Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

W piątek opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji w Polsce, która naszym zdaniem zwiększyła się w marcu do 9,8% r/r wobec 8,5% w lutym. Uważamy, że wyższa inflacja w marcu wynikać będzie przede wszystkim z silnego zwiększenia dynamiki cen paliw w ślad za znaczącym wzrostem cen ropy naftowej, będącym efektem wybuchu wojny w Ukrainie. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa – Inflacja CPI w Polsce oraz HICP w strefie euro. Już wi piątek poznamy aktualizację długoterminowego ratingu długu Polski Standard & Poor’s - 1MAKROmapa – Inflacja CPI w Polsce oraz HICP w strefie euro. Już wi piątek poznamy aktualizację długoterminowego ratingu długu Polski Standard & Poor’s - 1

W piątek poznamy marcowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI obniżył się w marcu do 53,7 pkt. wobec 54,7 pkt. w lutym, co będzie spójne z lekkim pogorszeniem koniunktury odnotowanym w strefie euro (patrz poniżej). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (52,8 pkt.), stąd jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się w marcu do 7,2% r/r wobec 5,9% w lutym, co wynikało z wyższej inflacji bazowej, a także wzrostu dynamiki cen nośników energii i żywności. We wtorek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zwiększyła się ona do 7,2% r/r w marcu wobec 5,5% w lutym. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się powyżej oczekiwań rynku (6,5%), a tym samym jej realizacja będzie sprzyjać osłabieniu złotego i wzrostowi rentowności polskich obligacji.

Reklama

MAKROmapa – Inflacja CPI w Polsce oraz HICP w strefie euro. Już wi piątek poznamy aktualizację długoterminowego ratingu długu Polski Standard & Poor’s - 2MAKROmapa – Inflacja CPI w Polsce oraz HICP w strefie euro. Już wi piątek poznamy aktualizację długoterminowego ratingu długu Polski Standard & Poor’s - 2

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Najważniejszą publikacją będą piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Oczekujemy, że wzrosło ono o 500 tys. osób w marcu wobec wzrostu o 678 tys. w lutym, przy spadku stopy bezrobocia do 3,7% w marcu z 3,8% w lutym. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 450 tys. w marcu wobec wzrostu o 475 tys. w lutym).

W piątek opublikowany zostanie również indeks ISM dla przetwórstwa. Oczekujemy, że zwiększył się on do 59,0 pkt. w marcu wobec 58,6 pkt. w lutym, co będzie zgodne z wynikami regionalnych badań koniunktury.

We wtorek poznamy indeks Conference Board (107,0 pkt. w marcu wobec 110,5 pkt. w lutym), który wskaże na pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych.

W środę poznamy z kolei trzeci szacunek amerykańskiego PKB w IV kw. Zakładamy, że będzie on spójny z drugim szacunkiem, zgodnie z którym sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 7,0% w IV kw. wobec 2,3% w III kw.

Reklama

W czwartek opublikowane zostaną z kolei dane o inflacji PCE. Uważamy, że zwiększyła się ona do 6,5% r/r w lutym z 6,1% w styczniu do czego przyczyniła się m.in. wyższa inflacja bazowa (5,5% wobec 5,2%). Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Zgodnie z konsensusem, indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa obniżył się w marcu do 50,0 pkt. wobec 50,4 pkt. w lutym. Ponadto oczekujemy, że indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa zmniejszył się w marcu do 49,8 pkt. wobec 50,2 pkt. w lutym z uwagi na zakłócenia w łańcuchach dostaw związane z pogorszeniem sytuacji epidemicznej w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

Na piątek zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Standard & Poor’s

W październiku 2020 r. agencja utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Od tego czasu agencja nie opublikowała nowego raportu w sprawie ratingu Polski. W październiku 2020 r., uzasadniając ocenę wiarygodności kredytowej Polski, S&P wskazała na zrównoważony wzrost gospodarczy, wysoki kapitał ludzki, członkostwo Polski w UE, umiarkowane poziomy zadłużenia prywatnego i publicznego, dobre statystyki dotyczące zadłużenia zagranicznego, odpowiedzialną politykę pieniężną, stabilny system bankowy i rozwinięty rynek kapitałowy.

Podczas ostatniej oceny agencja nie dostrzegała zagrożeń związanych z obsługą zadłużenia publicznego w średnim okresie, zwracając uwagę na jego niski poziom w porównaniu do innych krajów oraz korzystną strukturę (m.in. mały udział inwestorów zagranicznych). Wśród czynników, których materializacja mogłaby przyczynić się do obniżki ratingu S&P wymienił wyraźne pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w średnim okresie w następstwie pandemii, przyczyniające się do znaczącego pogorszenia sytuacji w finansach publicznych. Innym czynnikiem ryzyka wskazanym przez S&P jest zmniejszony napływ środków unijnych do Polski, np. ze względu na napięcia na linii Polska-UE. Żaden z powyższych czynników nie zmaterializował się od ostatniej oceny ratingu, a tym samym oczekujemy, że S&P utrzyma w tym tygodniu niezmieniony rating Polski i jego perspektywę.

Reklama

W komunikacie mogą znaleźć się jednak fragmenty akcentujące kwestię sporu na linii Polska-UE w obszarze praworządności, w szczególności kwestię uruchomienia środków w ramach KPO, a także wpływ wojny w Ukrainie na polską gospodarkę. Na początku marca, ze względu na wojnę w Ukrainie, agencja S&P obniżyła swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 r. z 5,0% do 3,6%, co jest spójne z naszą prognozą. Oznacza to, że S&P nie oczekuje, aby skala spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce ze względu na wojnę w Ukrainie zagrażała stabilności finansów publicznych. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa