Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrost liczby imigrantów w krajach UE

Ponad 7 Milionów Migrantów w UE!

Według dostępnych danych, w 2022 roku około 7,0 mln osób migrowało do krajów UE. Spośród nich 5,1 mln osób pochodziło z krajów spoza UE, co stanowi znaczący odsetek całkowitej liczby migrantów. Dodatkowo 1,5 mln osób, które wcześniej mieszkały w jednym z państw członkowskich, zdecydowało się na emigrację do innego kraju UE. Dla 0,4 mln imigrantów kraj poprzedniego pobytu pozostaje nieznany, co sugeruje złożoność migracji w regionie.

Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy to kraje, które przyciągnęły największą liczbę imigrantów w 2022 roku. Niemcy stanowiąc najbardziej atrakcyjny cel, przyjęły 2 072 000 osób, co stanowi 30% ogółu imigrantów do krajów UE. Hiszpania, Francja i Włochy również zanotowały znaczący wzrost liczby imigrantów, co podkreśla ich rolę jako ważnych punktów docelowych dla osób migrujących do UE.

 

Ukryte wymieranie? Czy pandemia wyhamowała, czy przyspieszyła procesy migracyjne w Europie?

Interesujące jest również to, że w wielu krajach UE znacząca część imigrantów to cudzoziemcy. Ponad połowa imigrantów w 25 z 27 krajów UE nie posiada obywatelstwa kraju, do którego się przemieszczają. W przypadku Czech, Luksemburga, Malty i Austrii udział ten sięga nawet 95%. Natomiast na Słowacji większość imigrantów (67%) posiada obywatelstwo krajowe, co może odzwierciedlać specyficzne uwarunkowania migracyjne w poszczególnych krajach.

W kontekście Polski, liczba imigrantów również zwiększyła się w ostatnich latach. W 2022 roku osiągnęła ona poziom 275 515 osób, co stanowi istotny wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Dla kraju o takiej wielkości populacji, ten wzrost może mieć znaczące konsekwencje społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Reklama

 

Wykres wzrostu liczby imigrantów w Polsce

 grafika numer 1 grafika numer 1

Wnioski płynące z analizy danych z 2022 roku sugerują, że imigracja pozostaje ważnym i dynamicznym zjawiskiem w kontekście Unii Europejskiej. Wzrost liczby imigrantów z krajów spoza UE, równolegle z większą mobilnością obywateli UE wewnątrz regionu, wymaga dalszej uwagi i zrozumienia ze strony decydentów politycznych oraz społeczności międzynarodowej.

 

Emigracja z UE - dokąd wyjeżdżają europejczycy najczęściej?

W roku 2022, około 2,7 miliona osób opuściło kraje Unii Europejskiej w celu emigracji, zgodnie z danymi Eurostatu. Spośród nich, 1,2 miliona przeniosło się do innego państwa członkowskiego, a milion wyjechało poza granice UE, zgodnie z danymi Eurostatu. Dla 0,5 miliona emigrantów, kraj docelowy pozostaje nieznany.

Największy napływ emigrantów w 2022 roku odnotowano w Niemczech (533 tysiące osób, co stanowiło 20% ogółu emigrantów z krajów UE), Hiszpanii (532 tysiące, 19%) i Francji (249 tysiące, 9%), zgodnie z danymi Eurostatu. Natomiast najmniejsza liczba emigrantów była obserwowana na Słowacji (4 500, 0,2%) i w Estonii (9 700, 0,4%), zgodnie z danymi Eurostatu.

Reklama

 

Rozmaite twarze migracji w UE - od obcokrajowców po lokalnych patriotów

W przypadku emigrantów w UE, istnieją różnice w udziale obywateli i cudzoziemców, zgodnie z danymi Eurostatu. Na Słowacji prawie wszyscy emigranci (99,8%) posiadają obywatelstwo kraju, podobnie jak w Portugalii (95%) i Bułgarii (91%), zgodnie z danymi Eurostatu. Natomiast najwyższy udział emigrantów obcokrajowców zanotowano na Malcie (94%), na Cyprze (93%) i w Czechach (86%), zgodnie z danymi Eurostatu.

W okresie od 2013 do 2023 roku, odsetek ludności cudzoziemskiej wzrósł w 23 z 27 krajów UE, zgodnie z danymi Eurostatu. Największy wzrost zanotowano na Malcie (z 6% w 2013 r. do 25% w 2023 r.) i Austrii (z 12% do 19%), zgodnie z danymi Eurostatu. Jednocześnie w 4 krajach odsetek ten zmniejszył się: na Łotwie, w Grecji, na Cyprze i na Słowacji, zgodnie z danymi Eurostatu. Na dzień 1 stycznia 2023 roku, największy odsetek obcokrajowców odnotowano w Luksemburgu (47%), a najmniejszy w Rumunii, Słowacji, Polsce i Bułgarii (po 1%), oraz w Chorwacji i na Węgrzech (po 2%), zgodnie z danymi Eurostatu.
 

Wzrost obcokrajowców w Polsce - ewolucja liczby przez ostatnie 14 lat

 grafika numer 2 grafika numer 2

Wykres przedstawiający procentowy udział obcokrajowców w populacji Polski w ciągu ostatnich 14 lat. Trend wzrostowy ukazuje dynamiczną zmianę krajobrazu demograficznego, odzwierciedlając coraz większą różnorodność kulturową i zwiększone przyciąganie Polski jako miejsca docelowego dla migracji.



 

Czytaj więcej