Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyrok sądowy Orlen

  • W ostatnie pół roku płocki koncern wzrósł na GPW o ponad 10%, jednak od początku roku było to blisko 5%.
  • Sąd drugiej instancji oddalił powództwo ws. unieważnienia fuzji Orlenu i Lotosu.
  • W Ostrowie Wielkopolskim na terminu paliw uruchomiono instalację fotowoltaiczną.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Niewielkie odbicie na kursie

Po korekcie, która miała miejsce na początku w drugiej połowie kwietnia, wraz z początkiem maja rozpoczęło się odbicie na kursie. Przez zeszły tydzień spółka Orlen wzrosła o +0,71%. W tym tygodniu płocki koncern powoli wspina się do góry i zalicza powolne wzrosty. W poniedziałek największa spółka z GPW wrosła o +0,20%, we wtorek o +0,85%, a w środę o +0,04%. Podczas dzisiejszej sesji o godzinie 10:52 spółka wzrasta o +0,10% względem wczorajszego zamknięcia, aktualna cena pojedynczej akcji wynosi 69,07 zł.

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: stooq.pl

 

W dłuższej perspektywie na Orlenie również widać wzrosty, które nie są nazbyt imponujące. W przeciągu 6 miesięcy Orlen wzrósł na GPW o +10,38%, jednak od początku bieżącego roku ta zwyżka była mniejsza i wyniosła +4,82%. Z kolei w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ten wzrost wyniósł +9,07%.

 

Zobacz również: Samochody elektryczne bez wpływu na ekologię? Zdumiewająca prawda o elektrykach, ropie i paliwie

 

Sąd oddala powództwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem

Reklama

We wczorajszym komunikacie Grupy Orlen możemy wyczytać, że Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji, nie stwierdzając nieważności uchwały o połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos, której domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos, a dokładnie Jan Trzciński i Bogdan Kamola. Obydwu powodów domagało się unieważnienia fuzji koncernów, ponieważ twierdzili, że to działanie jest nieracjonalne biznesowo i nieopłacalne dla posiadających akcje Lotosu, jednak sąd drugiej instancji również nie przyznał im racji. Warto zauważyć, że orzekająca sędzia Małgorzata Stanek zaznaczyła, że sąd rozstrzygał w kwestiach formalno-prawnych aspektów uchwały, nie oceniając działalności zarządu PKN Orlen ani odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Jednocześnie przypomniała, że względem płockiego koncernu prokuratura prowadzi kilka postępowań przygotowawczych dotyczących działalności spółki, w tym m.in. jej fuzji z Grupą Lotos, które mogą stanowić podstawę odrębnych spraw karnych. Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Łodzi jest prawomocny, lecz Jan Trzciński i Bogdan Kamola wciąż mogą złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

 

Zobacz również: Rząd pompuje setki milionów PLN w spółkę z GPW. Jej akcje nagle wystrzeliły!

 

Orlen uruchamia kolejny projekt OZE

Spółka Orlen ogłosiła wczoraj, że udało się jej uruchomić kolejną elektrownię fotowoltaiczną na  terenie ich terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim. Farma FV dostarczy spółce 3,1 MW energii, co dostarczy 65% całkowitego zapotrzebowania na prąd terminala paliwowego, na którego terenie została zlokalizowana. Podobne przedsięwzięcia zostały zrealizowane w przeszłości w Żurawicy i Sokółce, które dysponują mocą odpowiednio 1,6 MW i 2,5 MW. Nowo zrealizowany projekt OZE pozwoli zmniejszyć Grupie Orlen ich emisję dwutlenku węgla o 1,7 tys. ton.

 

Zobacz również: Banki zarabiają krocie choć gospodarka jest w zapaści. Eldorado potężnych zysków

Reklama

­

Czytaj więcej