Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zachowanie dolara

Złoty pod presją inflacji i oczekiwań związanych z Fedem

Polski rynek finansowy na koniec tygodnia czeka na publikacje dwóch kluczowych wskaźników: finalnego odczytu inflacji CPI za sierpień oraz bilansu płatniczego za lipiec. Mimo to, eksperci nie spodziewają się, aby te dane znacząco wpłynęły na stabilną wycenę złotego wobec euro.

"Koniec tygodnia na krajowym rynku finansowym zdominują publikacje o inflacji CPI (finalny odczyt) oraz bilansie płatniczym. Nie uważamy jednak, by mogły one odmienić dotychczasowy obraz notowań EUR/PLN. (...) Wycena złotego do euro pozostaje stabilna, poruszając się wokół poziomu 4,28 +/- 2 grosze" - napisał ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

 

Kurs euro EUR/PLN

 
 

 

Odczyt inflacji CPI i jego wpływ na rynki

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o inflacji CPI za sierpień, która według wstępnych wyników wyniosła 4,3% rdr, co wskazuje na stabilizację wobec lipcowego odczytu.

Oczekuje się, że te dane nie wpłyną znacząco na kurs EUR/PLN, który pozostaje stabilny wokół poziomu 4,28 PLN.

Reklama

 

Bilans płatniczy i wskaźniki makroekonomiczne

Równolegle Narodowy Bank Polski opublikuje bilans płatniczy za lipiec, który według prognoz ekonomistów był ujemny i wyniósł 370 mln euro.

Pomimo tych wyników, eksperci przewidują, że kluczowym czynnikiem dla przyszłych notowań złotego będą globalne wydarzenia, szczególnie decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) zaplanowane na przyszły tydzień.

 

Notowania dolara USD/PLN

 

Kluczowe znaczenie decyzji Fed dla rynków

Analitycy wskazują, że dalsze zmiany kursu złotego będą zależne od zachowania dolara amerykańskiego.

Reklama

Oczekiwane cięcia stóp procentowych przez Fed mogą wpłynąć na wartość dolara, co z kolei może zmienić sytuację na rynku EUR/USD i pośrednio oddziaływać na PLN.

Prognozy makroekonomiczne i oczekiwania dotyczące ścieżki stóp procentowych w USA będą miały decydujący wpływ na wyjście indeksu dolara z obecnego trendu bocznego.

 

>> Czytaj także: Rynki na fali. GPW zacznie ze wzrostem? Azja, Europa i USA w oczekiwaniu na decyzje Fed

 

Stabilizacja rynku obligacji

Na rynku długu analitycy przewidują stabilizację notowań obligacji skarbowych w Polsce, co wynika z oczekiwań na stabilizację stóp procentowych zarówno w strefie euro, jak i USA.

Reklama

Obserwacje obligacji amerykańskich i niemieckich z ostatnich dni wskazują, że rynki mogą dalej łagodzić swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp przez Fed i EBC, co powinno również ustabilizować rentowności obligacji na rynkach bazowych i krajowych.

 

Oczekiwania na przyszłotygodniowe decyzje Fed

Choć publikacje danych o inflacji i bilansie płatniczym będą ważne, to globalne wydarzenia – w szczególności przyszłotygodniowe posiedzenie Fed – będą kluczowe dla przyszłych ruchów na rynkach walutowych.

Złoty pozostaje stabilny, a eksperci nie przewidują gwałtownych zmian, oczekując raczej dalszej stabilizacji w najbliższym czasie.

 

"Zwrot kursów EUR/PLN i USD/PLN z okolic istotnych technicznie poziomów łącznie z oczekiwaną dalszą poprawą dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi (na skutek oczekiwanych cięć stóp m.in. Fed i EBC przy neutralnej postawie RPP) będą - naszym zdaniem - wspierać siłę polskiej waluty. W horyzoncie najbliższych dni nie zakładamy jednak znaczących przesunięć w dół kursów ww. par, gdyż źródłem niepewności pozostaje zachowanie dolara amerykańskiego, którego indeks (DXY) czekając na posiedzenie Fed utrzymuje się w lokalnym trendzie bocznym" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Naszym zdaniem, to przede wszystkim projekcje makroekonomiczne, w tym oczekiwania członków FOMC dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed, zadecydują o kierunku wybicia przez indeks dolara z ww. trendu bocznego. To będzie mieć istotne znaczenie dla trendu EUR/USD ale i pośrednio dla zachowania złotego" - dodali.

 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z zachowanie dolara