Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wycena surowcó

W 2Q 2021 r. inflacja konsumencka w wielu krajach zaskakiwała w górę osiągając w maju poziomy dawno nienotowane. W Stanach Zjednoczonych w maju inflacja CPI wzrosła do 5,0% r/r z 1,9% r/r średnio w 1Q br., tj. do najwyższego poziomu od niemal 13 lat.

Z kolei w strefie euro wskaźnik HICP wyniósł w maju 2,0% r/r

wobec 1,0% r/r średnio w 1Q 2021 r. po raz pierwszy od 2,5 roku przewyższając cel Europejskiego Banku Centralnego. Nasilenie presji inflacyjnej zarówno po stronie konsumenta jak i producenta w ostatnich miesiącach ma globalny charakter, gdyż w dużym stopniu wynika z silnie rosnących r/r cen surowców energetycznych, w tym zwłaszcza ropy naftowej, do czego przyczynia się niska baza odniesienia z ub. roku. Ponadto „wąskie gardła” w łańcuchach produkcji wobec silnego popytu dodatkowo napędzają wzrost kosztów wytwórczych i ceny dóbr oferowanych gospodarstwom domowym.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Ze względu na spodziewany słabnący proinflacyjny efekt cen ropy naftowej

globalna dynamika cen najpewniej będzie się obniżać, choć niezbyt wyraźnie. Czynnikami hamującymi dezinflację będą bowiem utrzymujące się przez najbliższe miesiące trudności podażowe w przemyśle, a także możliwe tarcia na rynku pracy podbijające żądania płacowe. Naszym zdaniem dotyczy to w największym stopniu Stanów Zjednoczonych, gdzie w ostatnich miesiącach pomimo postępującego odmrażania gospodarki przyrost zatrudnienia zaskakiwał negatywnie. Łącznie w kwietniu i maju liczba etatów w sektorach bez rolnictwa wzrosła tylko o 837 tys., a skalę wzrostu ograniczały braki pracowników gotowych do powrotu do pracy. Skutkowało to wzrostem wynagrodzeń, co wyraźnie widoczne jest w sektorze, który najbardziej ucierpiał z powodu pandemii, tj. w rozrywce i zakwaterowaniu.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

 

Wzrost płac w tych branżach wzrósł od początku roku o blisko 5%

Nasilanie się presji inflacyjnej znalazło swoje odzwierciedlenie w rewizji w górę prognoz inflacji, m.in. przez banki centralne w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę jednak skalę złagodzenia polityki fiskalnej ryzyka dla utrwalenia wysokiej inflacji są znacznie większe za oceanem. Wpłynęło to na modyfikację nastawienia Fed wyrażoną podczas czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wycena surowcó