Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

względem dolara

GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy pierwsze w tym roku wyliczenie indeksu Instytutu Ifo najszerzej obrazującego nastroje w gospodarce niemieckiej. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten wyniósł w styczniu 94,7 pkt, podobnie jak w grudniu. Zaskakujące wzrosty wstępnych danych PMI dla przemysłu i usług w Niemczech stanowią ryzyko w górę dla realizacji konsensusu.

HU: O godz. 14:00 przedstawiona zostanie decyzja Narodowego Banku Węgier dotycząca parametrów polityki pieniężnej. Według konsensusu prognoz główna stopa procentowa na Węgrzech wzrośnie do 2,70% z 2,40%.

 Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w grudniu o 8,0% r/r po wzroście o 12,1% r/r miesiąc wcześniej. Dane okazały się słabsze od oczekiwań. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników kalendarzowych i sezonowych sprzedaż spadła o 3,4% względem listopada. Naszym zdaniem niespodzianka w danych za grudzień wynika z nieco silniejszego odreagowania po mocnym listopadzie, mocniejszego wpływu inflacji oraz wyższych stóp procentowych. Pomimo odczytu nie zmienia się nasza prognoza, według której konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła w 4Q 2021 o mocne 7,9% r/r, m.in. dzięki efektowi niskiej bazy sprzed roku. Natomiast PKB między październikiem a grudniem powinien wzrosnąć o ok. 6,2% r/r, choć ryzyka naszym zdaniem są nieco skierowane w górę. Wzrost sprzedaży o 8,0% r/r w warunkach wysokiej inflacji należy interpretować jako dobry odczyt, choć szybko rosnące ceny oraz wyższy koszt pieniądza będą coraz mocniej przekuwać się na ograniczenie wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych. W scenariusz ten wpisują się wyliczenia wskaźników bieżącej jak i oczekiwanej koniunktury konsumenckiej, które w grudniu i w styczniu spadły. Informacje te składają nas do oceny, że nasza prognoza wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych w 2022 r. wynosząca 4,8%, jest nieco zbyt optymistyczna i będzie wymagała korekty w dół.

Reklama

Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2

EZ: Według wstępnych wyliczeń indeks PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł w styczniu do 59,0 pkt z 58,0 pkt w grudniu przewyższając oczekiwania. Wskaźnik dla usług spadł natomiast do 51,2 pkt z 53,1 pkt, a więc mocniej od konsensusu. Pogorszenie nastrojów w tym sektorze wynika z nasilenia pandemii COVID-19 oraz wprowadzonych obostrzeń. Pozytywną niespodzianką w tym względzie jest niemiecki indeks PMI dla usług, który powrócił w styczniu powyżej poziomu 50 pkt oddzielającego spowolnienie od ożywienia. Pomimo nasilenia pandemii poprawiły się oczekiwania w przemyśle dotyczące przyszłości. Zakładając, że V fala pandemii szybko ustąpi nadal istnieje szansa, że wzrost gospodarczy w strefie euro przyspieszy w 1Q br. po słabym 4Q 2021.

 Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3Komentarz dzienny – Wzrost napięcia geopolitycznego szkodzi ryzykownym aktywom. Zobacz poranne notowania walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3

 

 

Rynki na dziś

Rynki finansowe pozostają pod wpływem wzrostu awersji do ryzyka związanej z groźbą ataku militarnego Rosji na Ukrainę, co skutecznie psuje nastroje i zachęca inwestorów do wyzbywania się bardziej ryzykownych aktywów i realokacji kapitału w stronę tzw. bezpiecznych przystani. Dodatkowo presję na umocnienie dolara i wyprzedaż amerykańskiej giełdy tworzą oczekiwania dalszego zaostrzenia narracji Fed podczas jutrzejszego posiedzenia. Niewykluczone jednak, iż dzisiejsze notowania będą już mniej spektakularne aniżeli wczorajsza sesja, gdy indeks Nasdaq tracił niemal 5%, by na koniec dnia odrobić całość początkowych strat (sytuacja na taką skalę miała miejsce po raz pierwszy od 2001 roku). Kurs EUR/PLN dotarł już do poziomu 4,56 i to pomimo dyskontowania przez rynek bardziej agresywnego scenariusza wzrostu stóp procentowych w tym roku. O ile przestrzeń do osłabienia złotego istnieje to również i tu liczymy na niewielkie uspokojenie tempa przeceny w oczekiwaniu na nowe impulsy.

Czytaj więcej