Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wycena złota

Cena złota utrzymała się na poziomie wyżej 1800 USD za uncję. Pogłębiająca się inflacja w Polsce (według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu sięgnęła już 8,6%) w połączeniu z zapowiedzianymi podwyżkami stóp procentowych w USA może zdaniem wielu ekspertów przełożyć się na dalszy wzrost wartości cennego kruszcu.

 

Polacy inwestują w złoto

Inflacja w Polsce zbliża się do 9% i to pomimo kilkukrotnego podniesienia stóp procentowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka najlepszego rozwiązania, aby zabezpieczyć swoje ciężko zarobione pieniądze przed utratą wartości. Inwestycja w złoto, którą wybierają nasi rodacy, najczęściej pojawia się w rankingach TOP 3. Świetnie pokazują to wyniki sprzedaży za ubiegły rok, w którym to szacuje się, że sprzedaż złota przebiła 10 ton.
Powodów tego jest kilka, od dynamicznie rosnącej inflacji (aktualnie w Polsce mamy inflację powyżej 8,6%), powodującej utratę wartości pieniądza fiducjarnego, poprzez Nowy Ład, na niepewnej sytuacji gospodarczej nie tylko Polski, ale też całego świata kończąc.

 

Mniejszy zysk, ale za to spokojna głowa

W przypadku złota sprawa wygląda inaczej. Chociaż złoty kruszec nie pozwoli (szczególnie jeżeli ktoś nastawia się na krótkoterminową inwestycję) zwielokrotnić kapitału, to jednak najprawdopodobniej pozwoli go skutecznie zabezpieczyć. Co najważniejsze nie narazi inwestora na dotkliwe straty.

Reklama

 

CPI w Stanach Zjednoczonych i wpływ stóp procentowych na cenę złota

Mogłoby się wydawać, że wspomniane na początku plany podniesienia stóp procentowych w USA negatywnie wpłyną na opłacalność inwestowania w złoto. W przeszłości jednak wiele razy dochodziło do innej sytuacji. Wartość złotego kruszcu często rosła nawet przez kilkanaście miesięcy po pierwszym podniesieniu stóp procentowych. W ramach przypomnienia: w 2022 r. w USA mają zostać przeprowadzone trzy podwyżki.

Wskaźnik CPI w Stanach Zjednoczonych osiągnął poziom 7%. Jest to najwyższa jego wartość od  40 lat, czyli 1982 roku. FED nie śpieszy się z podnoszeniem stóp procentowych, a nawet jak to w końcu zrobi, to najprawdopodobniej, przynajmniej z początku będą to wartości czysto kosmetyczne. Różnica między dzisiejszą sytuacją a tą mającą miejsce w 1982 roku, jest taka, że w tamtym okresie stopy procentowe były na poziomie 8%.

 

 

Czy sytuacja w Kazachstanie wpłynie na wycenę złota?

W związku z trudną sytuacją w Kazachstanie prezydent kraju wprowadził stan wyjątkowy, a do kraju wysłano rosyjskich żołnierzy. Szybko odczuły to tradycyjne giełdy oraz rynek kryptowalut (wprowadzeniu stanu wyjątkowego towarzyszyła blokada internetu), jednak na pierwszy rzut oka zamieszki w Kazachstanie nie wpłynęły na złoto. Należy jednak mieć na uwadze, że w kraju tym wydobywa się około 100 ton cennego kruszcu rocznie, więc w przypadku przedłużających się problemów może to znaleźć odbicie na wykresie.

Reklama

Inwestorzy zastanawiający się nad uwzględnieniem złota w swoich portfelach powinni więc mieć na uwadze ryzyko zakończenia wzrostów na rynku nieruchomości, podniesienie stóp procentowych w USA i kilka innych czynników. Do tego należy dodać niekończącą się pandemię i rosnące ceny prawie wszystkiego. Można więc założyć, że chociaż w ubiegłym roku złoto nieco zawiodło jako zabezpieczenie antyinflacyjne, to w 2022 r. osoby stawiające na króla metali nie powinny się rozczarować.

 

Gdzie kupić złoto?

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność. Sprawdź ofertę na stronie - https://flyingatom.gold/?utm_source=fxmag&utm_campaign=przegladzlota&utm_content=promocja

Czytaj więcej