Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wymień i omów przyczyny nierównowagi na rynku pracy

Rynek pracy w 2Q br. uległ znaczącej poprawie, choć dane z 3Q wskazują na jej hamowanie.

W 2Q 2021 wraz ze znoszeniem obostrzeń

i lepszą sytuacją epidemiczną sytuacja na rynku pracy uległa poprawie. Liczba pracujących według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wzrosła o 42 tys., tj. o 1,0% kw/kw. Zgodnie z oczekiwaniami najsilniejsze odbicie odnotowano w przypadku zakwaterowania i gastronomii. Jednocześnie systematycznie obniżała się stopa bezrobocia, która wg danych Eurostatu wyniosła w czerwcu 3,4% wobec 4,0% na koniec 1Q 2021.

Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 1Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 1

W 3Q br. napłynęły niejednoznaczne informacje dotyczące rynku pracy w Polsce

Z jednej strony stopa bezrobocia rejestrowanego po korekcji sezonowej obniżyła się w lipcu i sierpniu do 5,9% z 6,0% w czerwcu. Z drugiej strony jednak liczba osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw spadła łącznie w lipcu i sierpniu o 12 tys., co okazało się negatywną niespodzianką. Dane te odzwierciedlać mogą wygasanie przewidywanych w tarczach finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju zachęt do utrzymywania zatrudnienia. Czynnik ten najpewniej ma charakter przejściowy, niemniej statystyki dotyczące sytuacji na rynku pracy wskazują, że jego poprawa wyhamowuje w 3Q br.

Reklama

Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 2Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 2

Pomimo pewnego normowania się popyt na pracę

w nadchodzących kwartałach powinien pozostawać mocny, na co wskazuje indeks oczekiwanego zatrudnienia w badaniu koniunktury prowadzonym przez Narodowy Bank Polski (Szybki Monitoring), a w przemyśle także wyniki ankiety PMI i GUS. Spowolnienie poprawy na krajowym rynku pracy było przez nas spodziewane, stąd brak rewizji względem czerwca prognoz stopy bezrobocia rejestrowanego, która na koniec 2021 r. powinna wynieść 6,0%.

Podwyższamy w górę natomiast prognozę wynagrodzeń w gospodarce

Za korektą przemawia wyższa spodziewana inflacja oddziałująca w kierunku mocniejszych żądań płacowych, zwłaszcza, że firmy z wielu sektorów raportują braki w liczbie pracowników, a wyniki finansowe dają przestrzeń do zwiększenia uposażenia. W badaniu NBP rośnie ponadto odsetek firm, które planują podwyżki płac.

Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 3Rynek pracy w Polsce. Sytuacja na rynku pracy uległa znacznej poprawie!  - 3

Proponowane przez rząd zwiększenie płacy minimalnej od 2022 r. wynoszące 7,5% jest zbliżone do pierwotnych planów stąd ma neutralny wpływ na naszą prognozę. Ryzyka dla prognoz zatrudnienia są skierowane nieco w dół, ze względu na niepewność pandemiczną oraz potencjalnie negatywny wpływ na popyt na pracę wymuszonego dostępem komponentów produkcji obniżenia sił wytwórczych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wymień i omów przyczyny nierównowagi na rynku pracy