oraz do ochrony narodów przed tym, co scharakteryzowali jako „chińskie taktyki zastraszania”.

Według Lestera Rossa - prawnika, który na co dzień doradza amerykańskim firmom prowadzić interesy w Chinach - wpływ decyzji Państwa Środka może być szerszy, niż początkowo sądzono. "Inni klienci krajowi mogą również uznać to za sygnał polityczny do zaprzestania kupowania, a nawet wymiany ich produktów" - powiedział. Ponadto trzeba pamiętać, że zaogniająca się sytuacja na linii Waszyngton-Pekin zniechęca inwestorów, obawiających się eskalacji napięć

Zobacz również: Ważne! Jakie perspektywy ma przed sobą juan? Czego można oczekiwać po wynikach gospodarczych Chin?

 

Dlaczego to Micron znalazł się na celowniku?

Micron Technology stanowił najłatwiejszy cel dla Pekinu, ponieważ wg. zachodnich analityków i dyrektorów biznesowych konsultujących się z władzami ChRL chińskie firmy mogą z łatwością zamienić ich produkty na te wytwarzane przez konkurentów, takich jak Samsung i SK Hynix.

Ponadto według Gavekal Dragonomics Micron Technology osiągał w Chinach ok. 10% swoich globalnych dochodów. W porównaniu z innymi zewnętrznymi „chipmakerami” jest to niewielki procent. Z tego powodu chiński cios wymierzony w Micron Technology niósł ze sobą najmniejsze ryzyko destabilizacji ich własnej gospodarki, przy tym samym wydźwięku geopolitycznym.

Reklama

 

 

Co ciekawe, decyzja dot. Micron Technology faktycznie sprowokowała prezydenta USA do odpowiedzi. Biden w niedzielę po spotkaniu G-7 poinformował media, że USA chcą otworzyć więcej linii komunikacji z Chinami. Dodatkowo podzielił się swoim przemyśleniem, że wkrótce na linii Chiny-USA "[..] zacznie się odwilż".

Zobacz również: Czy Stany Zjednoczone zbankrutują? Zobacz jaki skutek przyniosły ostatnie rozmowy

Czytaj więcej

Artykuły związane z zakaz chipów Micron Technology