Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyzwania makroekonomiczne

Jak ocenił Charles Boudet, CEO iO Partners, wzrost kwoty transakcji w pierwszej połowie roku odzwierciedla rosnące zainteresowanie lokalnymi aktywami.

"Choć niektóre branże nadal borykają się z poważnymi wyzwaniami, to ogólne perspektywy rozwoju są ostrożnie optymistyczne. Wynikają one z poprawiającej się płynności i bardziej sprzyjających warunków związanych z polityką monetarną. Przewidujemy, że druga połowa roku będzie charakteryzować się dalszym wzrostem, zapewniając możliwość tworzenia wartości dodanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał.

 

>> Czytaj też: Rośnie liczba mieszkań. GUS opublikował przyciągające uwagę dane

 

Obroty inwestycyjne odnotowane w Polsce w pierwszym półroczu wyniosły prawie 1,7 mld euro, co stanowi wzrost o 91 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2023 r.

"Pierwsza połowa 2024 r. charakteryzuje się rosnącą liczbą inwestorów, co może wskazywać, że zbliżamy się do końca fazy spowolnienia. Obserwujemy znaczne obniżenie poziomu wyzwań makroekonomicznych, któremu towarzyszy spadek oczekiwań inflacyjnych widoczny na wszystkich kluczowych rynkach europejskich, w tym także w Polsce. Rośnie również poczucie pewności inwestorów, ponieważ zarówno fizyczne, jak i finansowe wskaźniki dotyczące rynku nieruchomości wydają się stabilizować. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest cykl obniżek stóp procentowych zapoczątkowany przez EBC w czerwcu. Pierwsza od dłuższego czasu obniżka stóp procentowych daje zielone światło dla kolejnych cięć i przybliża inwestorom perspektywę bardziej akceptowalnych kosztów finansowania" - ocenił Dmytro Havrylenko, Head of Capital Markets, JLL.

Reklama

 

>> Zobacz też:  Te rynki nieruchomości w Europie szorują po dnie. Czy na długo?

 

W Czechach całkowity wolumen inwestycji zamknął się w pierwszej połowie 2024 r. kwotą ok. 859 mln euro.

Ok. 35 proc. spadek aktywności inwestycyjnej odnotowano na Węgrzech, a zawarte transakcje miały wartość 140 mln euro. Spowolnienie to - jak podano - wynikało przede wszystkim z zaobserwowanego pierwszy raz w historii całkowitego braku generujących dochód transakcji biurowych.

W Rumunii wolumen inwestycji w nieruchomości wyniósł około 417 mln euro, co stanowi ponad dwukrotność sumy odnotowanej w pierwszej połowie 2023 r. Z kolei na Słowacji wolumen inwestycji wyniósł około 120 mln euro, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

Reklama

 

(PAP Biznes)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyzwania makroekonomiczne