Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyniki finansowe Elektrotim

Wskaźnikowo spółka nie jest już tak „tania” jak rok temu. Wskaźnik EV/Sales znajduje się wyraźnie powyżej mediany za ostatnie lata, ale nadal poniżej poprzednich rekordowych poziomów z lat 2015-16. Jednocześnie zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach, m.in. pozbycie się balastu spółek zależnych czy zbudowanie referencji na jednostkowo większej skali kontraktach, mogą pozwoli na długoterminowy re-rating. Przy obecnej cenie rynkowej div yield to blisko 9%, P/E na kolejne lata przy naszych prognozach kształtuje się na poziomie 8-9x. Podtrzymujemy rekomendację Akumuluj, obecną cenę docelową wyznaczamy na poziomie 31,0 PLN. 

 

Wyniki za ostatnie okresy

W 2023 roku spółka wypracowała 547 mln PLN przychodów (+8% r/r) oraz 22,4 mln PLN zysku netto (porównywalnie r/r). Wyniki 2023 roku były obciążone przez i) utrzymanie konsolidacji znajdującego się w upadłości Zuesa (spółka została sprzedana w 2024 roku, w 2023 roku miała -23,5 mln PLN księgowej straty netto i w podobnej kwocie obciążyła wyniki skonsolidowane), ii) jednorazowe ujęcie 9,5 mln PLN rezerw gwarancyjnych na kontrakcie na perymetrię, który realizowany był od 2022 roku (od 2024 spółka będzie rozpoznawać rezerwy w trakcie trwania kontraktów). W samym 4Q’23 spółka osiągnęła 138mln PLN przychodów (-41% r/r, rok temu szczyt zaangażowanie na kontrakcie na granicy Białorusią) oraz -4,3 mln PLN straty netto (wynik obciążony przez dużą cześć rocznego wyniku Zeusa i wspomnianą rezerwę gwarancyjną).Na koniec 4Q’23 spółka miała 27 mln PLN gotówki netto (w 1Q’24 miały jeszcze spłynąć należności z kontraktów trakcyjnych).

 

Portfel

Po 4Q’23 backlog grupy wynosił 329 mln PLN (wyraźnie niżej q/q i r/r). W 1Q’24 jego wartość zdecydowania się jednak odbudowała (do ok. 600 mln PLN) po pozyskaniu kontraktu na Bugu i kilku mniejszych zleceń.

Reklama

 

Pozycjonowanie segmentowe

Biznes Elektrotimu opiera się obecnie na dwóch segmentach: Instalacje (obronność, przemysł i utrzymanie) i Sieci (dystrybucja i trakcja). W 2023 roku mocny był przede wszystkim ten drugi obszar. W 2024 roku powinna być zachowana większa równowaga (kontrakt na Bugu w segmencie Instalacji). Podtrzymujemy, że średnim/długim terminie spółka powinna być beneficjentem wzrostu nakładów na sieć dystrybucji energii, będącego pochodna rozwoju OZE oraz utrzymania podwyższonych nakładów na obszar wojskowy. Także piony utrzymania i trakcji są eksponowane na napływ środków unijnych. Dodatkowo spółka sygnalizuje zainteresowanie większymi kontraktami dla PSE, gdzie zapowiedzi zamawiającego na kolejne lata są bardzo ambitne.

 

Prognozy wyników, wskaźniki

Zakładamy, że spółka w 2024 roku wypracuje 575 mln PLN przychodów oraz 52,5 mln PLN zysku netto (na nasze prognozy na poziomie EBIT wpływ ma księgowy zysk na poziomie 20,5 mln PLN z utraty kontroli nad Zeusem). Do 2025 podchodzimy bardziej konserwatywnie ze wzglądu na obecną (przejściową) podaż kontraktów. W 2026-27 estymujmy obecnie ok. 10% wzrosty przychodów. Nasze prognozy implikują skoryg. EV/EBITDA’24=5,0x, skoryg. P/E’24=7,7x. Wyniki 1H’24 (pomijając wpływ księgowy Zeusa na 1Q’24) wg naszych założeń mogą być słabsze r/r, natomiast poprawy r/r oczekujemy w 2H’24 (istotna kontrybucja kontraktu na Bugu). 

 

Zobacz także: Inwestorzy napaleni na akcje tej spółki. Wkrótce najważniejsze wyniki finansowe dla całej giełdy

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyniki finansowe Elektrotim