Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik PKB w ujęciu annualizowanym

Pierwszy szacunkowy odczyt wskaźnika PKB za czwarty kwartał zeszłego roku okazał się zauważalnie lepszy od rynkowych oczekiwań, choć jednocześnie był słabszy niż w poprzednim kwartale. Nie ma złudzeń w kwestii tego, że amerykańska gospodarka spowalnia, jednak tempo spadku aktywności gospodarczej nie jest tak dotkliwe, jak przewidywano, a śladów głębszej recesji w USA jak na razie szukać ze świecą. To wcale jednak nie znaczy, że największą gospodarkę świata czeka „miękkie lądowanie”.

 

Na skróty:

  • Wskaźnik PKB w ujęciu annualizowanym wyniósł w czwartym kwartale 2022 roku 2,9%, wobec 3,2% zanotowanych w trzecim kwartale zeszłego roku
  • Jest to wynik powyżej oczekiwań
  • Deflator PKB w czwartym kwartale wyniósł 3,5% w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w trzecim kwartale zeszłego deflator wynosił 4,4% k/k
  • Wskaźnik wydatków konsumenckich PCE Core w czwartym kwartale wyniósł 3,9% w ujęciu kwartalnym

 

PKB USA w czwartym kwartale 2022.

Biuro Analiz ekonomicznych opublikowało szacunkowe dane na temat wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w ostatnim kwartale zeszłego roku. PKB w ujęciu annualizowanym wyniósł w czwartym kwartale 2022 roku 2,9%, wobec 3,2% zanotowanych w trzecim kwartale zeszłego roku. Oznacza to, że dynamika wzrostu gospodarczego USA w ujęciu kwartalnym wyniosła lekko ponad 0,7% (dane w ujęciu annualizowanym pokazują ile wynosiłby wskaźnik PKB w ujęciu rocznym, gdyby dynamika kwartalna utrzymywałaby się przez cały rok, czyli cztery kolejne kwartały).

Reklama

Deflator PKB, czyli wskaźnik, który pokazuje jak duża część zmiany poziomu PKB wynika wyłącznie ze zmiany wysokości cen (inflacji), w czwartym kwartale wyniósł 3,5% w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w trzecim kwartale zeszłego deflator wynosił 4,4% k/k. Sam deflator spadł nieznacznie słabiej niż oczekiwali analityc

Analitycy oczekiwali zauważalnego spadku tempa wzrostu gospodarczego w porównaniu do trzeciego kwartału zeszłego roku - prognozowany odczyt PKB wynosił 2,6% w ujęciu annualizowanym, podczas gdy w trzecim kwartale było to 3,2% (wg finalnych danych). Jeśli chodzi o sam deflator PKB, to jego oczekiwana przez analityków wartość w czwartym kwartale miała wynieść 3,3% w ujęciu kwartalnym.

Biuro Analiz Ekonomicznych, wraz z danymi o wzroście gospodarczym, publikuje również odczyty wskaźnika PCE Core, który obrazuje zmianę wydatków konsumentów w Stanach Zjednoczonych na dobra i usługi w konkretnym kwartale (z wyłączeniem wydatków na żywność, paliwa i energię). Wstępny odczyt PCE Core w czwartym kwartale wyniósł 3,9% w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych przez rynek równych 4% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Bazowy wskaźnik PCE jest jednym z tych, którym bacznie przygląda się amerykańska Rezerwa Federalna. Core PCE jest bowiem jednym z papierków lakmusowych tego czy restrykcyjna polityka Fedu przynosi realne skutki - mówiąc prościej: czy konsumenci zaczęli wydawać pieniądze rozsądniej i mniej ochoczo po ostatnich podwyżkach stóp procentowych. Odczyt PCE Core za ostatni kwartał, zgodnie z oczekiwaniami jest najniższym w 2022 roku - w trzecim kwartale bazowy PCE wyniósł 4,7% w ujęciu kwartalnym, w drugim było to również 4,7% k/k, zaś w pierwszym kwartale zeszłego roku Core PCE wyniósł 5,2% k/k.

Zobacz też: Znany bankier twierdzi, że nadchodzi recesja w USA a giełdy zanurkują jeszcze o 20%

 

Reklama

 

Sprawdź więcej ciekawych filmików z naszego kanału na YT

 

Po raz kolejny pesymiści nie mają powodów do radości

Pierwszy odczyt danych o wzroście gospodarczym USA za czwarty kwartał minionego roku po raz kolejny daje powody do optymizmu. Na odczyt lepszy od rynkowych oczekiwań wpłynęła przede wszystkim zmiana zapasów w czwartym kwartale, która odpowiadała za 1,46 pkt. proc. PKB w ujęciu zannualizowanym. Konsumpcja prywatna odpowiadała za wzrost PKB o 1,42 pkt. proc., konsumpcja usług 1,16 pkt. proc., a eksport netto 0,56 pkt. proc. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że inwestycje w czwartym kwartale odjęły aż 1,2 pkt. proc. od wskaźnika PKB. Dla porównania: w trzecim kwartale od annualizowanego wskaźnika PKB inwestycje odjęły 0,74 pkt. proc.

Reklama

Struktura wskaźnika PKB za trzeci kwartał była zupełnie inna niż w ostatnim kwartale (na podstawie danych szacunkowych). W trzecim kwartale zeszłego roku amerykańskiej gospodarce najmocniej ciążyły zapasy, które odjęły prawie 1 pkt. proc. od wskaźnika PKB w ujęciu annualizowanym. Najmocniej do wzrostu gospodarczego dołożył się natomiast eksport netto (handel zagraniczny), który odpowiadał za niemal 3 pkt. proc. odczytu PKB za trzeci kwartał.

Warto też dodać, że PKB w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale 2022 roku finalnie wyniósł aż 3,2% w ujęciu annualizowanym, po rewizji w górę wstępnych danych na poziomie 2,9%. Był to pierwszy odczyt PKB w 2022 roku wskazujący na dodatnią dynamikę amerykańskiej gospodarki, przerywający trwającą od początku roku techniczną recesję (dwa odczyty PKB z rzędu o ujemnej dynamice). W drugim kwartale finalne dane o PKB wskazały na spadek o -0,6% w ujęciu annualizowanym, a w pierwszym kwartale spadek PKB wyniósł -1,6% (SAAR).

W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.

Opublikowane dziś dane na temat wzrostu gospodarczego USA w czwartym kwartale mają charakter wstępny i będą rewidowane - kolejne szacunkowe dane poznamy w ostatnim tygodniu lutego (czwartek 23 lutego), a dane ostateczne pod koniec marca.

Zobacz też: Gospodarka USA – inflacja pobiła 30-letnie rekordy

 

Recesji w USA nie będzie? Nie tak szybko!

Reklama

Pomimo optymistycznej wymowy dzisiejszego odczytu, nie ma pewności, że USA w kolejnych kwartałach unikną recesji. Fed podnosi stopy i wszystko wskazuje na to, że na razie nie zamierza kończyć cyklu podwyżek. Tymczasem jak wiadomo, podwyżki stóp oddziałują na koniunkturę z opóźnieniem od 4 nawet do 6 kwartałów.

Jak wskazuje Łukasz Zembik, kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers, wiele wskaźników wyprzedzających sygnalizuje już problemy. „Podaż pieniądza M2 już nie rośnie. Ponadto, zacieśnienie polityki pieniężnej znalazło obecnie odzwierciedlenie w zaostrzeniu warunków kredytowych dla przedsiębiorstw, co powinno stłumić skłonność firm do inwestowania. Pogorszenie jest już widoczne w nastrojach w biznesie. Zarówno ISM dla przemysłu, jak i usług znajdują się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. W przeszłości wskaźnik dla tej drugiej kategorii był tak niski niemal wyłącznie w czasach recesji” - wskazuje.

Według Zembika, pogorszenie warunków finansowania w USA nie znalazło jak dotąd odzwierciedlenia w twardych danych. „Załamało się jedynie budownictwo mieszkaniowe. Jednak fakt, że ten szczególnie wrażliwy na stopy procentowe sektor jako pierwszy znajduje się pod presją, jest klasycznym wzorcem cyklicznym. Spadek liczby pozwoleń na budowę stopniowo przypomina ten obserwowany w okresie poprzedzającym wcześniejsze dołki koniunkturalne” – podkreśla analityk TMS Brokers.

Warto zauważyć, że amerykański rynek obligacji ostrzega przed recesją. „Krzywa rentowności wciąż jest odwrócona i taki obraz mamy od lipca 2022 roku. W przeszłości był to skuteczny wskaźnik zbliżającego się załamania” – wskazuje Zembik. „Recesja w dużym stopniu zależy od rynku pracy. Jeśli wzrost zatrudnienia znacznie spowolni, wówczas pensje przestaną rosnąć, dalej konsumpcja prywatna drastycznie się obniży. Jak na razie ani miesięczne, ani tygodniowe dane z rynku pracy nie wysyłają większych sygnałów, choć raporty NFP wypadają sukcesywnie na coraz niższych poziomach. Warto też spojrzeć na liczbę pracowników tymczasowych w USA, która to od 5 miesięcy spada. Są oni wykorzystywani przez firmy w celu niwelowania wahań popytu. Liczba ta jest dość wrażliwa na cykl gospodarczy, więc dane nakazują ostrożność” – mówi analityk TMS Brokers.

Zobacz też: USA: Recesja? Jaka recesja?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wskaźnik PKB w ujęciu annualizowanym